Inflacja bazowa w Polsce, mierząca wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, spadła w lutym do 5,4% r/r (wykresNarodowy Bank Polski (NBP) podał 18 marca, po wzroście o 6,2% r/rw poprzednim miesiącu.
Podobnie jak inne wskaźniki zmniejszającej się inflacji, w lutym inflacja bazowa spadła jedenasty miesiąc z rzędu. GUS podał w zeszłym tygodniu, że w lutym dynamika CPI spowolniła o 1,1 pkt. proc. do 2,8% r/r.
Santander Bank Polska stwierdził jednak w komentarzu: „dynamika cen kluczowych składników inflacji – głównie usług – jest wysoka i niezgodna z celem inflacyjnym”.
Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5%, co w obu przypadkach stanowi odchylenie o 1 punkt procentowy.
Nie oczekuje się, aby NBP w najbliższym czasie złagodził politykę pieniężną, gdyż oczekuje na możliwą podwyżkę inflacji, która ma nastąpić w drugiej połowie roku. 5% stawka VAT na podstawową żywność.
Obecnie oczekuje się, że NBP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie do drugiej połowy roku, a ewentualne zmiany nastąpią dopiero po uzyskaniu większej przejrzystości ścieżki inflacji w następstwie decyzji regulacyjnych rządu.
W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła w lutym o 0,5%, po wzroście o 0,4% m/m w styczniu, pokazały także dane NBP.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35