Gazociąg Morze Czarne – Morze Bałtyckie priorytetem dla Węgrów

W czwartek w Budapeszcie gościł polski minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który spotkał się z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Rozmawiano przede wszystkim o kryzysie imigranckim w UE oraz bezpieczeństwie energetycznym.

Jak wynika z wypowiedzi ministra Pétera Szijjártó dla węgierskiej agencji prasowej MTI kluczowe rozmowy w sprawie bezpieczeństwa energetycznego prowadził już podczas wizyty w Polsce, gdzie rozmawiać miał z ministrem Andrzejem Adamczykiem. W jego opinii wkrótce może udać się uruchomienie historycznego korytarza gazowego Morze Bałtyckie – Morze Czarne. Węgierskie firmy nabyły prawa do pełnego pojemności rumuńskiego gazu ziemnego wydobywanego na Morzu Czarnym przez amerykańskie firmy. Do 2020 roku powinna zakończyć się budowa infrastruktury pomiędzy Polską i Słowacją, natomiast do 2022 roku swoje inwestycje planuje ukończyć Rumunia. Według węgierskie MSZ po realizacji tych działań, będzie możliwe zmniejszenie dostaw surowca z Rosji poniżej 50%.

W kwestii związanej z uchodźcami i imigrantami – zarówno minister Szijjártó, jak i minister Brudziński mieli zapewnić się, iż Polska i Węgry nie ugną się przed oczekiwaniami polityków z Brukseli. Również Szijjártó poinformował, że w kwestii opracowywanego przez ONZ porozumienia dotyczącego imigrantów, stanowisko polskiej strony ma być zbliżone do węgierskiego. O zastrzeżeniach węgierskiego MSZ do kierunku prac ONZ pisaliśmy – Węgrom nie podoba się kierunek w jakim zmierza pakiet migracyjny ONZ

Łukasz Religa na podstawie informacji agencji MTI

Fot: Kormanyzat