22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Analiza: Polska jest głównym sojusznikiem Zachodu. Ale jej rząd nadal testuje granice demokracjiCNN

Kiedy Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedza Polskę W lutym, jego druga wizyta w ciągu niespełna roku, była dla polskiego rządu windykacją. Wyraźny znak, że Polska nadal była ważnym sojusznikiem – mimo oskarżeń, jakie stawiał jej rząd podważa demokrację i praworządności.

Jako główny członek NATO na wschodniej flance Sojuszu, Polska zawsze była ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych i ich zachodnich sojuszników, ale jej znaczenie wzrosło do nowych wyżyn po wprowadzeniu Rosji na pełną skalę. Inwazja na Ukrainę w 2022 r.

Warszawa stała się nieodzowna.

„Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Ukrainy na arenie międzynarodowej, jest głównym ośrodkiem dostaw broni na Ukrainę, ale przyjmuje też uchodźców z Ukrainy” – powiedział Alex Szczerbiak, profesor i kierownik Katedry Polityki Uniwersytetu w Sussex. CNN.

„Stany Zjednoczone, które były bardzo krytyczne wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości, administracja Bidena zdecydowała, że ​​Polska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa regionalnego, więc to się trochę zmieniło, odłożyła swoje ideologiczne obawy na dalszy plan i przeniosła się do znacznie bliższych stosunków roboczych z Polską” – powiedział.

Ten nowy nacisk stawia europejskich sojuszników Polski w trudnej sytuacji: chociaż potrzebują pełnego zaangażowania i wsparcia Polski, muszą także pogodzić się z faktem, że jej rząd kontynuuje działania, które wielu w UE postrzega jako ataki. Niezawisłość sędziowska, Wolność prasyZasady Demokracji i Prawa Kobiet i Mniejszości.

„Problemy sprzed roku wciąż nie zostały rozwiązane. Oczywiście zmieniła się szersza sytuacja geopolityczna i Polska jest ważnym partnerem, ale jej wewnętrzne problemy z wymiarem sprawiedliwości pozostają takie same – powiedziała Agnieszka Kupal, profesor nadzwyczajny w School of Slavonic and East European Studies na University College London.

„Dla mnie najgorszym scenariuszem jest to, że Polsce ujdzie na sucho demokracja, przyjmując ukraińskich uchodźców” – dodał.

READ  DAVID'S - AKTUALNOŚCI - USO wspiera członków służb USA i NATO na poligonie Bemowo Biskie w Polsce

W Polsce tej jesieni odbędą się wybory parlamentarne, które zapowiadają się bardzo zacięta rywalizacja.

Prawo i Sprawiedliwość dotychczas walczyło o zdecydowaną przewagę nad opozycyjną Grupą Platformy Obywatelskiej. Partia jest u władzy od 2014 roku i wygrała reelekcję w 2019 roku. Trzecia kadencja z rzędu byłaby bez precedensu w postkomunistycznej historii Polski.

Napływają ciosy z zagranicy. W poniedziałek najwyższy sąd Unii Europejskiej orzekł, że reformy sądownictwa w Polsce naruszają prawa bloku i nakazał jej wprowadzenie zmian pod groźbą wysokich grzywien.

Następnie w środę Komisja Europejska zdeklarowany Polska została pozwana w związku z nową ustawą, która miała powołać specjalną komisję do zbadania wpływu Rosji na polską politykę. Komisja stwierdziła, że ​​ustawa narusza zasady demokracji i służy tłumieniu sprzeciwu. Stany Zjednoczone wraz z Departamentem Stanu skrytykowały ustawę powiedzieć „Można go wykorzystać do zablokowania kandydatury polityków opozycji bez należytego procesu”.

Głównym pytaniem, na którym koncentruje się wywiad, jest to, czy poprzedni rząd dopuścił do zbytniego uzależnienia Polski od rosyjskiego gazu. Prawo i Sprawiedliwość uzasadniało ustawę, twierdząc, że uzależnienie od rosyjskiego gazu szkodzi interesom Polski. Krytycy postrzegają to jednak jako próbę obalenia Donalda Tuska, największego wroga politycznego rządu.

Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, był premierem Polski w latach 2007-2014. W tym czasie podpisał porozumienie z rosyjskim Gazpromem, wraz z Niemcami i innymi krajami.

Przyjęta ustawa przewidywała, że ​​Komisja Śledcza będzie składała się głównie z prorządowych prawodawców, którzy mieliby szeroki zakres uprawnień, w tym możliwość skutecznego zakazu sprawowania funkcji publicznych przez 10 lat.

Po ostrej krytyce prezydent Andrej Duta powiedział, że ustawa zostanie zrewidowana i poddana przeglądowi przez krajowy trybunał konstytucyjny, ale może to zająć miesiące.

„To polityczny wyrok śmierci, aby oskarżyć kogoś w Polsce o bycie pod rosyjskimi wpływami. Tak było w przeszłości, ale szczególnie teraz, gdy Rosja przeprowadza inwazję na Ukrainę” – powiedział Kupal w CNN. „Wyobrażam sobie, że praca komisji będzie na pierwszych stronach gazet w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Oczywiście będzie to miało ogromny wpływ na kampanię” – dodał.

READ  Z rtęcią powiązano masowe śmiertelne ryby w Odrze na granicy polsko-niemieckiej

Nowa ustawa była jedną z przyczyn antyrządowych protestów w Warszawie w ubiegłą niedzielę, w 34. rocznicę pierwszych od wojny demokratycznych wyborów w Polsce. Miliony ludzi wyszły na ulice, by zaprotestować przeciwko nowemu prawu, szeroko krytykowanej reformie sądownictwa i rządowi. Homoseksualny I Antyaborcyjny polityki i ciągłych konfliktów z Unią Europejską.

The Masowa demonstracja Tusk był przez niego prowadzony i był zapowiadany jako test zdolności opozycji do pokonania Prawa i Sprawiedliwości.

Szczerbiak powiedział, że może to być oznaką tego, co ma nadejść. „Ludzie nie będą decydować o tych wyborach z jednej strony na drugą. Mobilizacja strony i rodzaj wysyłanych wiadomości jest kluczem do uzyskania własnej strony [mobilized] „To różni się od próby pozyskania wyborców w centrum” – powiedział.

„Myślę, że będzie to walka na gołe pięści… Jeśli czujesz, że demokracja jest zagrożona, bardziej prawdopodobne jest, że się odwrócisz. [than] Jeśli myślisz, że świat się nie skończy, jeśli nie zagłosujesz.