fb/ Vona Gabor

Jobbik organizuje antyrządową manifestację

Wczoraj informowaliśmy o ukaraniu przez Państwowy Urząd Kontroli partii Jobbik karą 2 mln euro, która zdaniem lidera ugrupowania Gabora Vony, może wyeliminować ją z wyborów parlamentarnych. W poniedziałek Vona zapowiedział zorganizowanie w najbliższy piątek antyrządowej manifestacji przed siedzibą Fideszu, w obronie węgierskiej demokracji.

O karze nałożonej na Jobbik piszemy Start Jobbiku zagrożony

Wybory parlamentarne odbędą się na Węgrzech wiosną, stąd też Węgrzy są obecnie w okresie gorącej kampanii przedwyborczej. Lider Jobbiku Gabor Vona jest oficjalnym kandydatem na premiera Węgier. Partia Jobbik w sondażach liczyć może na poparcie powyżej 15%, co daje jej bycie drugą siłą na scenie politycznej, ale jest to wynik ponad dwukrotnie mniejszy od Fideszu premiera Victora Orbana.

Gabor Vona domaga się od rządu Fideszu przywrócenia demokracji na Węgrzech oraz podjęcia realnej walki z korupcją, która w jego opinii stała się powszechnym zjawiskiem w kraju rządzonym przez premiera Orbana. Jobbik oczekuje również zbudowania młodym szans, aby przestali emigrować zarobkowo.

Protest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00, przed siedzibą partii Fidesz.

Łukasz Religa