15 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Arabia Saudyjska po raz pierwszy zezwala na sprzedaż alkoholu – ale tylko zagranicznym dyplomatom

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Arabia Saudyjska po raz pierwszy od dziesięcioleci zezwoli na publiczną sprzedaż alkoholu w nowym sklepie w stolicy, Riyadzie, zarezerwowanym wyłącznie dla niemuzułmańskich dyplomatów.

Decyzja ta następuje po latach spekulacji na temat tego, czy książę koronny Mohammed bin Salman zezwoliłby na wyjątki od zakazu spożywania alkoholu obowiązującego w konserwatywnym królestwie, realizując ambitny program mający na celu rozwój kraju jako regionalnego centrum handlu, finansów i turystyki.

Inne kraje Zatoki Perskiej, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie, od kilku lat zezwalają niemuzułmanom na spożywanie alkoholu w licencjonowanych hotelach i restauracjach.

Otwarcie sklepu następuje jednak w czasie, gdy Riyad dąży do zaostrzenia kontroli nad importem alkoholu przez misje dyplomatyczne i nie jest jasne, czy to posunięcie stanowi krok w stronę dalszych zmian w przepisach regulujących sprzedaż alkoholu.

Arab News, należąca do wspieranej przez państwo Saudi Research and Media Group, poinformowała w tym miesiącu, że Riyad rozpoczął opracowywanie przepisów „ograniczających niekontrolowany import… specjalnych towarów i alkoholu w przesyłkach dyplomatycznych” w celu położenia kresu „niewłaściwej wymianie .” „Za towary wewnątrz Królestwa.

Ambasady w Arabii Saudyjskiej, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, mają sklepy, w których sprzedają alkohol swoim dyplomatom, a torby dyplomatyczne można przewozić przez granicę bez konieczności napotykania normalnych procedur prawnych. Oznacza to, że dyplomaci mogą teraz pić w kraju i podawać napoje saudyjskim gościom na przyjęciach, gdzie alkohol płynie swobodnie. Istnieje również dobrze prosperujący czarny rynek alkoholu.

Wydaje się, że nowy sklep objęty sankcjami rządu ma na celu nałożenie większej regulacji na dyplomatyczne dostawy alkoholu. Zgodnie z „wytycznymi dotyczącymi sklepów” opublikowanymi przez „Financial Times” do sklepu monopolowego w dzielnicy dyplomatycznej Riyadu będą mogli wejść wyłącznie dyplomaci, którzy będą musieli korzystać ze specjalnej aplikacji do weryfikacji tożsamości i dokonywania zakupów.

Wytyczne stanowią, że wstęp jest „ściśle ograniczony do niemuzułmanów”, fotografowanie jest zabronione, a telefony komórkowe muszą być zabezpieczone w specjalnych torbach, gdy klienci przebywają w sklepie.

Wytyczne określają system punktowy ograniczający miesięczną sprzedaż alkoholu zarejestrowanym osobom fizycznym, zezwalający na sprzedaż do 40 litrów mocnego alkoholu, 80 litrów wina lub 240 litrów piwa.

„To miejsce wydaje się być bardzo dobrze wyposażone” – powiedział jeden z zachodnich dyplomatów. Dodał jednak, że nie jest jasne, czy dyplomaci będą teraz musieli robić zakupy w nowym sklepie, zamiast zamawiać napoje za pośrednictwem ambasad, jak to miało miejsce wcześniej.

Rząd Arabii Saudyjskiej nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie nowego sklepu.

Obowiązujący od 70 lat kompleksowy zakaz spożywania alkoholu został pierwotnie nałożony po tym, jak pijany członek rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej zastrzelił brytyjskiego dyplomatę. Jednak w miarę otwierania się nowych restauracji i hoteli z barami bezalkoholowymi oraz rozwoju ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym w Riyadzie nasiliły się spekulacje na temat tego, czy książę Mohammed zezwoli na sprzedaż alkoholu klientom niemuzułmańskim w niektórych obszarach objętych przepisami.

Wiele osób sugerowało także, że napoje bezalkoholowe mogłyby być podawane na pokładzie najnowszej linii lotniczej Arabii Saudyjskiej, Riyadh Air, choć kierownictwo czasami uchylało się od tej kwestii.

Turystyka jest częścią planu dywersyfikacji gospodarczej księcia koronnego, który ma na celu ożywienie przedsiębiorstw niezwiązanych z ropą naftową u największego na świecie eksportera ropy.