25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Barclays kończy bezpośrednie finansowanie nowych złóż ropy i gazu

  • Napisane przez Theo Leggetta
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Barclays ogłosił, że nie będzie już zapewniał bezpośredniego finansowania nowych projektów naftowo-gazowych.

Gigant bankowy twierdzi również, że ograniczy udzielanie kredytów przedsiębiorstwom energetycznym, które planują zwiększyć produkcję paliw kopalnych.

Barclays jest głównym pożyczkodawcą dla branży paliw kopalnych, znajduje się jednak pod rosnącą presją, aby zmniejszyć swoje wsparcie dla tego sektora.

Grupy kampanii z zadowoleniem przyjęły to posunięcie, ale nalegały, aby nie iść dalej.

Według raportu Należy do grupy ekologicznej Rainforest Action Network Barclays, która w latach 2016–2021 była największym podmiotem finansującym europejski sektor paliw kopalnych.

W 2022 r. zapewnił prawie 16,5 miliarda dolarów (13 miliardów funtów), choć to znacznie mniej niż w poprzednich latach. W latach 2019 i 2020 liczba ta przekroczyła 30 miliardów dolarów.

Jednak bank znalazł się pod presją działaczy na rzecz ochrony środowiska, działaczy akcjonariuszy, a nawet celebrytów, aby ograniczyli jego wsparcie.

W tym, co nazwał A Oświadczenie dotyczące zmian klimatycznychBarclays Bank ogłosił, że nie będzie już bezpośrednio finansował projektów mających na celu zwiększenie wydobycia ropy i gazu ani infrastruktury związanej z takimi projektami.

Oświadczył, że zakończy także bezpośrednie finansowanie wszelkich projektów naftowo-gazowych w Amazonii lub kole podbiegunowym lub mających na celu wydobycie, przetwarzanie lub transport ropy z piasków roponośnych.

Jednak bezpośrednie finansowanie konkretnych projektów stanowi jedynie część całkowitej kwoty kredytów udzielonych przez Barclays temu sektorowi.

Pojawią się także ograniczenia w zakresie nowego finansowania dla samych grup energetycznych, choć w przypadku nowych klientów będą one bardziej rygorystyczne niż w przypadku obecnych – podał bank.

Plan nie skupia się wyłącznie na ropie i gazie. Wprowadzone zostaną także ograniczenia w udzielaniu kredytów związanych z wydobyciem węgla i wytwarzaniem energii z węgla.

Barclays nie jest pierwszym bankiem w Europie, który podjął takie zobowiązania. HSBC, Lloyds, BNP Paribas, Société Générale i Credit Agricole ogłosiły już wcześniej ograniczenia w finansowaniu paliw kopalnych.

ShareAction, grupa prowadząca kampanię na rzecz odpowiedzialnego inwestowania, z zadowoleniem przyjęła najnowsze ogłoszenie, ale skarżyła się, że w planie występują luki.

„Barclays nie ma racji, nie wykluczając finansowania firm, które koncentrują się wyłącznie na wydobyciu paliw kopalnych” – stwierdził.

„Powinno to obejmować szczelinowanie, które powoduje wiele szkód środowiskowych i społecznych i jest działalnością, na którą bank jest bardzo narażony”.

Tymczasem grupa Make My Money Matter, w skład której wchodzą Thompson i Curtis, stwierdziła, że ​​plan Barclays jest „nieodpowiedni pod względem zakresu i ambicji”.

Jej dyrektor naczelny, Tony Bourdon, powiedział: „Chociaż ostatnio dogonili oni inne duże europejskie banki, takie jak Lloyds, wykluczając bezpośrednie finansowanie projektów związanych z paliwami kopalnymi, rzeczywistość jest taka, że ​​pokrywa to tylko niewielką część ich kredytów na ropę i gaz.

„Ta nowa polityka pozwala im w dalszym ciągu przekazywać miliardy firmom rozwijającym nowe, katastrofalne projekty dotyczące paliw kopalnych na całym świecie”.

Barclays zauważył, że finansowanie sektora naftowego i gazowego stanowi bardzo małą część jego całkowitej działalności.