Historyczny sukces olimpijski Węgrów

Reprezentanci Węgier zdobyli pierwsze w historii tego kraju złoto na zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Węgierscy sportowcy triumfowali w sztafecie w short tracku na 5000 metrów.

Sztafeta w składzie Sándor Liu Shaolin, Liu Shaoang, Viktor Knoch i Csaba Burján (rezerwowym był Bence Oláh) uzyskała czas 6:31.971 i tym samym ustanowiła nowy rekord olimpijski w tej zimowej dyscyplinie. Za Węgrami uplasowali się Chińczycy, Kanadyjczycy i Koreańczycy, a trzeba w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie Azjaci uznawani są za najlepszych zawodników w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim.

To pierwszy medal węgierskiej reprezentacji na igrzyskach w Pjongczangu i jednocześnie pierwsze olimpijskie złoto w całej historii węgierskich sportów zimowych! Wcześniej Węgrzy mieli na swym koncie sześć medali, w tym dwa srebrne i cztery brązowe.

Ogółem do Korei Południowej pojechało dziewiętnastu węgierskich sportowców, rywalizujących w sześciu dyscyplinach: short tracku, łyżwiarstwie szybkim, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich oraz halfpipe

MM