Bruksela – Szef UE we wtorek obiecał, że Polska nie otrzyma pieniędzy z obozowego funduszu pomocy epidemiologicznej, dopóki prawicowy rząd nie wycofa tego, co uważa za ograniczające niezależność sądownictwa w kraju.
Polska ma otrzymać prawie 36 miliardów euro (38,5 miliarda dolarów), aby pomóc gospodarce otrząsnąć się po działaniach podjętych w celu kontroli rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak UE zablokowała dostęp do finansowania z powodu obaw związanych z ingerencją polityczną w sądownictwo.
Komisja Europejska, która proponuje prawa unijne i nadzoruje ich wdrażanie, domaga się zniesienia izby regulacyjnej dla polskich sędziów, przeredagowania jej regulaminu i dopuszczenia sędziów dopuszczonych przez izbę do przeglądu ich spraw.
„Pozwól, że powiem bardzo jasno. Wszystkie te trzy obietnice, które zostały przełożone na kamienie milowe, muszą zostać spełnione, zanim będzie można za nie zapłacić” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen prawodawcom UE w Strasburgu we Francji.
Parlament Europejski rozpoczął demokratyczny odwrót przeciwko Polsce. Prawodawcy skrytykowali Van der Leyena i jego komisję za zbyt powolne działanie. Niektórzy wzywają do głosowania nad wotum nieufności, jeśli komisja wkrótce zapewni finansowanie.
„Wiem, że niektórzy z was są sceptyczni, ale obiecuję, że żadne pieniądze nie zostaną przekazane, dopóki te reformy nie zostaną wprowadzone” – powiedział Van der Leyen. „Pierwsza wypłata jest możliwa tylko wtedy, gdy wejdzie w życie nowe prawo, które odhacza wszystkie pola w ramach tej umowy” – powiedział o planie dostępu do finansowania dla Polski.
Van der Leyen dodał: „Polska musi udowodnić do końca 2023 roku, że wszyscy sędziowie, którzy zostali nielegalnie zwolnieni, zostali przywróceni na stanowiska. Jeśli tak się nie stanie, nie możesz zapłacić więcej.
Polscy ustawodawcy wciąż pracują nad zmianą regulaminu Sądu Najwyższego, aby znieść izbę dyscyplinarną. Tylko jeden z kilkudziesięciu zawieszonych sędziów został ponownie zatrudniony, ale otrzymał nakaz wyjazdu na urlop do innego wydziału w swoim sądzie.
Wielu unijnych prawodawców przekonywało, że Polska musi spełnić warunki, zanim zostanie przedłożony plan działań w zakresie dostępu do funduszy umorzenia. Nawet niektórzy starsi członkowie komisji Van der Leyena mieli zastrzeżenia do polskiego projektu.
Holenderska Liberalna parlamentarzystka Sofia Intelt powiedziała, że warunki komisji były jedynie „zasłoną dymną”. Stojąc przed Van der Leyen, powiedział: „Jeśli zapłacisz cokolwiek Polsce bez spełnienia wszystkich warunków, stracisz moje zaufanie. To jest demokracja”.
Polski plan odbudowy epidemii ma jeszcze zostać zatwierdzony przez 26 krajów UE do końca miesiąca. Doprowadziłoby to ostatecznie do otrzymania przez rząd 23,9 mld euro (25,4 mld dolarów) dotacji i 11,5 mld euro (11,7 mld dolarów) zadłużenia.
Unijni urzędnicy stwierdzili, że przez kilka miesięcy Polska raczej nie otrzyma żadnych pieniędzy.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35