22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

11 listopada 2023 Wojna między Izraelem a Hamasem

11 listopada 2023 Wojna między Izraelem a Hamasem

Ludzie niosą plakaty podczas demonstracji żądającej uwolnienia izraelskich zakładników w Tel Awiwie, Izrael, 11 listopada. Ahmeda Gharabli/AFP/Getty Images

Rodziny zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie wezwały premiera Izraela Benjamina Netanjahu i izraelski rząd do podjęcia większych wysiłków w celu powrotu zakładników i osób zaginionych do ojczyzny.

W komunikacie prasowym wydanym przez siedzibę Forum na rzecz Rodzin Zakładników i Osób Zaginionych napisano: „Czekamy, aż rząd Izraela wywiąże się z podstawowej umowy, która została naruszona. Zapłaciliśmy już 7 października, a teraz jest Twoja kolej.”

Rodziny zakładników zorganizowały w sobotę w Tel Awiwie marsz, w którym uczestniczył także były prezydent Izraela Reuven Rivlin.

Po ataku Hamasu 7 października w Gazie wzięto ponad 200 zakładników.

Jak wynika z komunikatu prasowego, rodziny wezwały społeczność międzynarodową i Czerwony Krzyż do zapewnienia zakładnikom pomocy medycznej „tak jak to robią w przypadku Hamasu”.

„Członkowie naszych rodzin są przetrzymywani pod ziemią w Gazie. Zabierzcie ich teraz do domu” – napisano w oświadczeniu.

„W nocy 6 października zasnęło 239 niewinnych osób i w niecałe 24 godziny straciliśmy z nimi wszelki kontakt, bez żadnej informacji. Gdzie jest Czerwony Krzyż, organizacja, która ma się nimi opiekować?” – powiedział. Maayan Zein, matka dwóch dziewczynek, Dafny (15 l.) i Elli (8 l.), które zostały porwane z ojcem z kibucu Nahal Oz w Izraelu: „Dlaczego nie zażądały sprawdzenia stanu niemowlęta?”

11 listopada w Tel Awiwie ludzie biorą udział w demonstracji żądającej uwolnienia zakładników.
11 listopada w Tel Awiwie ludzie biorą udział w demonstracji żądającej uwolnienia zakładników. Ilana Rosenberga/Reuters

Noam Peri, którego 79-letni ojciec, Haim Peri, został zabrany z domu w kibucu Nir Oz w Izraelu, powiedział, że uzdrowienie będzie możliwe dopiero po uwolnieniu wszystkich zakładników.

Nadal można zwrócić żywych zakładników i nie możemy przestać, dopóki nie wrócą do domu. Mój ojciec żyje i tylko Bóg wie, jak on wytrzymuje w tunelach, gdy ma osiemdziesiąt lat. Czekają, aż ich ocalimy. „Czekamy, aż premier wypełni podstawową umowę, którą zawarł z obywatelami Izraela, a która została naruszona” – powiedział Perry.

Rivlin powiedział, że przyłącza się do rodzin żądających powrotu wszystkich zakładników do ojczyzny i wezwał światowych przywódców do uzyskania informacji i podjęcia działań na wszystkich arenach w celu uwolnienia zakładników.

READ  Ukraina przygotowuje się do kolejnych ataków rakietowych po najgorszym rosyjskim bombardowaniu

Były prezydent powiedział, że w tym tygodniu zadzwonił także do Czerwonego Krzyża i zapytał: „Jak powinniśmy odpowiedzieć na wasze żądanie pomocy humanitarnej dla Gazy, skoro nie zmuszacie Hamasu, aby pozwolił wam odwiedzić wszystkich zakładników?”

„Mam dość etapu uścisku i współczucia” – powiedziała Orly Gilboa, matka 19-letniej Danieli Gilboa, która została porwana z imprezy w Re’im w Izraelu. „Chcę zobaczyć działania, które przyniosą moja córka i moja żona w domu.” Pozostali zakładnicy wrócili już do swoich domów.”