24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Były premier Chin Li Keqiang, odsunięty na bok przez Xi Jinpinga, zmarł w wieku 68 lat.

Były premier Chin Li Keqiang, odsunięty na bok przez Xi Jinpinga, zmarł w wieku 68 lat.

PEKIN, 27 października (Reuters) – Były premier Chin Li Keqiang zmarł w piątek na atak serca, zaledwie siedem miesięcy po przejściu na emeryturę po dziesięciu latach sprawowania władzy, podczas których jego reformatorska gwiazda przygasła. Miał 68 lat.

Li, niegdyś postrzegany jako główny pretendent do przywództwa Partii Komunistycznej, został w ostatnich latach odsunięty na bok przez prezydenta Xi Jinpinga, który wzmocnił swoją władzę i skierował drugą co do wielkości gospodarkę świata w kierunku bardziej kontrolowanym przez państwo.

Elitarny ekonomista Lee opowiadał się za bardziej otwartą gospodarką rynkową i reformami po stronie podaży w ramach podejścia, które nazwał „leukonomią”, które nigdy nie zostało w pełni wdrożone.

Ostatecznie musiał ugiąć się przed wolą Xi dotyczącą większej kontroli państwa, a wpływy jego dawnej bazy władzy osłabły, gdy Xi umieścił swoich doradców na potężnych stanowiskach.

„Towarzysz Li Keqiang, odpoczywając w ostatnich dniach w Szanghaju, 26 października doznał nagłego zawału serca, a po niepowodzeniu kompleksowych wysiłków zmierzających do jego przywrócenia życia, zmarł w Szanghaju 10 minut po północy 27 października” – podano.

W oficjalnym nekrologu opublikowanym w piątek przez oficjalną chińską agencję informacyjną Xinhua opisano jego śmierć jako „ogromną stratę dla partii i narodu” oraz nazwano go „wybitnym przywódcą”.

„Musimy zamienić nasz smutek w siłę i uczyć się od jego rewolucyjnego ducha, szlachetnej osobowości i pięknego stylu” – stwierdziła Xinhua.

W nekrologu wymieniono jego osiągnięcia polityczne i czterokrotnie wspomniano, że Li wykonywał swoją pracę pod „silnym przywództwem” Xi.

W chińskich mediach społecznościowych zapanowała fala smutku i szoku, gdyż niektóre strony rządowe pojawiły się w czerni i bieli na oficjalny znak żałoby. Platforma mikroblogowa Weibo zamieniła przycisk „Lubię to” w ikonę „smutku” w kształcie chryzantemy w swojej aplikacji mobilnej.

„Ma dopiero 68 lat. Chyba nie nacieszył się jeszcze życiem, prawda? Cały czas jest zajęty dbaniem o ważne obowiązki dla kraju” – powiedział 74-letni emeryt z Szanghaju o nazwisku Xu. „Wszyscy jesteśmy bardzo smutni”.

READ  We Francji wybuchły protesty w związku z naciskiem Macrona na wiek emerytalny

Li był premierem i premierem Chin za Xi przez dziesięć lat, aż w marcu ustąpił ze wszystkich stanowisk politycznych.

W sierpniu 2022 r. złożył wieniec pod pomnikiem Deng Xiaopinga – przywódcy, który wprowadził transformacyjne reformy chińskiej gospodarki – i obiecał Li, że „reformy i otwarcie nie ustaną. Rzeki Jangcy i Żółta Rzeka nie odwrócą się kurs.”

Klipy wideo z przemówienia, które stały się wirusowe, ale później zostały usunięte z chińskich mediów społecznościowych, były powszechnie postrzegane jako zakodowana krytyka polityki Xi.

Lee wywołał także debatę na temat ubóstwa i nierówności dochodów w 2020 r., kiedy stwierdził, że 600 milionów ludzi w coraz zamożniejszym kraju zarabia mniej niż 140 dolarów miesięcznie.

Koniec epoki

Niektórzy chińscy intelektualiści i członkowie liberalnej elity wyrazili na półprywatnym kanale WeChat szok i konsternację w związku z przeminięciem latarni liberalnej reformy gospodarczej, a niektórzy twierdzili, że oznacza to koniec pewnej epoki.

„Lee zostanie prawdopodobnie zapamiętany jako orędownik wolnego rynku i biedaków” – powiedział Wayne Tee Song, profesor nauk politycznych na Australijskim Uniwersytecie Narodowym. „Ale przede wszystkim zostanie zapamiętany za to, co mogło się wydarzyć”.

