16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Arm pozywa Qualcomm, dążąc do zbycia zakupu Nuvia . przez Qualcomm o wartości 1,4 miliarda dolarów

Arm pozywa Qualcomm, dążąc do zbycia zakupu Nuvia . przez Qualcomm o wartości 1,4 miliarda dolarów

Logo Qualcomm podczas Salonu Samochodowego w Monachium, IAA Mobility 2021 w Monachium, Niemcy, 8 września 2021 r. REUTERS / Wolfgang Rattay

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

SAN FRANCISCO (31 sierpnia) (Reuters) – Arm Chip Technology Co., Ltd., należąca do Softbank Group Corp. (9984.T)W środę poinformował, że złożył pozew przeciwko Qualcomm (QCOM.O) oraz firma projektująca chipy Nuvia Inc, która została niedawno przejęta przez Qualcomm za naruszenie umów licencyjnych i naruszenie znaków towarowych.

Arm domaga się nakazu, aby Qualcomm zniszczył projekty opracowane na podstawie umów licencyjnych Nuvia z Arm. Potrzebna była zgoda Armalleged, zanim mogła zostać przekazana Qualcommowi.

Qualcomm, który w zeszłym roku nabył Nuvię za 1,4 miliarda dolarów, powiedział, że Arm nie ma prawa ingerować w innowacje Qualcomma ani NUVIA. „Skarga firmy Arm ignoruje fakt, że Qualcomm ma szerokie i ugruntowane prawa licencyjne dotyczące procesorów zaprojektowanych specjalnie do tego celu i jesteśmy przekonani, że prawa te zostaną dochodzone” – powiedziała w oświadczeniu Anne Chaplin, główna prawniczka Qualcomm.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jeśli wysiłki Arma odniosą sukces, zasadniczo cofnie to największe strategiczne przejęcia Qualcomm w ostatnich latach. Czytaj więcej

Pozew oznacza poważne zerwanie między Qualcomm i Arm, jednym z najważniejszych partnerów technologicznych Qualcomm. Qualcomm polegał na firmie Arm, odkąd przestał projektować własne, niestandardowe rdzenie obliczeniowe. Ale w ostatnich latach firmy były w sprzeczności.

W szczególności niektórzy w Qualcomm narzekali, że tempo innowacji Arm zwalnia, co powoduje, że układy Qualcomm pozostają w tyle za procesorami Apple pod względem wydajności.

Qualcomm kupił Nuvia, założoną przez byłych inżynierów Apple, aby wznowić wysiłki na rzecz tworzenia niestandardowych rdzeni obliczeniowych, które różnią się od standardowych konstrukcji Arm stosowanych przez konkurentów, takich jak tajwański producent chipów MediaTek. (2454.TW).

READ  Dow Jones S&P 500 spada przed posiedzeniem Fed, cena bitcoina spada poniżej 21 000 USD

Jednym z pierwszych celów Qualcomm z technologią Nuvia jest rzucenie wyzwania Intel Corp (WEWN.O)i Advanced Micro Devices Inc (AMD.O). Obecnie dominują na rynku komputerów osobistych i laptopów. Qualcomm przejął Nuvię wkrótce po tym, jak Apple porzucił Intela, aby zacząć używać własnych chipów, również opartych na technologii Arm, w swoich laptopach Mac.

Posunięcie Apple ożywiło sprzedaż komputerów Mac, a dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon, powiedział agencji Reuters, że chce wykorzystać projekty oparte na ramionach Nuvii, aby zrobić to samo na rynku laptopów z systemem Windows. Arm będzie nadal zarabiał więcej, ponieważ Qualcomm płaci mu opłatę za każdy sprzedany układ wykorzystujący jego technologię. Ale stawki tantiem będą prawdopodobnie niższe w ramach umowy Nuvia z Arm.

Bob O’Donnell z TECHnalysis Research powiedział, że układ podkreśla zależność obu firm od siebie.

„Możliwość rozwoju Qualcomm w dziedzinie komputerów PC (i być może serwerów) zależy wyłącznie od projektów Nuvia, a Nuvia jest głównym narzędziem, za pomocą którego Arm może wejść na komputery z systemem Windows. Więc firmy naprawdę muszą dobrze współpracować, jeśli chcą. mają znaczący wpływ na rynek komputerów PC.”

Transakcja była postrzegana jako sposób na zmniejszenie przez Qualcomm swojej zależności od Arm. W przeszłości większość układów Qualcomm wykorzystywała rdzenie obliczeniowe licencjonowane bezpośrednio od Arma, podczas gdy rdzenie Nuvia wykorzystywały architekturę rdzenia Arma, ale były projektami niestandardowymi.

W przypadku Qualcomma użycie bardziej niestandardowych projektów rdzeni — ruch, który podjął również Apple — może obniżyć niektóre koszty licencjonowania firmy Arm w krótkim okresie i ułatwić przejście na konkurencyjną architekturę w dłuższej perspektywie.

Źródło zbliżone do Arm powiedział, że jego licencje z Qualcommem nie są przedmiotem sporu i że w pozwie kwestionowana jest tylko technologia opracowana na podstawie licencji Nuvia.

READ  Oczekuje się, że spowolnienie inflacji w USA zwiększy optymizm co do obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez Jane Lanhei Lee i Stephena Ellisa) Montaż przez Nicka Ziminsky’ego i Davida Gregorio

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.