18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronomowie w końcu odkryli skalistą planetę z atmosferą

Astronomowie w końcu odkryli skalistą planetę z atmosferą

WASZYNGTON – Astronomowie od lat poszukiwali skalistych planet poza naszym Układem Słonecznym, które posiadałyby atmosferę – cechę uważaną za niezbędną dla istnienia życia. Wygląda na to, że w końcu zlokalizowali lokalizację. Ma jednak powierzchnię ze stopionej skały, która nie daje nadziei na zamieszkanie.

Ta planeta to „super-Ziemia” – skalisty świat znacznie większy od naszej planety, ale mniejszy od Neptuna – który krąży niebezpiecznie blisko słabej gwiazdy nieco mniej masywnej od naszego Słońca, szybko kończąc swój obrót mniej więcej co 18 godzin – twierdzą naukowcy Środa.

Obserwacje w podczerwieni wykonane przy użyciu dwóch instrumentów znajdujących się na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wykazały obecność znaczącej – aczkolwiek niegościnnej – atmosfery, być może stale uzupełnianej przez gazy wydobywające się z rozległego oceanu magmy.

„Atmosfera jest prawdopodobnie bogata w dwutlenek lub tlenek węgla, ale może zawierać także inne gazy, takie jak para wodna i dwutlenek siarki” – powiedział planetolog Renyu Hu z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA i Kalifornijskiego Instytutu Technologii. Określ dokładny skład atmosfery. , główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie Nature.

Dane Webba również nie wykazały grubości atmosfery. Powiedział, że może być tak gruba jak Ziemia lub nawet grubsza niż Wenus, której toksyczna atmosfera jest najgęstsza w naszym Układzie Słonecznym.

Planeta, zwana 55 Cancri e lub Janssen, jest około 8,8 razy masywniejsza od Ziemi i ma średnicę około dwukrotnie większą od naszej planety. Okrąża swoją gwiazdę w odległości 25% odległości między planetą Merkury a Słońcem i jest najgłębszą planetą w naszym Układzie Słonecznym. W rezultacie temperatura jego powierzchni wynosi około 3140 stopni Fahrenheita.

„W rzeczywistości jest to jedna z najgorętszych znanych planet skalistych” – powiedział astrofizyk i współautor badania Brice-Olivier Demaury z Centrum Przestrzeni Kosmicznej i Mieszkalności Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii. „Prawdopodobnie w naszej galaktyce są lepsze miejsca na wakacje”.

READ  Po długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga Axiom Space jest rozrzucona w pobliżu Florydy

Planeta jest prawdopodobnie zsynchronizowana pływowo, co oznacza, że ​​zawsze jest zwrócona w tę samą stronę, co jej gwiazda, podobnie jak Księżyc w stronę Ziemi. Planeta znajduje się w naszej galaktyce Drogi Mlecznej, około 41 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Raka. Rok świetlny to odległość, którą światło pokonuje w ciągu roku, czyli 5,9 biliona mil. Wiadomo, że cztery inne planety, wszystkie gazowe olbrzymy, krążą wokół swoich gwiazd macierzystych.

Gwiazda ta jest powiązana grawitacyjnie z inną gwiazdą w układzie podwójnym. Drugi to czerwony karzeł, który jest najmniejszym typem regularnej gwiazdy. Odległość między tymi towarzyszami jest 1000 razy większa od odległości między Ziemią a Słońcem, a podróż światła z jednego do drugiego zajmuje sześć dni.


Prawdopodobnie są lepsze miejsca na wakacje w naszej galaktyce.

– Brice Olivier Demaury, Uniwersytet w Bernie


Po wszystkich poszukiwaniach okazuje się, że skalista egzoplaneta, w przypadku której naukowcy w końcu znaleźli dowody na posiadanie atmosfery, jest planetą, która prawdopodobnie nie powinna jej mieć. Ponieważ znajduje się tak blisko swojej gwiazdy, jakakolwiek atmosfera musi zostać usunięta z niej przez promieniowanie gwiazdowe i wiatry. Hu powiedział, że rozpuszczone gazy w rozległym oceanie lawy, który, jak się uważa, pokrywa planetę, mogą w dalszym ciągu wrzeć, uzupełniając atmosferę.

„Na planecie nie można zamieszkać” – powiedział Hu, ponieważ jest tak gorąco, że nie ma wody w stanie ciekłym, podstawowego warunku życia.

Wszystkie poprzednie egzoplanety, w przypadku których odkryto, że mają atmosferę, były gazowe, a nie skaliste. Podczas gdy Webb przesuwa granice eksploracji egzoplanet, odkrycie skalistej planety z atmosferą oznacza postęp.

Na Ziemi atmosfera ogrzewa planetę, zawiera tlen, którym oddychają ludzie, chroni przed promieniowaniem słonecznym i wytwarza ciśnienie niezbędne, aby woda w stanie ciekłym mogła pozostać na powierzchni planety.

READ  NASA ujawnia, gdzie kolejni Amerykanie chcą wylądować na Księżycu

„Na Ziemi atmosfera jest kluczem do życia” – powiedział Demory. „Ten wynik dla 55 Cnc e budzi nadzieję, że Webb będzie w stanie przeprowadzić podobne badania na planetach znacznie chłodniejszych niż 55 Cnc e, co może potwierdzać obecność wody w stanie ciekłym na ich powierzchniach, ale jeszcze tego nie osiągnęliśmy”.