16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ziemia ma tajemnicze „bicie serca” co 27 ​​milionów lat: ScienceAlert

W ciągu ostatnich 260 milionów lat dinozaury pojawiały się i znikały, Pangea podzieliła się na kontynenty i wyspy, które widzimy dzisiaj, a ludzie szybko i nieodwołalnie zmienili świat, w którym żyjemy.

Ale przez to wszystko wydawało się, że Ziemia trzyma czas. Badania starożytnych wydarzeń geologicznych sugerują, że nasza planeta charakteryzuje się powolnym, stałym „biciem serca” aktywności geologicznej mniej więcej co 27 ​​milionów lat.

Impuls skupionych wydarzeń geologicznych – w tym aktywności wulkanów, masowych wymierań, reorganizacji płyt i podnoszenia się poziomu morza – to niewiarygodnie powolny cykl katastrofalnych pływów, trwający 27,5 miliona lat. Naukowcy uważają jednak, że na szczęście dla nas mamy kolejne 20 milionów lat do następnego „impulsu”.

„Wielu geologów uważa, że ​​zdarzenia geologiczne mają charakter losowy w czasie” powiedział Michael Rampino, geolog z New York University i główny autor badaniaw oświadczeniu z 2021 r.

„Ale nasze badanie dostarcza dowodów statystycznych na wspólny cykl, co sugeruje, że te zdarzenia geologiczne są ze sobą powiązane, a nie przypadkowe”.

Zespół przeanalizował wiek 89 dobrze poznanych zdarzeń geologicznych z ostatnich 260 milionów lat.

Jak widać na poniższym wykresie, niektóre z tych czasów były trudne – ponad osiem z tych zmieniających świat wydarzeń zbiegło się w małych geologicznych skalach czasowych, tworząc katastrofalny „impuls”.

(Rampino i in., Granice nauk o Ziemi2021)

„Zdarzenia te obejmują wymieranie gatunków morskich i innych, główne zjawiska beztlenowe w oceanach, erupcje bazaltu podczas powodzi kontynentalnych, wahania poziomu morza, globalne pulsacje magmy w płytach oraz czasy zmian w tempie rozprzestrzeniania się dna morskiego i reorganizacji płyt”. – napisał zespół w swoim artykule.

„Nasze wyniki sugerują, że globalne zdarzenia geologiczne są na ogół ze sobą powiązane i wydają się następować impulsowo, a podstawowy cykl trwa około 27,5 miliona lat”.

Geolodzy od dawna badają możliwy cykl zdarzeń geologicznych. Wracając do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, naukowcy tamtej epoki sugerowali, że zapis geologiczny ma cykl 30 milionów lat, podczas gdy badacze z lat 80. i 90. XX wieku korzystali z najlepiej datowanych wydarzeń geologicznych tamtych czasów, aby uzyskać zestaw danych geologicznych wydarzenia. Długość między „impulsami” wynosi od 26,2 do 30,6 miliona lat.

Teraz wszystko wydaje się w porządku, 27,5 miliona lat to dokładnie to, czego się spodziewaliśmy. A Badanie opublikowane pod koniec 2020 r Ci sami autorzy zasugerowali, że w okresie 27,5 miliona lat mają miejsce również masowe wymierania.

„Ta praca jest bardzo dobra, ale właściwie uważam, że była lepsza na temat tego zjawiska [a 2018 paper by] Müller i Dutkiewicz” – powiedział ScienceAlert w 2021 r. geolog tektoniczny Alan Collins z Uniwersytetu w Adelajdzie, który nie był zaangażowany w te badania.

Który Artykuł z 2018 rokuDwóch badaczy z Uniwersytetu w Sydney badało obieg węgla na Ziemi i tektonikę płyt, a także doszło do wniosku, że cykl ten trwa około 26 milionów lat.

Collins wyjaśniła, że ​​w najnowszym badaniu wiele zdarzeń, którym przyjrzał się zespół, to zdarzenia przyczynowe, co oznacza, że ​​jedno bezpośrednio powoduje drugie, dlatego niektóre z 89 zdarzeń są ze sobą powiązane: na przykład zdarzenia niedotlenienia powodujące wymieranie mórz.

Dodał: „To powiedziawszy, ta okresowość trwająca 26–30 milionów lat wydaje się realna i obejmuje dłuższy okres czasu – nie jest też jasne, jaka jest tego przyczyna!”

Rampino i jego zespół prowadzą inne badania Proponowane uderzenia komet To może być powód, a jeden z badaczy kosmosu zasugerował nawet, że przyczyną jest Planeta Dziewiąta.

Ale jeśli Ziemia naprawdę ma geologiczne „bicie serca”, może to być spowodowane czymś nieco bliżej Ziemi.

„Te okresowe impulsy tektoniki i zmian klimatycznych mogą być wynikiem procesów geofizycznych powiązanych z dynamiką płyt tektonicznych i pióropuszów płaszcza, ale mogą też być rytmiczne w wyniku cykli astronomicznych powiązanych z ruchami Ziemi w Układzie Słonecznym i galaktyce”. Zespół napisał W swoich studiach.

Badanie zostało opublikowane w Granice nauk o Ziemi.

Poprzednia wersja tego artykułu została opublikowana w czerwcu 2021 r.