Sunli pozyskała 300 milionów euro od inwestorów skandynawskich i francuskich na budowę parków fotowoltaicznych, wiatrowych, magazynowych i hybrydowych o mocy 1,3 GW. Inwestycja ta stworzy wielkoskalowe parki hybrydowe w krajach bałtyckich i w Polsce, które przyczynią się do zwiększenia dostępności energii odnawialnej w regionie.
Za finansowaniem o wartości 300 milionów euro stoi Rivage Investment, która działa we Francji za pośrednictwem funduszu zajmującego się rozwiązywaniem problemów klimatycznych, wiodący na świecie inwestor w energię odnawialną Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), fundusz Green Credit I oraz norweski fundusz emerytalny KLP.
Współzałożyciel i dyrektor generalny Sunli, Priit Lepasepp, wierzy, że otrzymana inwestycja może przyczynić się do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie energii odnawialnej dla całego regionu bałtyckiego i Polski. „Inwestycję wykorzystamy do budowy nowych przyłączy sieciowych i parków fotowoltaicznych w krajach bałtyckich. Za pomocą tych samych połączeń sieciowych można podłączyć do sieci powstające obecnie lądowe farmy wiatrowe i baterie. Umożliwia to udział w lokalnych przetargach na energię odnawialną, co zwiększa wkład Sunli w realizację krajowych celów w zakresie energii odnawialnej na rok 2030 w krajach bałtyckich” – powiedział Lebasep.
„Estonia ma konkretny plan – do 2030 r. produkować całą potrzebną energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Już w ostatnim kwartale energia odnawialna odpowiadała za prawie połowę zużycia” – powiedziała Minister Klimatu Joko Allender. „Co jest dobre dla klimatu? Każda inwestycja w energię odnawialną zwiększa dobrobyt i jest krokiem w kierunku zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości dla nas i przyszłych pokoleń.
Jednym z pierwszych projektów, który zostanie sfinansowany, jest park fotowoltaiczny o mocy 244 MW w Rist, w którym w przyszłości zostaną dodane farmy wiatrowe i baterie. Park słoneczny Rist pokryje roczne zużycie energii elektrycznej 55 000 domów. Na Łotwie rozpocznie się także budowa czterech parków fotowoltaicznych o łącznej mocy 553 MW. Planuje się, że w późniejszym terminie we wszystkich tych parkach znajdą się turbiny wiatrowe, baterie lub ich kombinacja. Portfolio o mocy 1,3 GW obejmuje kilka dużych hybrydowych farm fotowoltaicznych na Litwie oraz małe i duże farmy fotowoltaiczne w Polsce. Finansowanie wspiera cel Sunli, jakim jest budowa farm słonecznych i wiatrowych o mocy 4,6 GW wyposażonych w technologię magazynowania w Polsce i krajach bałtyckich do 2030 roku.
Według Gaétane Tracz, partnera i szefa Infrastructure Credit Group w Rivage: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wspierać silne przywództwo Sunli na ambitnej ścieżce wzrostu i pomóc nam przyspieszyć budowę hybrydowych parków energii odnawialnej w krajach bałtyckich i w Polsce”. inwestycje, które mają” – dodał Tracz.
Jacob Grude, partner CIP i współdyrektor naczelny CI Green Credit Fund I, jest zachwycony rozpoczęciem współpracy z firmą Sunley i jej wysoce doświadczonym zespołem zarządzającym. „Ten pakiet finansowania znacząco przyczynia się do rozwoju i budowy projektów dotyczących energii odnawialnej, wspiera ambicje krajów bałtyckich i Polski w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i stanowi atrakcyjną inwestycję naszego Funduszu Zielonego Długu I” – skomentował Grudt.
Według Olivera Siema, dyrektora ds. inwestycji i operacji w Kommunal Landspensjonskasse (KLP), KLP ma przyjemność zaangażować się jako współinwestor w projekty dotyczące energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich wspólnie z CIP. „To jeden z wielu kroków w kierunku osiągnięcia naszego celu, jakim jest wywiązanie się z Porozumienia paryskiego do 2050 r.” – podkreślił Siem.
Oprócz ogłoszonej dzisiaj kwoty firma Sunli zebrała łącznie 765 mln euro w formie zadłużenia i kapitału własnego na rozwój energii odnawialnej w krajach bałtyckich i w Polsce. W 2023 r. Sunli pozyskała 200 mln euro kapitału własnego od istniejących inwestorów, francuskiego funduszu Mirova oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Więcej aktualności i artykułów technicznych ze światowej branży odnawialnych źródeł energii można znaleźć w najnowszym numerze magazynu Energy Global.
Wydanie Energy Global z lata 2024 r
Letnie wydanie Energy Global 2024 rozpoczyna się gościnnym komentarzem firmy Terravat na temat usprawnienia procesu wydawania pozwoleń we Włoszech, po czym następuje przejście do regionalnego raportu firmy Frost & Sullivan na temat krajobrazu energetycznego w regionie Azji i Pacyfiku. W tym magazynie poruszane są kluczowe tematy, takie jak statki do instalacji wiatrowych, fundamenty morskich turbin wiatrowych, analiza pogody, konserwacja instalacji fotowoltaicznych i wiele więcej!
Przeczytaj artykuł online: https://www.energyglobal.com/solar/27082024/sunly-increases-capacity-in-the-baltics-and-poland/
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35