Niedawne badanie opublikowane w Poznanie i emocje Uwydatniło związek fragmentarycznego snu ze zmniejszoną zdolnością kontrolowania emocji. W szczególności jedna noc zakłóconego snu doprowadziła uczestników badania do skupienia się na negatywnych myślach, co było istotnie powiązane z silniejszymi negatywnymi uczuciami następnego dnia.
Przerwany sen wynika z krótkotrwałego przebudzenia w nocy, co prowadzi do pogorszenia jakości snu. Taki przerwany sen nie tylko sprawia, że następnego ranka czujemy się zmęczeni, ale często prowadzi do pogorszenia nastroju pozytywnego i wzrostu nastroju negatywnego. Ale precyzyjny mechanizm już działa Dlaczego Wpływ snu na nasze emocje nie jest dobrze poznany.
Jedna z teorii głosi, że sen modyfikuje nasze zdolności do regulowania emocji. Regulacja emocji polega na wykorzystaniu naszych myśli i działań do kontrolowania emocji, które odczuwamy oraz sposobu, w jaki je wyrażamy. Można je podzielić na Strategie radzenia sobie i dezadaptacyjne.
Dostosowanie Strategie regulacji emocji mają pomóc w poprawie naszego nastroju – na przykład postrzeganie sytuacji w bardziej pozytywny sposób („ponowna ocena poznawcza”), akceptowanie emocji takimi, jakie są i brak chęci zmiany tych emocji („akceptacja”). Skupianie uwagi na czymś bardziej neutralnym lub pozytywnym („odwrócenie uwagi”).
w przeciwieństwie, Słaba adaptacja do społeczeństwa Strategie te są często szkodliwe i denerwują nas – na przykład nieokazywanie emocji na zewnątrz („wyparcie”), ciągłe negatywne myślenie o sytuacji („przeżuwanie”) i negatywne ocenianie siebie („samokrytyka”).
Meryl Elise Boon i jej współpracownicy z Uniwersytetu Radboud w Holandii postanowili zbadać wpływ fragmentacji snu na sześć strategii regulacji emocji, a tym samym wpływ na nastrój.
Do badania, które trwało 12 kolejnych nocy, zrekrutowano 63 kobiety i sześciu studentów z Uniwersytetu Radboud w wieku od 18 do 29 lat. Uczestnicy badania każdej nocy nosili na nadgarstku Actiwatch – urządzenie, które obiektywnie śledzi sen poprzez ruch, a także codziennie rano wypełniali dziennik snu, który dostarczał subiektywnych szczegółów ich snu.
Szóstego dnia uczestnicy spali normalnie przez jedną noc (noc kontrolna) lub doświadczyli fragmentacji snu, w wyniku której budził ich alarm co 80 minut.
Rankiem siódmego dnia uczestnicy wykonali zadanie regulacji emocji. Zadanie to polegało na obejrzeniu najpierw neutralnego fragmentu filmu przyrodniczego, który miał wprowadzić wszystkich uczestników w podobny stan emocjonalny. Następnie jako miarę bazową wyświetlono smutny klip filmowy. Na koniec uczestnicy zostali poinstruowani, aby przed pokazaniem innego smutnego klipu filmowego zastosowali jedną ze strategii regulacji emocji obejmującą ponowną ocenę poznawczą, odwrócenie uwagi, akceptację lub stłumienie.
Po wykonaniu zadania w siódmym dniu uczestnicy wypełnili kwestionariusze mierzące stopień, w jakim stosowali ponowną ocenę poznawczą, odwracanie uwagi, akceptację, tłumienie, rozmyślanie i samokrytykę, a także ich obecne pozytywne i negatywne uczucia.
Proces ten powtórzono w następnym tygodniu, ale zamiast tego stan uczestników był odwrotny. Na przykład, jeśli wcześniej spali normalnie, doświadczają fragmentacji snu i odwrotnie.
Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że uczestnicy zgłaszali niższy poziom pozytywnych emocji po fragmentacji snu w porównaniu do normalnego snu, jednakże poziom emocji negatywnych nie różnił się.
W szczególności uczestnicy zgłaszali zwiększone przeżuwanie po fragmentacji snu. Spośród wszystkich zbadanych strategii regulacji emocji tylko przeżuwanie było powiązane z silniejszymi negatywnymi emocjami rano po fragmentacji snu. Naukowcy sugerują, że może to wynikać ze złej jakości snu, która zaburza zdolność kontrolowania uwagi, zaburzając tym samym zdolność odwracania uwagi od negatywnych myśli. W dłuższej perspektywie „pogorszające nastrój skutki przeżuwania wynikające ze złego snu… mogą prowadzić do objawów przeżuwania”. [depression]„, sugerują Boone i współpracownicy.
Uczestnicy zgłaszali również większe rozproszenie uwagi po fragmentacji snu. Boone i jego współpracownicy postawili hipotezę, że uczestnicy częściej stosowali rozproszenie uwagi jako środek zaradczy Dostosowanie Strategia, bo jest więcej Słaba adaptacja do społeczeństwa Ruminacyjne myśli po fragmentarycznym śnie. Interesujące jest jednak to, że rozproszenie uwagi zmniejsza pozytywne emocje, dlatego naukowcy sugerują, że potrzebne są dalsze badania.
Wreszcie nie było dowodów na to, że którakolwiek ze strategii regulacji emocji odgrywała rolę w związku między fragmentacją snu a pozytywnymi emocjami.
Naukowcy zwrócili uwagę na pewne ograniczenia w swoim badaniu. Nie było na przykład jasne, z jakiego etapu snu uczestnicy zostali wybudzeni. Poprzednie badania wykazały powiązania między zakłóconym głębokim snem a słabą regulacją emocji, więc jeśli uczestnicy zostali obudzeni podczas lekkiego snu, mogłoby to mieć mniejszy wpływ na zdolność regulacji emocji.
Co więcej, stwierdzono, że mężczyźni i kobiety różnią się pod względem podstawowego wyboru strategii regulacji emocji. Dlatego też wyników nie można zastosować do szerszej populacji, ponieważ większość uczestników stanowiły kobiety.
Pomimo pewnych niedociągnięć, badanie to skutecznie bada krótkoterminowy wpływ złego snu na nastrój i otwiera pytania do dalszych badań naukowych, takie jak długoterminowe konsekwencje złej jakości snu.
badania, „Wpływ fragmentarycznego snu na zdolność regulowania i wykorzystywania emocjinapisane przez Meryl Elise Boone, MLM Van Hove, J.M. Fink i SAE Geurts.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych