Schetyna: Viktor Orban jest wytrawnym politykiem

Szef Platformy Grzegorz Schetyna, zapytany na jednej z konferencji prasowych o wybory na Węgrzech, wyraził duże uznanie wobec premiera Viktora Orbana, którego nazwał wytrwanym politykiem, który zbudował sobie w instytucjach unijnych silną pozycję, pomimo niekiedy drogi pod prąd.

– Znam go prawie 30 lat i pamiętam jak wygrywał wybory, potem przegrywał. Jak był faworytem i przegrał oraz przez te ostatnie lata. Uważam, że jest wytrawnym politykiem i prowadzi węgierską grę – powiedział Grzegorz Schetyna.

– Robi wszystko na rzecz swojego kraju, tak żeby zbudować jego przewagę. Robi to bardzo sprawnie. Spotykamy się na spotkaniach EPP (Europejskiej Partii Ludowej), jesteśmy w prezydium partii i często rozmawiamy. Ma on mocną pozycję, pomimo tej czupurnej postawy często, w Komisji Europejskiej, w Radzie Europejskiej. Ma też bardzo dobre relacje historyczne z Donaldem Tuskiem – dodaje.

Schetyna przewiduje, że Orban po niedzielnych wyborach będzie dalej rządził samodzielnie, bowiem opozycja jest zbyt rozdrobniona, aby nawet w przypadku niezdobycia bezwzględnej większości przez Fidesz, zbudować większościowy rząd opozycyjny.

Łukasz Religa