28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden, chcąc wykorzystać produktywny tydzień, ogłosi miliardowe dotacje na chipy

Biden, chcąc wykorzystać produktywny tydzień, ogłosi miliardowe dotacje na chipy

Wykorzystując tydzień korzystnych wydarzeń politycznych, Prezydent Biden planuje ogłosić w czwartek, że jego administracja przyzna firmie Micron Technology dotacje o wartości do 6,1 miliarda dolarów – najnowszą nagrodę federalną mającą na celu wsparcie krajowego zaopatrzenia kraju w półprzewodniki.

Micron wykorzysta dotacje na budowę dwóch zaawansowanych fabryk produkujących chipy w Nowym Jorku i kolejnego w Idaho, oświadczyli urzędnicy administracji Bidena przed wizytą prezydenta do Syracuse w stanie Nowy Jork w celu ogłoszenia. Rząd federalny udzieli także firmie Micron pożyczek o wartości do 7,5 miliarda dolarów.

Finansowanie pochodzi z ustawy CHIPS, przyjętej w 2022 r. przez ponadpartyjną grupę prawodawców, aby przywrócić Stanom Zjednoczonym pozycję lidera w produkcji półprzewodników – maleńkich komponentów zasilających wszystko, od telefonów i komputerów po samochody i myśliwce. Ustawodawstwo przyznało Departamentowi Handlu 39 miliardów dolarów na dystrybucję dotacji zachęcających producentów chipów do budowy i rozbudowy zakładów produkcyjnych w całych Stanach Zjednoczonych.

Chociaż senator Chuck Schumer, Demokrata z Nowego Jorku, ogłosił przyznanie dotacji w zeszłym tygodniu, podróż Bidena będzie dla niego okazją do świętowania kolejnego zwycięstwa w tym, który wydaje się być dla niego udany. W środę zdobył poparcie północnoamerykańskich związków zawodowych branży budowlanej, głównie dzięki swojemu ponadpartyjnemu pakietowi infrastrukturalnemu. Jest także bliski podpisania pakietu pomocowego o wartości 95,3 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu po miesiącach impasu w Kongresie, potwierdzając tym samym główny cel swojej polityki zagranicznej.

Przygotowując się do wzmożenia wysiłków na rzecz zwiększenia produkcji w Syracuse, republikański przeciwnik Bidena w 2024 r., były prezydent Donald J. Trump, stanie przed sądem zaledwie 300 km na południowy wschód od Nowego Jorku, jako przestępca swojego stanu. Proces toczy się dalej pod zarzutem fałszowania dokumentacji handlowej.

Zwiększenie krajowej produkcji chipów to kluczowy cel pana Bidena, którego program polityki gospodarczej skupia się głównie na pobudzaniu amerykańskiej produkcji i przywracaniu miejsc pracy, które w ostatnich dziesięcioleciach przeniosły się za granicę. Tylko około 10 procent światowych półprzewodników jest obecnie produkowanych w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu z około 37 procent w 1990 roku.

READ  Ekspert ds. gazu twierdzi, że Święto Pracy może przynieść ulgę pompie – WHIO TV 7 i WHIO Radio

Ponad rok temu Micron ogłosił plany rozszerzenia produkcji w Stanach Zjednoczonych. W październiku 2022 roku Micron zapowiedział, że zbuduje gigantyczny park przemysłowy w pobliżu Syracuse, zaczynając od projektu o wartości 20 miliardów dolarów do końca dekady i wydając do 100 miliardów dolarów w ciągu następnych dwóch dekad lub więcej. W poprzednim miesiącu Micron mówił, że zbuduje ok Fabryka o wartości 15 miliardów dolarów w jej rodzinnym mieście Boise w stanie Idahopierwszą od 20 lat nową fabrykę układów pamięci w Stanach Zjednoczonych.

W ramach nowego oświadczenia urzędnicy federalni poinformowali, że Micron planuje obecnie wydać 50 miliardów dolarów na rozwój pierwszych trzech fabryk w ciągu najbliższych sześciu lat oraz że zainwestuje do 125 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych w ciągu następnych 20 lat lub dłużej . Firma podała, że ​​może zbudować do czterech zakładów produkcyjnych w Nowym Jorku.

