3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Badanie zmian klimatycznych określa datę ważności wszystkich ssaków

Badanie zmian klimatycznych określa datę ważności wszystkich ssaków

Nowe badanie pokazuje, że bezprecedensowe globalne ocieplenie zniszczy wszystkie ssaki w wyniku masowego wymierania za około 250 milionów lat.

Jak wynika z badań nad zmianą klimatu opublikowanych w poniedziałek w czasopiśmie, oczekuje się, że kontynenty świata w końcu ponownie się połączą, tworząc niezwykle gorący, suchy i w dużej mierze niezdatny do zamieszkania superkontynent zwany Pangea Ultima. Przyrodnicze nauki o ziemi.

Zmiana klimatu zachodząca na przestrzeni tysięcy lat różni się od kryzysu klimatycznego spowodowanego przez człowieka, spowodowanego głównie spalaniem paliw kopalnych.

Naukowcy, w tym z Uniwersytetu w Bristolu, wykorzystali superkomputerowe symulacje dalekiej przyszłości, aby pokazać, w jaki sposób globalna temperatura może jeszcze bardziej wzrosnąć, gdy Słońce będzie świecić jaśniej i emitować więcej energii.

Oczekuje się również, że ruch płyt tektonicznych Ziemi doprowadzi do powstania kolejnego superkontynentu, co może wywołać częste erupcje wulkanów, powodujące masową emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co jeszcze bardziej ociepli planetę – twierdzą naukowcy.

Do tej pory ssaki – w tym ludzie – były w stanie przetrwać na lądzie dzięki zdolności przystosowywania się do wahań pogody poprzez adaptacje takie jak futro i hibernacja na zimno, a także krótkie okresy hibernacji.

Chociaż ssaki przystosowały się do przetrwania niskich temperatur, ich zdolność do tolerowania wyższych temperatur pozostała stała przez miliony lat ich ewolucji.

Zatem przezwyciężenie długotrwałych, ekstremalnych temperatur, jak przewidywano w symulacji, jest znacznie trudniejsze, co ostatecznie czyni Ziemię niezdatną do zamieszkania dla ssaków.

„Nowo powstający superkontynent skutecznie wywołałby potrójny efekt, obejmujący efekt kontynentalny, gorętsze słońce i więcej dwutlenku węgla”.2 „W atmosferze prowadzi to do wzrostu temperatury na dużej części planety” – powiedział główny autor Alexander Farnsworth z Uniwersytetu w Bristolu.

READ  Astronomowie twierdzą, że WASP-121b ma metaliczne chmury

W rezultacie powstała „w większości wroga” planeta, pozbawiona źródeł pożywienia i wody dla ssaków – twierdzą naukowcy.

Dr Farnsworth powiedział: „Powszechne temperatury od 40 do 50 stopni Celsjusza, a nawet codzienne ekstremalne temperatury w połączeniu z wysokim poziomem wilgotności ostatecznie zadecydują o naszym losie”.

„Ludzie – podobnie jak wiele innych gatunków – umrą, ponieważ nie będą w stanie pozbyć się ciepła poprzez pot i ochłodzić swoje ciała” – powiedział.

Zdjęcie przedstawia najcieplejszą średnią miesięczną temperaturę (°C) Ziemi i przewidywanego superkontynentu (Pangaea Ultima) 250 milionów lat temu, kiedy prawie każdy ssak byłby trudny do przeżycia

(Uniwersytet w Bristolu)

Symulacje superkomputerowe sugerują, że planeta może w dużej mierze nadawać się do zamieszkania, dopóki w odległej przyszłości nie zmieni się masa lądu sejsmicznego.

Kiedy jednak uformuje się superkontynent, badania sugerują, że tylko od 8 do 16 procent powierzchni lądowej Ziemi będzie nadawać się do zamieszkania dla ssaków.

W badaniu naukowcy zastosowali modele klimatyczne symulujące trendy temperatur, wiatrów, opadów i wilgotności w Pangea Ultima, które mają się kształtować w ciągu następnych 250 milionów lat.

Wykorzystali także modele tektoniki płyt, a także chemii i biologii oceanów, aby przewidzieć przyszłe poziomy dwutlenku węgla.

Obraz przedstawiający geografię Ziemi dzisiaj i spodziewaną geografię Ziemi za 250 milionów lat, kiedy wszystkie kontynenty zbiegną się w jeden superkontynent.

(Uniwersytet w Bristolu)

Naukowcy podkreślili jednak, że ważne jest, aby nie tracić z oczu trwającego światowego kryzysu klimatycznego spowodowanego emisją gazów cieplarnianych przez człowieka.

„Chociaż spodziewamy się, że za 250 milionów lat planeta nie będzie nadawała się do zamieszkania, dziś już jesteśmy świadkami ekstremalnych upałów, które szkodzą zdrowiu ludzkiemu. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej osiągnąć zerową emisję netto” – powiedziała Eunice Lu, współautorka autor badania.

READ  Premiera w czerwcu Comet zachwyci fanów „Gwiezdnych Wojen”.

„Wierzymy, że CO2 Może wzrosnąć z około 400 części na milion (ppm) obecnie do ponad 600 ppm milionów lat w przyszłości. „Oczywiście przy założeniu, że ludzie przestaną spalać paliwa kopalne, w przeciwnym razie liczby te zobaczylibyśmy znacznie wcześniej” – powiedział Benjamin Mills, inny autor badania z Uniwersytetu w Leeds.

Odkrycia mają także wpływ na znalezienie innych planet nadających się do zamieszkania, sugerując, że układ lądu odległego świata może być kluczowym czynnikiem przy określaniu, czy dany obszar nadaje się do zamieszkania przez ludzi.

„Prognozy na odległą przyszłość wyglądają bardzo ponuro. Poziom dwutlenku węgla może być dwukrotnie wyższy niż obecny” – stwierdził dr Farnsworth.

„Biorąc pod uwagę, że Słońce będzie również emitować około 2,5% dodatkowego promieniowania, a superkontynent będzie zlokalizowany głównie w gorących i wilgotnych regionach tropikalnych, na dużej powierzchni planety mogą panować temperatury od 40 do 70 stopni Celsjusza” – powiedział.