22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Berlin przedstawia plany pomnika Polski dotkniętej nazistami – DW – 29.08.2023

Berlin przedstawia plany pomnika Polski dotkniętej nazistami – DW – 29.08.2023

Niemcy ogłosiły we wtorek plany budowy pomnika ku czci ofiar Polski Naziści.

„Potrzebujemy miejsca pamięci, miejsca zrozumienia i spotkania z naszą sąsiadką Polską” – powiedziała na konferencji prasowej niemiecka minister kultury Claudia Roth.

Co wiemy o projekcie?

Roth przedstawił plany w porozumieniu z Fundacją Pamięci Pomordowanych Żydów Europy.

Planowana jest budowa pomnika „Dom Niemiecko-Polski”. Berlin Na miejscu dawnej Opery Kroll. Będzie zlokalizowany w pobliżu biura kanclerza, naprzeciwko Bundestagu, niższej izby niemieckiego parlamentu.

Adolf Hitler ogłosił z opery inwazję na Polskę we wrześniu 1939 roku, a ona także gościła przedstawicieli. Po pożarze Reichstagu w 1933 r.

Dokładny harmonogram budowy nie został jeszcze ustalony. Niemieccy prawodawcy mają debatować nad bardziej konkretnym planem w 2024 r.

Program powstał w 2017 roku i ma na celu upamiętnienie Ofiary napaści i okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy w latach 1939-1945. Od pięciu do sześciu milionów Polaków, w tym trzy miliony ŻydówZamordowany przez nazistów.

Celem wystawy jest zbadanie relacji między Niemcami a Polską w poprzednich stuleciach i obecnie.

Roth skrytykował „antyniemiecką propagandę”

Po powiadomieniu Jarosława Kaczyńskiego Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wytykała Niemcom rzekome wtrącanie się w kampanie wyborcze swojego sąsiada.

Kaczyński nazwał lidera opozycji Donalda Tuska „brukselską biurokracją kontrolowaną przez Berlin”. i oświadczył, że zwycięstwo jego wroga będzie oznaczać „koniec Polski”. 15 października u wschodniego sąsiada Niemiec odbędą się wybory parlamentarne.

W swoich wtorkowych komentarzach Roth wyraził „ubolewanie z powodu jakiejś antyniemieckiej propagandy”.

Warszawa od dawna domagała się od Berlina reparacji Zniszczenia Polski podczas II wojny światowej.

Berlin to potwierdza Polska zrzekła się wszelkich roszczeń odszkodowawczych na mocy traktatu z 1953 roku między ówczesną komunistyczną Polską a Niemcami Wschodnimi. Kaczyński i inni polscy politycy argumentowali, że Warszawa została zmuszona do zrzeczenia się swoich praw przez Związek Radziecki.

READ  Siły Zbrojne RP wymieniają Konfederację Przemysłu do obrazowania nanosatelitów

sdi/lo (AFP, dpa, AP)