WARSZAWA (Reuters) – Bank centralny Polski pozostawił w środę główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75%, co jest zgodne z prognozami analityków, według których największa gospodarka wschodzącej Europy zakończyła cykl zacieśniania polityki pieniężnej.
W obliczu rosnącej inflacji i spowolnienia wzrostu decydenci z Europy Środkowej starają się powstrzymać podnoszenie stóp procentowych, aby uniknąć zadławienia gospodarek dotkniętych wojną na Ukrainie.
Argument za stabilnymi stopami procentowymi w Polsce został wzmocniony przez dane urzędu statystycznego wskazujące, że inflacja spadła w listopadzie do 17,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz dane o produkcie krajowym brutto (PKB) za trzeci kwartał. konsumpcja.
„Ponieważ w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie było decyzji o podwyżce stóp procentowych… perspektywa podwyżki jest obecnie bardzo mało prawdopodobna, ponieważ w krajowych i międzynarodowych danych pojawiły się pozytywne sygnały dotyczące perspektyw inflacji” – powiedział Piotr Bielski, dyrektor ekonomiczny. Departament Analityki Santander Bank Polska.
Wszystkich 20 analityków ankietowanych przez Reuters spodziewało się, że główna stopa procentowa pozostanie bez zmian. Większość ekonomistów oczekuje obecnie, że stopy pozostaną bez zmian do końca 2023 r., a prezes Fed Adam Klapiński powiedział, że cykl został wstrzymany i niekoniecznie zakończony.
Bielski powiedział, że rynki będą teraz szukać oznak, że „drzwi zamykają się przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych” oraz sygnałów, że dalsze obniżki stóp mogą nastąpić przed końcem 2023 r.
Czeski Bank Narodowy (CNB) utrzymał swoją główną stopę procentową na niezmienionym poziomie podczas trzeciego z rzędu posiedzenia w listopadzie. Narodowy Bank Węgier (NBH) również pozostawił swoją główną stopę procentową na niezmienionym poziomie, zobowiązując się do utrzymania restrykcyjnych warunków monetarnych „przez długi czas”.
(Reportaż Alana Charlisha, Anny Gober, Pavla Florkiewicza, Anny Włodarczak-Semczuk; montaż: Toby Chopra)
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35