W środę przyleci Gulfstream G550 im. ks. Józefa Poniatowskiego

Prezentujemy nagrania z przeprowadzanych odbiorów samolotu Gulfstream G550, który został skonstruowany w Stanach Zjednoczonych dla polskich VIP-ów. Jego patronem będzie książę Józef Poniatowski. Dlaczego? Wyjaśnia to wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. W środę samolot przylecieć ma do Polski.

-Książę Józef Poniatowski to mój idol, wzór historyczny i jak ktoś wejdzie do mojego gabinetu wie na kim staram się wzorować – tłumaczy wiceminister Bartosz Kownacki – Chcieliśmy nawiązać do walk o odzyskanie niepodległości, ale również tych wcześniej o jej utrzymanie w I Rzeczypospolitej. Książę Józef Poniatowski niezwykle barwnie się w ten okres wpisuje.

-Postać, które może być wzorem honoru i przywiązania do wartości państwowych – dodaje Kownacki.

Faktycznie książę Józef Poniatowski był postacią barwną, którą charakteryzowała przede wszystkim duża brawura. W wojnie polsko-austriackiej z XIX wieku Poniatowski walczył przeciwko Węgrom. Szczególnie dużo Węgrów przeciwko Poniatowskiemu walczyło pod Raszynem. Dzięki jego brawurze, pomimo zdecydowanej przewagi wojsk Austriackich, bitwa ta nie została jednoznacznie rozstrzygnięta. Kilkadziesiąt lat później sami Węgrzy podczas wiosny ludów wywołają powstanie przeciwko Habsburgom w Austrii.

Patronem drugiego samolotu Gulfstream G550, który do Polski trafi za kilka tygodni będzie gen. Kazimierz Puławski. Polska zamówiła również u Boeinga trzy duże samoloty dla VIP, których patronami będą: Roman Dmowski, Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski.

Łukasz Religa