Nagroda Microna zwiększa łączną kwotę ogłoszonych dotacji federalnych do ponad 29 miliardów dolarów. Na początku tego miesiąca urzędnicy amerykańscy przyznali Samsungowi dotacje w wysokości aż 6,4 miliarda dolarów. Inni główni producenci chipów — w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. i Intel — również otrzymali niedawno nagrody. Trzy najważniejsze nagrody otrzymały GlobalFoundries, Microchip Technology i BAE Systems.

Oczekuje się również, że Micron otrzyma federalne ulgi podatkowe, które mogą pokryć 25 procent kosztów budowy i wyposażenia fabryk w sprzęt produkcyjny. Starsi urzędnicy administracji Bidena powiedzieli, że fabryka w Idaho ma być gotowa do produkcji w 2026 r. Oczekuje się, że pierwsza fabryka w Nowym Jorku zostanie otwarta w 2028 r., a druga w 2029 r.

Urzędnicy federalni stwierdzili, że dotacja pomoże pobudzić gospodarkę Syracuse, nazywając ją częścią zaangażowania Bidena w rewitalizację społeczności od dawna pomijanych przez inwestycje federalne.

Region był ośrodkiem produkcyjnym w okresie II wojny światowej, kiedy General Electric budował produkty takie jak systemy radarowe dla armii, powiedział Lael Brainard, dyrektor prezydenckiej Krajowej Rady Ekonomicznej. Powiedziała jednak, że dziesięciolecia „gospodarki wielowarstwowej” doprowadziły do ​​„utraty dobrych miejsc pracy i ograniczenia inwestycji publicznych i prywatnych”.

READ  Firma zajmująca się odszkodowaniem za zamieszki policjanta nakazała innemu pracownikowi usunięcie zdjęcia kostiumu kąpielowego, z czym skontaktował się HR

Co najmniej 40 milionów dolarów z dotacji zostanie przeznaczone firmie Micron na rozwój i szkolenie pracowników. Oczekuje się, że w czwartek Biden ogłosi utworzenie czterech nowych „centrów siły roboczej” w północnej części stanu Nowy Jork, Michigan, Milwaukee i Filadelfii. Centra te mają na celu szkolenie pracowników i zapewnianie im miejsc pracy utworzonych dzięki nowym inwestycjom federalnym.

Micron to ostatni amerykański dostawca chipów zwanych dynamiczną pamięcią o dostępie swobodnym (DRAM). Chipy te odgrywają kluczową rolę w komputerach i smartfonach, pełniąc funkcję notatnika do tymczasowego przechowywania danych, które należy często odzyskiwać. Wiodące chipy DRAM są niezbędne dla zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i komunikacja bezprzewodowa. Wszystkie te zaawansowane chipy są obecnie produkowane w Azji, ale urzędnicy administracji powiedzieli, że inwestycje Micron pozwolą Stanom Zjednoczonym na produkcję własnych materiałów.

Większość produkcji Micron odbywa się na Tajwanie, w Japonii i Singapurze. Sanjay Mehrotra, dyrektor generalny firmy, dołożył wszelkich starań, aby zwiększyć produkcję w Stanach Zjednoczonych i pozyskać wsparcie rządu dla tej ekspansji. Jednak pan Mehrotra powtórzył, że harmonogram takich wydatków będzie ściśle odzwierciedlał podaż i popyt oraz odzwierciedlał sukces firmy w zdobywaniu dotacji federalnych.

„To historyczny moment dla amerykańskiej produkcji półprzewodników” – stwierdził Mehrotra w oświadczeniu. „Wiodąca pamięć firmy Micron jest kluczem do sprostania rosnącym wymaganiom sztucznej inteligencji i jesteśmy dumni, że dokonaliśmy znacznych inwestycji w produkcję pamięci w Stanach Zjednoczonych”.

Dona Clarka Przyczynił się do reportaży z San Francisco.