„Wszystkich tego typu ludzi nie ma już w chińskiej polityce” – powiedział Alfred Wu, adiunkt w Szkole Polityki Publicznej Lee Kuan Yew w Singapurze.

Wu powiedział, że Li miał mniej wpływowy charakter niż jego bezpośredni poprzednicy na stanowisku premiera, Zhu Rongji i Wen Jiabao. „Był marginalizowany, ale co więcej mógł zrobić? Było to dla niego bardzo trudne, biorąc pod uwagę ograniczenia, z którymi musiał się zmierzyć pod rządami Xi. „

READ  Swift: Biden poważnie zastanawia się, czy wesprzeć wykluczenie Rosji z sieci bezpieczeństwa finansowego

Adam Ni, niezależny analityk polityczny w Chinach, opisał Li jako „premiera, który stał bezradnie, gdy Chiny gwałtownie odwróciły się od reform i otwarcia”.

W 2014 roku w państwowych mediach pojawiła się entuzjastyczna informacja o Lee, wychwalając go jako „cichą, silną osobę, która burzy mury” wkrótce po ogłoszeniu jego śmierci. Podkreślił swoją ciężką pracę i wytrwałość w forsowaniu reform gospodarczych.

Chińskie media państwowe podkreślały także częste wizyty Li w miejscach katastrof i jego koleżeństwo podczas rozmów ze zwykłymi ludźmi.

Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych wspomnieli o piosence zatytułowanej „Sorry It Wasn’t You”, co jest kolejnym ukrytym odniesieniem do Xi. Piosenka o śmierci byłego prezydenta Jiang Zemina stała się popularna w listopadzie ubiegłego roku, zanim została zakazana.

Frakcja reformistyczna osłabła

Emerytowani chińscy przywódcy zwykle nie zwracają na siebie uwagi. Li był ostatnio widziany publicznie w sierpniu podczas prywatnej wycieczki po Grotach Mogao, atrakcji turystycznej w północno-zachodnich Chinach. Filmy w mediach społecznościowych pokazują, jak był w dobrym nastroju, jak samodzielnie wspinał się po schodach i machał do podekscytowanego tłumu. Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować materiału filmowego.

Li urodził się w prowincji Anhui we wschodnich Chinach, biednym regionie rolniczym, gdzie jego ojciec, urzędnik, został wysłany do pracy na polach podczas rewolucji kulturalnej.

Studiując prawo na prestiżowym Uniwersytecie w Pekinie, Li zaprzyjaźnił się z zagorzałymi zwolennikami demokracji, z których niektórzy stali się jawnymi pretendentami do kontroli partii.

Pewny siebie anglojęzyczny był pogrążony w intelektualnym i politycznym fermencie, który zdefiniował dekadę reform pod rządami Denga. Okres ten zakończył się prodemokratycznymi protestami na placu Tiananmen w 1989 roku, które zostały stłumione przez wojsko.

Po ukończeniu studiów Li wstąpił do Ligi Młodzieży Partii Komunistycznej, która była wówczas reformistyczną drabiną wiodącą na wyższe stanowiska.

READ  Wybory europejskie: centrolewica stara się powstrzymać naciski ze strony prawicy

Awansował w Lidze Młodzieży, zdobywając tytuł magistra prawa, a następnie doktorat z ekonomii pod kierunkiem profesora Li Yininga, znanego zwolennika reform rynkowych.

Przed wejściem do elitarnej polityki w Pekinie pełnił funkcję regionalnego szefa partii w Henan, biednym regionie w środkowych Chinach i prowincji Liaoning, która graniczy z Koreą Północną.

Jej sponsorem był Hu Jintao, były prezydent należący do frakcji politycznej luźno skupionej wokół Ligi Młodzieży. Po objęciu stanowiska szefa partii w 2012 roku Xi podjął działania mające na celu likwidację frakcji.

Lee pozostawił żonę Qing Hong, profesor języka angielskiego, i córkę.

(Raporty: Lori Chen i Yu Lun Tian – przygotowane przez Mohammeda dla Arabic Bulletin) Dodatkowe raporty Nicoko Chan w Szanghaju i Liz Li w Pekinie – przygotowane przez Mohammeda dla Arabic Bulletin Redakcja: William Mallard i Hugh Lawson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Lori Chen jest korespondentką chińskiego biura Reuters w Pekinie, zajmującą się polityką i wiadomościami ogólnymi. Przed dołączeniem do agencji Reuters przez sześć lat zajmowała się Chinami w AFP i South China Morning Post w Hongkongu. Mówi biegle po mandaryńsku.