5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Celem badania jest przywrócenie z zapomnienia Nanotyrannusa, mniejszego dinozaura

Celem badania jest przywrócenie z zapomnienia Nanotyrannusa, mniejszego dinozaura

Miała zaledwie 23 cale długości, ale pojedyncza czaszka tyranozaura od dziesięcioleci była przedmiotem poważnych sporów wśród paleontologów.

W 1988 roku zespół naukowców nazwał go Nanotyrannus lancensis, Co sugeruje, że reprezentuje on odrębne zwierzę żyjące w cieniu Tyrannosaurus Rex. W 1999 roku inna grupa stwierdziła, że ​​czaszka i podobne okazy należały do ​​tyranozaura rexa w okresie dorastania, zanim gatunek przeszedł niezwykły gwałtowny wzrost, który poprzedza dorosłość.

Przez wiele lat hipoteza dotycząca dorastającego tyranozaura zyskała na popularności.

„Większość ludzi, łącznie ze mną, uwierzyło w to” – powiedział Nick Longrich, paleontolog z Uniwersytetu w Bath w Anglii.

Ale doktor Longreach zmienił tonację. W Badanie opublikowane w środę W Journal of Paleontological Studies on i jego koledzy argumentują, że istnieją wystarczające dowody na ożywienie Nanotyrannusa Jako własny gatunek wśród większej rodziny dinozaurów. Mówią, że biorąc pod uwagę cechy anatomiczne, nie jest on szczególnie blisko spokrewniony z T. rex.

Inni eksperci twierdzą, że badanie raczej nie zakończy debaty.

„Wygląda jak dinozaur Schrödingera” – stwierdził Thomas Holtz, paleontolog z Uniwersytetu Maryland, który nie brał udziału w badaniach. „Ten artykuł sprawi, że ludzie będą o tym mówić, ale tak naprawdę go nie rozwiąże”.

Aby udowodnić swoją tezę, zespół dr Longricha zbadał oryginalną 23-calową czaszkę i nowsze znaleziska noszące imiona Jane i Betty, a także Długo kwestionowany okaz tyranozaura„Pojedynek dinozaurów”. Dr Longrich powiedział, że wszystkie te czynniki odpowiadają za nastoletniego tyranozaura. Jednak jego zespół stwierdził, że znalazł około 150 różnic w ich anatomii, w tym w szczegółach czaszki; Wydłużony, przypominający ostrze pysk. Jego ramiona i pazury są dłuższe niż u dorosłych.

Powiedział również, że okazy miały cechy charakterystyczne dla zwierząt dojrzałych, a nie młodych. Śródkostne słoje trzech okazów – w tym Jane i Betty – wskazują na spowolnienie tempa wzrostu. Naukowcy oszacowali, że zwierzęta były na dobrej drodze do osiągnięcia wagi większej niż tona, a nie T. rex, który ważył od czterech do pięciu ton.

READ  „Lodowiec Doomsday” na Antarktydzie wisi „na paznokciach”

„Mamy trzy osoby, co w zasadzie wyklucza różnicę indywidualną lub nieprawidłowy wzorzec wzrostu” – powiedziała dr Longrich. „Widzimy, że wzorce wzrostu nie są zgodne z młodym wiekiem tych zwierząt”.

Gdzie więc jest młody T. rex? Doktor Longrich uważa, że ​​znalazł fragment fragmentu czaszki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, w zbiorach opisanych w artykule. „W każdym filmie był T.rex” – powiedział.

Inni paleontolodzy nie są gotowi odrzucić hipotezy o dorastającym T. rex i zgłosili silne zastrzeżenia do tej pracy.

Thomas Carr, paleontolog z Carthage College, który jako pierwszy poruszył sprawę Nanotyrannus, powiedział, że okazy, o których mowa, wykazują cechy wspólne z dorosłym T. rex, w tym czoło, pysk i mózg. Reprezentuje młodego T. rexa. Co więcej, nie zgadza się z twierdzeniem, że czaszki te nie pasują do wzorca wzrostu obserwowanego u innych czaszek dinozaurów.

„W przypadku tyranozaurów i tyranozaurów w ogóle różnice między młodymi i dorosłymi osobnikami są bardzo ogromne i człowieka można łatwo wyeliminować” – stwierdził dr Carr.

Holly Woodward, paleontolog z Oklahoma State University, która opracowała część danych dotyczących wzrostu wykorzystanych przez zespół dr Longricha, również zakwestionowała ich wnioski. Powiedziała, że ​​odstęp między głębszymi słojami wzrostowymi w tkance kostnej prawie dorosłego dorosłego T. rex wskazuje na „zmniejszone tempo wzrostu w młodszym wieku przed dużym zrywem wzrostu”.

Dr Woodward dodał, że wybór modeli matematycznych przez zespół wiązał się z ryzykiem zniekształcenia obrazu przedstawiającego młodsze zwierzęta, które zakończyły wzrost, nawet jeśli tak nie było.

„Nie jestem przekonana, czy argumenty dotyczące krzywej wzrostu potwierdzają tę hipotezę” – stwierdziła.

Doktor Longrich odpowiedział, że nastoletni zwolennicy T. rex również nie udowodnili swojej tezy: „Zabrałbym to z powrotem do ich obozu i powiedział: Gdzie są dowody na twoją hipotezę?”

„Aby Nanotyrannus przekształcił się w T. rexa, wymagałaby niezwykłej liczby transformacji” – wyjaśnił. Żaden inny dinozaur nie ewoluował w ten sposób, mówi dr Longrich: Wszystko, co badał jego zespół, pasowało dokładnie do kształtu Nanotyrannusa lub T. rexa.

READ  Rozwiąż zagadkę Układu Słonecznego

Dr Holtz powiedział, że wiarygodni paleontolodzy od dawna debatowali nad obiema stronami tej kwestii. Częścią problemu jest to, że większość okazów T. rex to osobniki dorosłe, a przeżywa tylko kilka osobników młodszych. Każdy dostrzega tę lukę. Po prostu nie zgadzają się co do jego znaczenia.

Odkrycie starszego dorosłego Nanotyrannusa Doktor Holtz stwierdził, że mały T. rex różniący się od formy Nanotyranus pomógłby wyjaśnić sprawę. To samo dotyczy nadchodzących danych na temat Jane i tyranozaurów. Chociaż artykuł zespołu zawiera interesujące sugestie, dr Holtz stwierdził, że nie wystarczy odrzucić hipotezę, „że jest to mały Tyrannosaurus rex”.

Argument trwa. Dla zwierzęcia, które może istnieć lub nie, zabicie Nanotyrannusa okazało się niezwykle trudne.