22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bazowy RNA w próbkach asteroid wskazuje na pochodzenie życia na Ziemi: badanie

Bazowy RNA w próbkach asteroid wskazuje na pochodzenie życia na Ziemi: badanie

Naukowcy odkryli związek chemiczny uracyl, jeden z budulców RNA, w zaledwie 10 miligramach materiału asteroidy Ryugu, według nowych badań opublikowanych we wtorek.

Odkrycie to potwierdza długo utrzymywaną teorię, że życie na Ziemi mogło pochodzić z kosmosu, kiedy asteroidy przenoszące pierwiastki zderzyły się z naszą planetą.

Oto niektóre z najnowszych badań z analizy 5,4 grama skały i pyłu zebranych przez sondę Hayabusa-2 z asteroidy Ryugu.

Hayabusa-2 została wystrzelona w 2014 roku i powróciła na orbitę Ziemi pod koniec 2020 roku z kapsułą zawierającą próbkę asteroidy.

Cenny ładunek został podzielony między międzynarodowe zespoły badawcze i już dostarczył kilku spostrzeżeń, w tym tego, że niektóre z budulców życia, aminokwasy, mogły powstać w kosmosie.

Wśród próbek znaleziono pierwszą kroplę wody, jaką kiedykolwiek odkryto na asteroidzie bliskiej Ziemi.

Nowe badania, opublikowane we wtorek w czasopiśmie Nature Communications, poszukiwały innej podstawy życia: zasad jądrowych RNA.

Podczas gdy DNA, słynna podwójna helisa, działa jak plan genetyczny, jednoniciowy RNA jest bardzo ważnym przekaźnikiem, przekształcającym instrukcje zawarte w DNA w celu wykonania.

Podobnie jak DNA, składa się z zasad: adeniny, guaniny, cytozyny i uracylu.

Naukowcy odkryli wcześniej niektóre lub wszystkie z tych baz w różnych asteroidach, które wylądowały na Ziemi jako meteoryty. Jednak nie mogli być pewni, że chemikalia pochodzą z kosmosu lub zostały skażone podczas lądowania.

„Ponieważ każdy meteoryt wylądował na powierzchni Ziemi, gdzie mikroorganizmy są wszechobecne wszędzie, wyjaśnienie pochodzenia tych biologicznie ważnych cząsteczek w meteorytach zawsze jest bardziej skomplikowane” – powiedział Yasuhiro Ohba, adiunkt na Uniwersytecie Hokkaido i autor. z badań.

Jak parzenie kawy

Ohba powiedział, że testowanie próbek Ryugu było procesem wieloetapowym, który rozpoczął się od umieszczenia ich w gorącej wodzie, podobnie jak „parzenie kawy lub herbaty”.

Następnie zastosowano kwas w celu wyekstrahowania cząstek, które zostały przeanalizowane za pomocą bardzo czułych instrumentów zdolnych do wykrycia dokładnych ilości obecnego uracylu.

READ  Antarktyczny szelf lodowy wielkości Francji nagle podskakuje raz lub dwa razy dziennie: ScienceAlert

Odkrycie dostarcza „mocnych dowodów na to, że składnik RNA został dostarczony na Ziemię jeszcze przed pojawieniem się życia” – powiedział AFP Ohba.

„Spodziewamy się, że odegra rolę w ewolucji prebiotyków i być może pojawieniu się pierwszego życia” – powiedział.

W próbce nie znaleziono innych zasad RNA, chociaż Ohba uważa, że ​​mogą być obecne na poziomach zbyt niskich, aby można je było wykryć metodą stosowaną do wykrywania uracylu.

Ma nadzieję, że w nadchodzących latach przeanalizuje nowe próbki pobrane z kosmosu, w tym materiał Ozyrysa-REx z asteroidy Bennu, który ma przybyć w tym roku.

Yoshinori Takano, naukowiec z Japan Agency for Marine Geoscience and Technology i autor artykułu Ryugu, powiedział, że z niecierpliwością czeka na Mars Lunar Exploration Project, który ma wystartować z Japonii w przyszłym roku i powrócić około 2029 roku.

Zbierze próbki z Fobosa, jednego z księżyców Marsa.

„Jestem pewien, że chemicy organiczni będą uważnie przyglądać się temu wydarzeniu przez następne 10 lat” – powiedział Takano.