22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Artemis 2: NASA ujawni czterech astronautów wybranych do misji na Księżyc

Artemis 2: NASA ujawni czterech astronautów wybranych do misji na Księżyc

(CNN) Czterech astronautów — w tym trzech Amerykanów i jeden Kanadyjczyk — zostanie wybranych przez NASA do ukończenia pokoleniowej misji okrążenia Księżyca, zawracając ludzi głębiej w Układ Słoneczny, niż osiągnięto w ciągu pięciu dekad.

W poniedziałek opinia publiczna wreszcie pozna nazwiska członków załogi.

Wystrzelenie Artemis II, którego start zaplanowano na 2024 r., będzie pierwszą załogową misją programu, która ma okrążyć Księżyc i polecieć dalej w kosmos niż jakikolwiek człowiek od czasu programu Apollo. Utoruje drogę załodze Artemidy III do chodzenia po Księżycu w 2025 roku, wszyscy na pokładzie Najpotężniejszy pocisk na świecie Do tego czasu cena się zbliży 100 miliardów dolarów.

Po miesiącach decyzji za zamkniętymi drzwiami urzędnicy NASA planują ujawnić nazwiska członków załogi podczas ceremonii zaplanowanej na poniedziałek o godzinie 11:00 czasu wschodniego.

Chociaż urzędnicy milczeli na temat swoich opcji, CNN wcześniej rozmawiało z prawie tuzinem obecnych i byłych urzędników NASA i astronautów na temat Odciągnij zasłonę w tajnym procesie selekcji.

Imiona z pretensjonalnością

Reed Wiseman, 47-letni odznaczony pilot marynarki wojennej i pilot testowy, który po raz pierwszy został wybrany na astronautę NASA w 2009 roku, znajduje się na szczycie listy, według CNN ex. raporty.

Weisman pełnił funkcję szefa biura astronautów do listopada 2022 r. Chociaż prezydentowi nie wolno latać na tym stanowisku, po ustąpieniu ze stanowiska mogą omawiać najlepsze misje lotnicze, co jest „uznanym atutem” tej pracy, według do byłego astronauty NASA, Garretta Reismana.

Astronauta NASA Reed Wiseman pozuje do zdjęcia podczas przerwy w treningu w Rosji.

Przed ustąpieniem ze stanowiska głównego astronauty Weisman był również odpowiedzialny za decyzję o powiększeniu puli astronautów uprawnionych do latania, aby objąć nim siebie. Chociaż początkowo rozważane przez NASA 18 astronautów Aby być „Team Artemis” i kwalifikować się do lotów na misjach księżycowych, Weisman rozszerzył pulę kandydatów do wszystkich 41 aktywnych astronautów NASA.

READ  NASA wciąż „naciska” rosyjskiego kosmonautę, aby poleciał na następną misję SpaceX

Osoby zaznajomione z tym procesem powiedziały CNN, że oprócz Weizmanna na szczycie listy znajduje się kilku innych kandydatów:

  • Wiktora Glovera46-letni pilot marynarki wojennej, który wrócił na Ziemię ze swojego pierwszego lotu kosmicznego w 2021 roku po Dowodzi drugim załogowym lotem SpaceX Smoczy statek kosmiczny i spędzić prawie sześć miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Weteran czterech spacerów kosmicznych zdobył tytuł magistra inżyniera, służąc jako pilot testowy.
  • Randy Bresnik55-latek jest także odznaczonym lotnikiem piechoty morskiej i pilotem testowym, który latał na misjach bojowych wspierających operację Iraqi Freedom. Odbył dwie podróże na Międzynarodową Stację Kosmiczną: jedną promem kosmicznym i jedną rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz. Bresnik jest często wymieniany jako główny pretendent do Artemidy, ponieważ od 2018 roku nadzorował rozwój i testowanie przez biuro kosmonautów wszystkich rakiet i statków kosmicznych, które mają być używane w misjach Artemis.
  • Anny McClain43-latka jest odznaczonym pilotem wojskowym i absolwentką West Point, która wykonała ponad 200 misji bojowych w ramach operacji Iraqi Freedom i ukończyła Szkołę Pilotów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w 2013 roku, w tym samym roku, w którym została wybrana na członka z NASA. astronauta. Po wystrzeleniu na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz w 2018 roku spędziła ponad 200 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i poprowadziła dwa spacery kosmiczne.
  • Stephanie Wilson Jest najstarszym astronautą na tej liście. 56-latek dołączył do klasy astronautów NASA w 1996 roku i służył jako specjalista misji podczas trzech lotów wahadłowców kosmicznych, w tym pierwszego po katastrofie Columbia w 2003 roku, w której zginęło siedmiu astronautów.
  • Krystyna KochaW wieku 44 lat jest weteranem sześciu spacerów kosmicznych. Jest rekordzistką najdłuższego samotnego lotu kosmicznego kobiety, trwającego łącznie 328 dni w kosmosie. Koch jest także inżynierem elektrykiem, który pomagał w opracowywaniu instrumentów naukowych dla wielu misji NASA. Spędziła również rok na biegunie południowym, wyczerpujący pobyt, który może ją dobrze przygotować do intensywnej misji na Księżyc.
  • Jessica Meir 45-letni biolog z doktoratem w Scripps Institution of Oceanography. Była członkiem misji NASA Extreme Environment Operations (NEEMO) w 2002 roku, która obejmowała spędzenie kilku dni w podwodnym ośrodku badawczym, a w 2016 roku ukończyła dwutygodniowy zadanie jaskiniowe We Włoszech.
READ  Nowy Jork tonie, ale nie z powodu wielkich budynków

