16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

AT&T wybiera firmę Ericsson do budowy nowej sieci telekomunikacyjnej w USA, rezygnując z Nokii

SZTOKHOLM (Reuters) – W poniedziałek firma AT&T (TN) poinformowała, że ​​wybrała firmę Ericsson (ERICb.ST) do zbudowania sieci komunikacyjnej wykorzystującej wyłącznie tak zwaną technologię ORAN, która obejmie 70% ruchu bezprzewodowego w Stanach Zjednoczonych. Do końca 2026 r., co będzie kamieniem milowym dla nowej technologii.

ORAN, czyli Open Radio Access Network, obiecuje znacznie obniżyć koszty operatorów telekomunikacyjnych, ponieważ korzysta z oprogramowania i sprzętu w chmurze od wielu dostawców, zamiast polegać na zastrzeżonym sprzęcie dostarczanym przez takie firmy jak Nokia (NOKIA.HE), Ericsson i Huawei (HWT. UL), które nie współpracują ze sobą.

Chociaż kilku dostawców usług telekomunikacyjnych, takich jak Telefonica (TEF.MC) i Vodafone (VOD.L), przetestowało tę technologię, masowe wdrażanie przez operatorów zasiedziałych było powolne. Nowe sieci Dish (DISH.O) i japońskiego Rakuten (4755.T) korzystają z Open RAN.

Jeden z dyrektorów powiedział, że AT&T analizuje Open RAN od sześciu miesięcy wraz z kilkusetosobowym zespołem, a następnie zapoznała się z kilkoma dostawcami i poprosiła o propozycje.

„Wszystkie nowe urządzenia, które będziemy wdrażać, będą mogły obsługiwać Open RAN” – powiedział agencji Reuters Chris Sambar, prezes sieci AT&T.

Firma podała, że ​​wydatki AT&T mogą sięgnąć 14 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat obowiązywania kontraktu z firmą Ericsson.

Firma stwierdziła, że ​​wygrana w przetargu na Open RAN uczyni Ericssona największym dostawcą dla AT&T, który powoli przejmie udziały Nokii.

Analitycy twierdzą, że akcje Nokii spadły w poniedziałek na giełdzie w Nowym Jorku o 8,7% w wyniku spekulacji, że firma może stracić kontrakt z AT&T. W 2020 roku Nokia poniosła porażkę, gdy Samsung (005930.KS) wygrał kontrakt o wartości 6,64 miliarda dolarów na dostawę sprzętu 5G dla firmy Verizon (VZ.N) w Stanach Zjednoczonych.

Otwarta sieć RAN napotkała trudności, ponieważ główni dostawcy usług telekomunikacyjnych sprzeciwiali się otwarciu własnych interfejsów dla innych firm z obawy przed utratą działalności.

Sambar powiedział, że firma Ericsson zgodziła się teraz na otwarcie tych interfejsów poprzez swoją obecność.

„Musisz dać im coś, czego naprawdę chcą, a w zamian otrzymamy coś, czego chce nie tylko AT&T, ale cała branża” – powiedział.

Poza tą umową AT&T nadal będzie miała umowy z innymi dostawcami Open RAN.

AT&T spodziewa się, że w pełni zintegrowane lokalizacje Open RAN będą działać w koordynacji z firmami Ericsson i Fujitsu (6702.T) począwszy od 2024 r. W 2025 r. sieć firmy będzie zawierać sprzęt od wielu dostawców.

„To nie jest spin-off. My i nasz partner jesteśmy w to zaangażowani w 100%, więc uważamy, że to naprawdę zmieni branżę” – powiedział Samper.

Doniesienia: Subantha Mukherjee w Sztokholmie, redakcja: Matthew Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Supantha jest liderem europejskiego zasięgu technologii i telekomunikacji, ze szczególnym naciskiem na nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i 5G. Jako dziennikarz pracuje od około 18 lat. Dołączył do agencji Reuters w 2006 roku i zajmował się różnymi tematami, od sektora finansowego po technologię. Jej siedziba znajduje się w Sztokholmie w Szwecji.