W lesie we wschodniej Polsce odnaleziono piętnaście żelaznych broni należących do „plemion barbarzyńskich” w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Znalezisko, określone przez lokalne muzeum jako „ekscytujące”, obejmuje groty włóczni, topory i trzy niezidentyfikowane jeszcze przedmioty.
Przedmioty odnaleziono w bagnistej części lasu w pobliżu miasta Hrubieszów. Początkowo trudno było określić, jakie to były przedmioty, ze względu na niezwykle silną korozję, która obejmowała metal, który następnie był zmieszany z piaskiem i błotem.
„Kilka kilogramów bezkształtnego, skorodowanego błotem żelaza bezpiecznie zapakowano i wywieziono do lasu w celu oczyszczenia i ustalenia charakteru znaleziska” – powiedział lokalnej agencji prasowej Lublin112 Dariusz Kobsiowski, miejscowy konserwator zabytków.
Gdy zaczęli je czyścić, zespół, który odkrył obiekty, szybko zorientował się, że mają one charakter archeologiczny i skontaktował się z muzeum miejskim w Hrubiso.
„Mamy do czynienia głównie z bronią używaną przez plemiona barbarzyńskie w czasach Cesarstwa Rzymskiego, być może z kulturą przeworską” – podało muzeum w oświadczeniu.
Była to nazwa kultury, która żyła na terenach dzisiejszej Polski pomiędzy III wiekiem p.n.e. a V wiekiem naszej ery. Ich nazwa wzięła się od polskiego miasta Przeworsk, w pobliżu którego odnaleziono pierwsze artefakty utożsamiane z tą kulturą.
W Polsce odkryto jedno z największych w Europie miejsc produkcji ceramiki rzymskiej https://t.co/WWlXm7gMIS
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 31 marca 2021 r
„To niewątpliwie jedno z najciekawszych odkryć ostatnich lat” – stwierdziło muzeum, dodając, że na obszarze, w którym odkryto znalezisko, nie są znane żadne stanowiska archeologiczne.
Na podstawie liczby znalezionych razem przedmiotów oraz faktu, że w pobliżu nie znaleziono żadnych fragmentów kości ani naczyń ceramicznych, „wszystko wskazuje na to, że ktoś celowo zebrał te elementy, zapakował je do worka lub innego pojemnika, a następnie wrzucił do bagna” – dodał. muzeum twierdzi. .
Piętnaście sztuk broni znalezionej w lesie zostanie teraz dokładniej zbadanych i ustalony zostanie dokładny ich wiek i pochodzenie. Wiosną badacze planują przeprowadzić szczegółowe badania miejsca, w którym je znaleziono.
Podczas pogłębiania rzeki w Polsce odnaleziono miecz, który ma prawdopodobnie 1000 lat.
Odkrycie podsyciło spekulacje, że obiekt należał do Wikinga, ale jeden z ekspertów podał w wątpliwość tę tezę. https://t.co/7NorHjZJgq
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 stycznia 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Agada Byka jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisał wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35