25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Białoruski sprinter będzie ubiegał się o azyl w Polsce za odmowę powrotu do domu samolotem

Białoruska Kristina Dimonovskaya weszła z bagażem do polskiej ambasady w Tokio 2 sierpnia 2021 r., twierdząc, że jej zespół próbował opuścić Japonię po walce podczas igrzysk olimpijskich w Tokio 2020.

Przez UT Iwamura / AFP Getty Images

Białoruska sprinterka Kristina Dimonovskaya będzie ubiegać się o azyl polityczny w Polsce po tym, jak odmówiła wejścia na pokład lotu do domu z Igrzysk w Tokio.

24-letnia sprinterka weszła w poniedziałek do ambasady RP w Tokio, a według kilku doniesień medialnych władze białoruskie nagle wyciągnęły ją z igrzysk i zabrały na lotnisko.

Białoruski Komitet Olimpijski powiedział, że wycofał się z zawodów z powodu „stanu emocjonalnego i psychicznego”, ale powiedział dziennikarzom, że Dimonovskaya została zmuszona do powrotu do domu po tym, jak źle mówiła o swoich trenerach na Instagramie.

Teraz jest w areszcie, ale niedługo przeprowadzi się do Polski

Dimonowskaja, która obecnie przebywa w areszcie w Tokio, pojedzie do Polski kilka dni po otrzymaniu wizy humanitarnej z kraju. Frank Wiagorka, Starszy Konsultant Lider białoruskiej opozycji na uchodźstwie Swiatłana Sikana ous Skaya.

Fundacja Białoruska Solidarność Sportowa wspiera sportowców, którzy mają trudności z wyrażeniem sprzeciwu politycznego wobec dyktatorskiego przywództwa kraju. Potwierdzone przez Associated Press Dimonowskaja planuje ubiegać się o azyl polityczny w Polsce.

Marcin Presidax, Wiceminister Spraw Zagranicznych RP, Tweeted „Polska zapewni niezbędną pomoc [Timanovskaya] Kontynuuj karierę sportową. „

ten Dostarczone przez Republikę Czeską Jego schronienie, według ministra spraw zagranicznych kraju, Jacoba Gulhanka.

Białoruś pogrążona jest w politycznych przewrotach

Spektakl rozgrywa się w ciągłym okresie politycznych przewrotów na Białorusi.

W sierpniu 2020 roku prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko po raz szósty ogłosił się zwycięzcą i zaczął rozprawiać się z przeciwnikami politycznymi, w tym z Sikanoską. W najnowszym przykładzie rządowej kampanii na rzecz stłumienia sprzeciwu białoruskie władze skierowały międzynarodowy lot w celu aresztowania opozycyjnego dziennikarza Romana Prodoszewicza, co wywołało potępienie ze strony wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych.

READ  Sojusznik Putina ostrzega „wroga” Polskę: Stracisz swoje państwo

Wiagorca Powiedział Białoruskie władze próbują naciskać na Dimonowską „grożąc jego rodzicom”, a jej mąż uciekł z Białorusi na Ukrainę.

Dimanovskaya spędził niedzielną noc w hotelu przy lotnisku, gdzie w niedzielę wieczorem spóźnił się na lot z lotniska Haneda. Reuters donosił. Biegacz powiedział Reuterowi, że został ukarany za „rozmawianie na moim Instagramie o zaniedbaniach naszych trenerów”. W filmie nie skrytykował Łukaszenki ani białoruskiego rządu.

Rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams powiedział: Konferencja prasowa Sprinter szukał ochrony policyjnej na lotnisku i jest teraz bezpieczny. „Najważniejszą rzeczą w tej chwili jest nasz obowiązek dbania o nią” – powiedziała reporterom.

Pomimo wielokrotnych próśb o nazwę agencji, Adams powiedział, że Dimonowskaya nie będzie omawiać, kto chroni sportowca ani gdzie jest przetrzymywany.

Prawa autorskie 2021 NPR. Aby zobaczyć więcej, odwiedź https://www.npr.org.