25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Analiza planetoid ujawnia nieoczekiwane dowody młodego oceanu i karbonatyzacji

Analiza planetoid ujawnia nieoczekiwane dowody młodego oceanu i karbonatyzacji

Asteroidy to wiele rzeczy – zabójcy dinozaurów, archiwa z początków Układu Słonecznego, Cele obrony planetarnej – Ale to nie powinny być wodne światy. prawo?

Cóż, przynajmniej nie teraz. Ale we wczesnych dniach formowania się Układu Słonecznego był to Ryugu – cel w kształcie diamentu Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej (JAXA) Hayabusa 2 Ważne – miała w sobie mały obwód.

Zanim asteroida pojawiła się dzisiaj, analiza izotopów w wysokiej rozdzielczości pokazuje, że była częścią starszego, starszego rodzica, zanim eksplodowała w zderzeniu. Ale jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że w tym małym oceanie niektóre suche krzemiany z pierwotnej rodzimej asteroidy zdołały pozostać niezmienione. Nowy artykuł od jednego z zespołów organizacyjnych w Hayabusa Opublikowano w tym miesiącu w astronomia naturalna Dostają to, co pokazują o składzie ojca Ryugu i asteroidach we wczesnym Układzie Słonecznym.

co nowego – W grudniu 2020 r. Hayabusa2 zwróciła nieco ponad pięć gramów Ryugu po sześcioletniej misji. Ponieważ próbki to stosunkowo ograniczona liczba małych ziaren, każda z nich została oznaczona nazwą i numerem. W tym przypadku analiza zespołu opierała się tylko na jednej z tych cząstek, C0009.

rozmawiać z odwrotnośćświat kosmicznych izotopów chemii Ming Chang Liu z UCLA stwierdził, że C0009 był szczególnie interesujący, ponieważ „wyróżniał się tym, że zawierał niewielką ilość bezwodnych krzemianów” – to znaczy zawierał nienaruszone w wodzie, bogate w tlen minerały w środku próbki silnie zmienionej przez H2O.

Skład Ryugu został znacznie zmieniony przez płynną wodę w niej. Chociaż powstają w zimnych głębinach zewnętrznego Układu Słonecznego, woda i dwutlenek węgla gromadzą się razem w protolitach, które były rodzicami Ryugu wraz z krótko żyjącymi izotopami radioaktywnymi. Gdy te radioaktywne skały podgrzewały lód wokół nich, jak zauważa Liu, „zaczęłyby unosić się w ciele matki” – i z czasem przekształciłyby krzemiany i piroksen, które tworzyły poprzednika Ryugu, w krzemiany zawierające wodę.

Powierzchnia Ryugu.Maskotka / DLR / JAXA

Dlatego pozostałe bezwodne krzemiany dają zespołowi wyobrażenie o tym, jak wyglądały inne materiały we wczesnym Układzie Słonecznym, zanim zderzyły się z małym oceanem Ryugu. Materiał wygląda jak najstarszy materiał, który uformował się w fotosferze Słońca. Izotopy tlenu w próbce, nad którą pracował zespół, pokazują, że asteroida zawiera amebowy oliwin i bogate w magnez chondryty, które zostały włączone bezpośrednio z mgławicy słonecznej.

READ  Ha! Następny superkontynent świata, Amasya

Moto Ito, kosmiczny chemik w Japan Agency for Marine Geosciences Technology i członek szerszego zespołu Fazy II, był głównym autorem – wraz z Liu i innymi – w Badanie oryginalnych cząstek Ryuguktóry pokazuje, w jaki sposób meteoryty CI na Ziemi zmieniły się z powodu naszego bardziej niestabilnego środowiska.

rozmawiać z odwrotnośćIto zauważa, że ​​nawet jeśli znajomość składu chemicznego „nie mówi nam, gdzie powstało ciało matki”, to nadal „pozwala nam zbudować rodzaj historii Ryugu i tego, jak powstało w zewnętrznym Układzie Słonecznym”.

dlaczego to ma znaczenie – Ta praca jest wynikiem wysiłków większego zespołu organizacyjnego Fazy Drugiej. Po tym, jak Hayabusa2 przeszedł przez ziemię, aby zrzucić swój ładunek, pięć gramów próbek, które przyniósł, podzielono na osiem zespołów: sześć z nich przeprowadzało wstępne szczegółowe analizy – pod kątem składu chemicznego, materiałów kamiennych i piaszczystych, lotnych, stałych i rozpuszczalnych substancji organicznych – na materiałach, oraz dwa inne duże międzynarodowe zespoły Pracują nad wyjaśnieniem potencjalnego wpływu naukowego próbek.

W czerwcu starszy zespół Liu i Ito z Uniwersytetu Okayama w zachodniej Japonii opublikował swoją interpretację próbek. Odkryli, że krzemiany warstwowe Ryugu są podobne do chondrytów CI, rzadkiego i bardzo prymitywnego rodzaju meteorytu zbieranego głównie na Antarktydzie.

Ale ponieważ „mogły tam siedzieć przez dziesięciolecia, lata i wieki, zanim je podnieśliśmy”, zauważa Liu, „Ziemia ma bardzo reaktywną atmosferę, więc chondryty CI będą oddziaływać z atmosferą”. Dla porównania, próbki z Hayabusa2 „są prawdopodobnie najbardziej nieskazitelnym materiałem chondrytowym, jaki można kiedykolwiek uzyskać”.

Przetrwanie tych elementów z Ryugu Protolith może być jeszcze bardziej zaskakujące w świetle pracy niektórych innych zespołów. zespół analizy kamienia Opublikował wstępne wyniki w tym miesiącu w Nauki, który zawierał ciekłą wodę z Ryugu zamkniętą w krysztale. Ponieważ Ryugu zbierał zamrożony dwutlenek węgla, a także lód wodny, gdy się tworzył, ciekła woda w próbce była gazowana.

Artystyczne renderowanie Hayabusy 2. Wszystko o kosmosie / przyszłości / Getty Images

Co dalej – jakiś kontekst Ryugu jest już w drodze na Ziemię. W maju, NASA Ozyrys Rex Statek kosmiczny opuścił asteroidę Bennu po odkopaniu około pół funta skały, aby rozpocząć podróż powrotną na Ziemię. To było po OSIRIS-REx Nieoczekiwanie stworzyła dziurę o szerokości 6 metrów w boku Bennu W rezultacie trzyma się razem ze znacznie mniejszą siłą, niż ktokolwiek się spodziewał.

READ  Sonda NASA monitoruje miejsce katastrofy rosyjskiego lądownika księżycowego

Podobnie jak Ryugu, Bennu jest stosunkowo oryginalną asteroidą węglową, chociaż jest innego typu: asteroidy typu B, takie jak Bennu, wydają się nieco bardziej niebieskie niż Ryugu i inne asteroidy typu C, które są czerwone. Ale niezależnie od jego koloru, zdaniem kosmologa Ito, znalezienie w próbce podobnie złożonych składników węglowych „powie nam o rozmieszczeniu składników organicznych w Układzie Słonecznym”.

Chociaż odpowiada na pytania dotyczące makijażu Ryugu, ta praca rodzi również pytania o to, jak Ryugu pasuje do schematu bardziej prymitywnych asteroid i meteorytów. Według Liu zespół jest przekonany, że pomimo różnych klas, które pojawiły się w celu objęcia wszystkich różnych chondrytów znalezionych na Ziemi na przestrzeni lat, „te materiały wyjściowe mogły być bardzo podobne”. „Chcemy po prostu być trochę prowokujący, trochę przesunąć pulę i spróbować zmienić paradygmat” – dodał.