Węgry zyskują dzięki Polakom połączenie lotnicze z Ameryką

W maju przyszłego roku wznowione zostaną połączenia lotnicze pomiędzy Budapesztem a Nowym Jorkiem i Chicago. Połączenie wykonywać będą Polskie Linie Lotnicze LOT. Ogłoszenie nowych połączeń zbiegło się z wizytą wicepremiera polskiego rządu Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie.

Można powiedzieć, że jesteśmy właśnie świadkami budowania relacji gospodarczych polsko-węgierskich w praktyce. Narodowy polski przewoźnik PLL LOT zaangażuje się bowiem w przywrócenie połączeń Budapesztu z USA, które zlikwidowane zostały w 2011 roku.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski wskazuje, że pomiędzy Budapesztem a Nowym Jorkiem i Chicago podróżuje rocznie ponad 165 tys. osób. Dzisiaj odbywa się to poprzez przesiadki we Frankfurcie, Paryżu czy Londynie. Bezpośrednie połączenie Budapesztu ze Stanami Zjednoczonymi to szansa na rozwój portu lotniczego w stolicy Węgier – spodziewać można się, że teraz wiele osób będzie latać do Ameryki z międzylądowaniem właśnie w Budapeszcie.

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki z ministrem Péterem Szijjártó / Fot: Ministerstwo Rozwoju

-Polskie Linie Lotnicze LOT są dziś najdynamiczniej rozwijających się przewoźników w Europie i niekwestionowanym liderem rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Uruchomienie bezpośrednich połączeń z Budapesztu do USA to drugi, po inwestycji w estońską linię Nordica, ważny krok w kierunku konsolidacji rynku lotniczego w naszym regionie – powiedział na konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki.

Loty odbywać będą się na tej trasie międzykontynentalnej z Budapesztu do Nowego Jorku cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele. Z kolei z Budapesztu do Chicago będzie można polecieć we wtorki i soboty. Do realizacji tego połączenia PLL LOT zamierza zaangażować nowoczesnego Boeinga 787 Dreamliner.

Wiceminister Morawiecki spotkał się również w Budapeszcie z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Péterem Szijjártó.

Łukasz Religa