22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronauci dadzą stacji kosmicznej impuls podczas sobotniego spaceru kosmicznego

Astronauci dadzą stacji kosmicznej impuls podczas sobotniego spaceru kosmicznego

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna otrzyma wzrost mocy podczas sobotniego spaceru kosmicznego, gdy astronauci NASA Josh Cassada i Frank Rubio zainstalują panel słoneczny na zewnątrz pływającego laboratorium.

Spacer kosmiczny rozpocznie się o 7:25 czasu wschodniego i potrwa około siedmiu godzin, a transmisja na żywo będzie dostępna na stronie internetowej NASA.

Podczas wydarzenia Cassada będzie służył jako członek Extravehicle 1 i będzie nosił czerwony garnitur w paski, podczas gdy Rubio będzie nosił nieoznakowany biały garnitur jako członek Extravehicle 2. Duet odbył swój pierwszy wspólny spacer kosmiczny w listopadzie. Na tle oszałamiających widoków Ziemi zespół zamontował wspornik montażowy po prawej stronie kratownicy stacji kosmicznej.

To urządzenie umożliwia zainstalowanie większej liczby paneli słonecznych, zwanych iROSA, w celu zwiększenia mocy elektrycznej na stacji kosmicznej.

Pierwsza z dwóch paneli fotowoltaicznych zostanie zainstalowana na zewnątrz stacji w czerwcu 2021 roku. Planowane jest dodanie łącznie sześciu iROSA, które potencjalnie zwiększą wytwarzanie energii na stacji kosmicznej o ponad 30%, gdy wszystkie będą działać.

Dwie kolejne macierze zostały dostarczone na stację kosmiczną 27 listopada na pokładzie komercyjnej misji zaopatrzeniowej SpaceX Dragon 26, która również Niosła karłowate nasiona pomidorów i inne eksperymenty do laboratorium na orbicie.

Tablice zostały zwinięte jak dywan i ważyły ​​​​750 funtów (340 kg) na 10 stóp (3 m).

Podczas sobotniego spaceru kosmicznego Casada i Rubio zainstalują panel słoneczny, aby zwiększyć wydajność w jednym z ośmiu kanałów zasilających stacji kosmicznej, znajdujących się na prawej kratownicy stacji.

Gdy astronauci rozpakują układ i zatrzasną go na miejscu, będzie miał około 63 stóp (19 metrów) długości i 20 stóp (6 metrów) szerokości.

READ  Rosja bada sposoby powrotu załogi kosmicznej po wycieku kapsuły | Wiadomości z kosmosu

Duet spacerów kosmicznych odłączy również kabel, aby ponownie aktywować inny kanał zasilania, który niedawno doświadczył „nieoczekiwanego potknięcia” 26 listopada.

„Poprzez wyizolowanie części dotkniętej matrycy, która była jednym z kilku uszkodzonych łańcuchów, celem jest przywrócenie 75% funkcjonalności matrycy”, zgodnie z komunikatem NASA.

Casada i Rubio ponownie wezmą udział w spacerze kosmicznym 19 grudnia, aby zainstalować drugą tablicę słoneczną na innym kanale zasilającym, znajdującym się na lewej przekładni stacji.

Oryginalne panele słoneczne na stacji kosmicznej nadal działają, ale dostarczają tam energię od ponad 20 lat i wykazują pewne oznaki zużycia po długotrwałym wystawieniu na działanie środowiska kosmicznego. Tablice zostały pierwotnie zaprojektowane na 15 lat.

Zużycie może być spowodowane przez wały oporowe, które pochodzą zarówno z popychaczy stacji, jak i stacji Załoga i pojazdy towarowe, które przyjeżdżają i wyjeżdżają ze stacji, a także mały wrak meteorytu.

Nowe panele słoneczne są umieszczane przed oryginalnymi panelami. To dobry przypadek testowy dla nowych paneli słonecznych, ponieważ ten sam projekt będzie zasilał części planowanej księżycowej placówki Gateway, która pomoże ludziom wrócić na Księżyc przez Program Artemis NASA.

Nowe macierze będą miały podobną oczekiwaną żywotność wynoszącą 15 lat. Ponieważ jednak spodziewano się, że degradacja oryginalnych macierzy będzie gorsza, zespół będzie monitorował nowe macierze, aby sprawdzić ich prawdziwą żywotność, ponieważ mogą one działać dłużej.