12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden wysyła swojego głównego doradcę na spotkanie z księciem saudyjskim

Biden wysyła swojego głównego doradcę na spotkanie z księciem saudyjskim

Waszyngton (AP) – prezydenta Joe Bidena Wysyła jednego ze swoich starszych doradców do Arabii Saudyjskiej na spotkanie następca tronu Mohammed bin Salman, De facto lider bogatego w ropę królestwa, jeszcze w tym tygodniu.

W czwartek doradca Białego Domu ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że w sobotę uda się do Arabii Saudyjskiej na rozmowy z saudyjskimi urzędnikami, a podczas swojej wizyty spotka się także ze swoimi odpowiednikami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Indii.

Sullivan powiedział, że „będzie omawiał nowe obszary współpracy między New Delhi a Zatoką Perską, a także Stanami Zjednoczonymi i resztą regionu”. Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w zeszłym roku kompleksowe partnerstwo gospodarcze mające na celu poprawę stosunków między obydwoma krajami.

Oczekuje się, że Sullivan spotka się podczas wizyty z księciem koronnym, do którego często odwołuje się Mohammed bin Salman, według osoby zaznajomionej z planami podróży Sullivana, która nie była upoważniona do publicznego omawiania tej kwestii.

Sullivana W zeszłym miesiącu rozmawiał przez telefon z Mohammedem bin Salmanem Wśród oznak, że Saudyjczycy i Huti sprzymierzyli się z Iranem w Jemenie, robią niezwykłe postępy w kierunku trwałego zakończenia dziewięcioletniego konfliktu.

Powiedział, że wojna w Jemenie będzie „ważnym tematem dyskusji” podczas jego następnej wizyty w Arabii Saudyjskiej.

Planowana wizyta Sullivana jest ostatnią oznaką ocieplenia stosunków między królestwem a administracją Bidena, które zostały nadwyrężone przez krytykę Bidena dotyczącą przestrzegania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej i polityki naftowej.

W październiku ubiegłego roku, po tym, jak sojusz OPEC+ ograniczył wydobycie ropy, Biden powiedział, że będzie to miało konsekwencje dla królestwa, wiodącego członka. Administracja zauważyła, że ​​ograniczenie wydobycia ropy – które podniosło ceny ropy – łagodzi cios finansowy dla innego członka OPEC+, Rosji, z powodu amerykańskich i zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę w związku z jej wojną na Ukrainie.

READ  Dyrektor CIA: Wojna na Ukrainie osłabiła Putina

Sullivan przedstawił swoje plany podczas szeroko zakrojonej wypowiedzi na temat polityki administracji Bidena na Bliskim Wschodzie podczas wydarzenia zorganizowanego przez Washington Institute for Near East Policy.