Wolny Dom: Węgry najmniej demokratycznym krajem w UE

Organizacja pozarządowa Wolny Dom (nie mylić w żadnym wypadku z Białym Domem) opublikowała raport o sytuacji demokracji na świecie. Zatytułowany został on ,,Democracy in Crisi” (,,Demokracja w kryzysie”). Węgry zostały w nim ujęte jako kraj wolny, ale uzyskały najniższą notę w całej Unii Europejskiej.

Wolność na Węgrzech została oceniona w skali 72 punktów na 100 (strata 4 oczek do roku ubiegłego). Autorzy raportu wskazują, iż na Węgrzech prowadzona jest walka z organizacjami pozarządowymi oraz obywatele coraz bardziej obawiają się wyrażania swoich poglądów. Wyżej od Węgier ocenione zostały demokracje m.in.: w Kazachstanie, RPA, Namibi, Indiach, czy w Peru oraz Brazylii.

Raport wskazuje, iż demokracja światowa znajduje się w kryzysie, czego przykładem ma być polityka prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, dojście do władzy w Austrii prawicy, wysokie poparcie dla prawicy we Francji oraz rządy w Polsce. Polska w tym zestawieniu uzyskała 85 punktów, ze stratą, o dziwo, tylko jednego punktu do Stanów Zjednoczonych.

Sąsiadująca z Polską i Węgrami Ukraina została uznana jako kraj w połowie wolny z 62 punktami. Natomiast Białoruś jako kraj niedemokratyczny uzyskała 21 punktów, o jeden więcej niż Rosja.

Najbardziej demokratyczne państwa według autorów tego raportu to Finlandia i Szwecja z kompletem 100 punktów.

Raport skomentował rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács, który w rozmowie z agencją MTI zaznaczył, że za jego powstaniem stoją organizacje związane z miliarderem Georgem Sorosem, z którym węgierski rząd jest skonfliktowany. Soros również ma nie najlepsze relacje z rządem Izraela – państwo żydowskie zostało uznane za wolne uzyskując 79 punktów.

Łukasz Religa