Koch i Meir wystąpili razem Pierwszy z trzech spacerów kosmicznych kobiet w 2019 i 2020 roku.

Załoga Artemis II będzie miała jednego astronautę z Kanady, warunki, które zostały scementowane w traktacie między dwoma krajami z 2020 roku.

Obecnie posiada go Kanadyjska Agencja Kosmiczna Kadra składająca się tylko z czterech astronautówale między nimi Jeremiego Hansena wywołał największe poruszenie, donosi CNN. Hansen został wybrany na astronautę prawie 14 lat temu, ale wciąż czeka na swoją pierwszą misję lotniczą. 47-letni pilot myśliwca został niedawno pierwszym Kanadyjczykiem, któremu powierzono szkolenie nowej klasy astronautów NASA.

Więcej reprezentacji w przestrzeni

NASA zobowiązała się również wcześniej do wybrania załogi zróżnicowanej pod względem rasowym, płciowym i zawodowym.

Historycznie standardy te nie obowiązywały w przypadku misji wysokiego szczebla. W erze Gemini astronauci wybrani do inauguracyjnych misji z załogą byli mężczyznami i białymi, zwykle wywodzącymi się z wojskowych pilotów testowych – profil ten został przedstawiony w książce Toma Wolfe’a The Right Stuff z 1979 roku.

Udało się to NASA Najnowszy lot z redakcjąz kapsuły SpaceX Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2020 roku, w której uczestniczyli byli wojskowi piloci testowi Bob Behnken i Doug Hurley.

I może to dotyczyć głównie misji Artemis II: prawie tuzin obecnych i byłych urzędników i astronautów NASA powiedział CNN, że spodziewają się wymienić wielu pilotów testowych.

Jeśli jednak wybrany zostanie Wiseman, który jest białym mężczyzną, oznacza to, że inne strony prawie na pewno będą musiały trafić do co najmniej jednej kobiety i co najmniej jednej osoby kolorowej.

Co dalej z Artemidą?

Misja Artemis II będzie opierać się na Artemidzie I i Bezzałogowa misja testowa To wysłało kapsułę Orion NASA w 1,4-milionową podróż wokół Księżyca, która zakończyła się w grudniu. Agencja kosmiczna uznała tę misję za sukces i nadal przegląda wszystkie zebrane dane.

READ  Inauguracyjny start Ariane 6 zaplanowano na 9 lipca

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Artemis II wystartuje około listopada 2024 r. Uwiązani wewnątrz statku kosmicznego Orion, członkowie załogi wystrzelą na szczycie opracowanej przez NASA rakiety Space Launch System z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.

Oczekuje się, że lot potrwa około 10 dni i wyśle ​​załogę poza Księżyc, prawdopodobnie dalej niż jakikolwiek człowiek w historii, chociaż dokładna odległość nie została jeszcze ustalona.

„Dokładna odległość poza Księżycem będzie zależała od dnia startu i względnej odległości Księżyca od Ziemi w czasie misji” – powiedziała rzeczniczka NASA Katherine Hambleton za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Po okrążeniu Księżyca sonda powróci na Ziemię i wyląduje na Oceanie Spokojnym.

Oczekuje się, że Artemis II utoruje drogę dla misji Artemis III pod koniec tej dekady, w ramach której NASA zobowiązała się umieścić pierwszą kobietę i kolorową osobę na Księżycu. Będzie to pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu od czasu zakończenia programu Apollo w 1972 roku.

Oczekuje się, że misja Artemis III rozpocznie się jeszcze w tym dziesięcioleciu. Jednak większość technologii, których ta misja będzie wymagać, m.in kombinezony kosmiczne Chodzić po księżycu i Lądownik księżycowy Aby przenieść astronautów na powierzchnię Księżyca, wciąż jest w fazie rozwoju.

NASA celuje Data premiery 2025 Jeśli chodzi o Artemis III, inspektor generalny agencji kosmicznej powiedział już, że opóźnienia prawdopodobnie popchną misję do 2026 lub później.