24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Całkowite zaćmienie słońca w kwietniu 2024 r.: Gdzie unikać chmur w dniu zaćmienia?

Całkowite zaćmienie słońca w kwietniu 2024 r.: Gdzie unikać chmur w dniu zaćmienia?

„Eclipse Across America” zostanie wyemitowany na żywo w poniedziałek, 8 kwietnia o godzinie 14:00 czasu wschodniego w stacjach ABC, ABC News Live, National Geographic Channel, Nat Geo WILD, Disney+, Hulu oraz na platformach mediów społecznościowych.

Całkowite zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią, całkowicie zasłaniając na krótki czas tarczę Słońca. Według NASA. Ścieżka całości to sposób, w jaki agencja wskazuje określone miejsca na Ziemi, które leżą w centrum cienia Księżyca.

„Chcesz unikać wszelkich chmur, jeśli możesz” – powiedział ABC News Fred Espenak, były astrofizyk z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard należącego do NASA i autor książki „Atlas drogowy całkowitego zaćmienia słońca w 2024 r.” powiedział ABC News o dniu zaćmienia.

„Powiedzmy, że jest słoneczny dzień z kilkoma puszystymi chmurami cumulusowymi. Wystarczy, że jedna z tych chmur znajdzie się przed słońcem, a przegapisz całkowite zaćmienie. Zatem naprawdę szukasz miejsca z jak najmniejszą liczbą chmur” – powiedział Espenak.

W Stanach Zjednoczonych trasa całkowitego zaćmienia zaczyna się w Teksasie i przebiega przez Oklahomę, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. Według NASA całkowite zaćmienie słońca również nastąpi w małych częściach Tennessee i Michigan.

READ  Webb uchwycił prawie idealny pierścień Einsteina oddalony o 12 miliardów lat świetlnych: ScienceAlert

Espenak zwraca uwagę, że największe szanse na czyste niebo zapewni oglądanie zaćmienia w południowych częściach Stanów Zjednoczonych.

„Im dalej na południe, tym lepsza długoterminowa prognoza pogody” – powiedział Espenak. „Ale tak naprawdę nie możemy znać dnia zaćmienia, ponieważ widziałem mapy satelitarne z ostatnich 20 lat na podstawie danych zebranych do 8 kwietnia. Każde miejsce na trasie zaćmienia jest w niektóre dni czyste, a w inne pochmurne. Często jest jasne w stanach południowych i północnych.”

Krajowe Centra Informacji o Środowisku (NCEI) utworzyły: Interaktywna mapa oparta na standardach klimatycznych w Stanach Zjednoczonych Aby pokazać średni wskaźnik ciepła, temperaturę, punkt rosy, odczuwalną temperaturę i poziomy zaciemnienia na całym torze w Stanach Zjednoczonych

Na podstawie danych mapowych trzy obszary z największym prawdopodobieństwem bezchmurnego nieba to:

 • Teksas
 • Oklahoma
 • Południowo-wschodnie Missouri
 • Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby podać konkretną prognozę zachmurzenia na 8 kwietnia, meteorolodzy mogą sięgnąć do wcześniejszych danych pogodowych i klimatologicznych, aby zapewnić ogólne wytyczne dotyczące tego, czego można spodziewać się w konkretnych lokalizacjach o tej porze roku.

  Na początku kwietnia w lokalizacjach położonych na ścieżce całości średnie zachmurzenie wzrasta w godzinach popołudniowych w miarę przemieszczania się na północ i wschód.

  Średnie zachmurzenie w dniu 8 kwietnia, wynika z danych za Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA):

 • Dallas, Teksas: 54% pochmurno lub pochmurno, 46% bezchmurnie lub częściowo pochmurno.
 • Little Rock, Arkansas: 51% przeważnie pochmurno lub pochmurno, 49% bezchmurne lub częściowo zachmurzone niebo
 • Indianapolis, Indiana: 66% przeważnie pochmurno lub pochmurno, 34% bezchmurne lub częściowo zachmurzone niebo
 • Buffalo, Nowy Jork: 67% przeważnie pochmurno lub pochmurno, 33% bezchmurne lub częściowo zachmurzone niebo
 • „Myślę, że zobaczenie całkowitego zaćmienia to coś, co powinno znaleźć się na liście życzeń każdego, a kwiecień przyszłego roku będzie po prostu wspaniałą okazją” – powiedział Espenak, zauważając, że oglądanie zaćmienia jest nie tylko dla naukowców i astronomów, ale dla wszystkich.

  READ  Helikopter marsjański milczy od sześciu soli, zagrażając łazikowi Perseverance • The Register

  „To niesamowite wydarzenie, które ludzie zapamiętają do końca życia” – kontynuował Espenak. „Opowiedzą swoim wnukom o totalności, którą zobaczyli w kwietniu 2024 roku, jeśli uda im się wejść na ścieżkę totalności i cieszyć się dobrą pogodą”.

  „Dlatego życzę wszystkim czystego nieba w kwietniu przyszłego roku” – powiedział Espenak.

  Listy z wiadomościami Dan Beck przyczynił się do powstania tego raportu.