8 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zdjęcia pokazują zniszczenia amerykańskiego lotniskowca po ataku rakietowym Houthi

Od ponad tygodnia w mediach społecznościowych krążą zdjęcia, które mają przedstawiać łódź podwodną o napędzie atomowym amerykańskiej marynarki wojennej. Nimitz– Gigantyczny lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhowera (CVN-69) w porcie, aby naprawić szkody na Morzu Czerwonym po trafieniu rakietami wystrzelonymi przez rebeliantów Houthi w Jemenie. Co najmniej jeden film rzekomo pokazuje płonący lotniskowiec po bezpośrednim trafieniu.

Według amerykańskiej marynarki wojennej z tankowcem wszystko w porządku. Chociaż nadal jest rozmieszczony na Morzu Czerwonym w celu ochrony żeglugi handlowej przed dronami i rakietami wystrzeliwanymi przez wspieraną przez Iran grupę kontrolującą duże połacie Jemenu, nie ma potwierdzonych doniesień, że statek odniósł jakiekolwiek uszkodzenia.

Jednak w czwartek najnowszy film zawierający zarzuty został opublikowany na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter.

Nastąpiło to po kolejnym poście użytkownika @iAmTheWarax, w którym twierdzono, że przewoźnik musiał wrócić na Kretę w celu naprawy.

„POTWIERDZONE: USS Eisenhower (na zdjęciu zadokowany w celu naprawy w zatoce Al Soudah) został poważnie uszkodzony przez wiele rakiet balistycznych Houthi. Na podstawie rozległego miasta namiotowego budowanego na pokładzie załogi szacujemy, że jest mało prawdopodobne, aby Eisenhower wrócił do służby w przewidywalnej przyszłości.

Na początku tygodnia @DrMansourMansou udostępnił także 30-sekundowy film, na którym widać kłęby dymu unoszące się nad pokładem załogi po uderzeniu rakiety lub drona w statek.

Wszystkie te posty – i inne – zostały zdemaskowane.

Potwierdzono, że najnowszy materiał filmowy został nagrany ponad rok temu podczas pobytu na USS Dwight D. Eisenhowera Zacumowano przy molo 12 w Naval Station Norfolk w Wirginii w kwietniu 2023 r., a na zdjęciu wskazano, że CVN-69 znajdował się na Krecie i nie był nawet okrętem marynarki wojennej USA. W rzeczywistości był to okręt flagowy rosyjskiej marynarki wojennej Admirał Kuzniecowktóry od 2018 roku przechodzi remont w 35. zakładzie naprawy statków w Murmańsku.

Uważa się, że klip wideo przedstawiający pożar na lotniskowcu pochodzi z gry wideo. Użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli, że kształt wyspy na pokładzie załogi różni się od kształtu wyspy Marynarki Wojennej USA Nimitz– Klasa przewoźnika.

Kampania dezinformacyjna

Wpisy w mediach społecznościowych nabrały tempa, odkąd rzecznik wojskowy Houthi, Yahya Saree, powtórzył twierdzenie, że grupie rebeliantów udało się wycelować w amerykański niszczyciel USS. Dwight D. Eisenhowera Oraz inne okręty wojenne z grupy uderzeniowej lotniskowców w ubiegły weekend. Chociaż w Stanach Zjednoczonych obrazy te można łatwo obalić i odrzucić, w niektórych częściach świata można je uznać za fakt.

Chociaż niektóre z nich mogą być również śmieszne, jest to część starannie zorganizowanej kampanii dezinformacyjnej.

„Dezinformacja i dezinformacja z pewnością nie są niczym nowym, ale platformy mediów społecznościowych zaostrzyły ten istniejący problem” – ostrzegła dr Juliana Kirchner, wykładowca w Annenberg School for Communication and Journalism na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

„Na tych platformach nie występują opóźnienia, a treść można szybko pisać i/lub ładować” – wyjaśnił Kirchner. „Ta wirtualna scena umożliwia ludziom wypowiedzenie USS Eisenhowera Zanurzony w rzeczywistości. Źródłem tych twierdzeń są często próby humoru, ale na tych platformach często zatraca się sarkazm i ton. Jeśli potraktują to poważnie, inni użytkownicy mogą sądzić, że napotykają nową rzeczywistość, choć może to być dalekie od prawdy.

Fałszywe treści wprowadzające w błąd są teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Największym niebezpieczeństwem jest to, że manipulowanie filmami i zdjęciami jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej i w krótkim czasie odróżnienie faktów od fikcji może okazać się bardzo trudne.

Analityk branży technologicznej, Charles King z Pund-IT, zasugerował, że „oszustwa polegające na wymianie obrazów są dość łatwe do obalenia – jak twierdził atak Houthi. Większe problemy i ryzyko pojawią się w przypadku fałszywych filmów wideo”. „Na przykład film, który nieznacznie zmienia przemowę przywódcy politycznego, sprawiając, że wygląda on na starszego, niepewnego lub nawet zużytego. Jeśli te filmy zostaną opublikowane na krótko przed wyborami, zanim zostaną skutecznie zdemaskowane, mogą znacząco wpłynąć na preferencje Wyborcy.”

Dezinformacja opiera się na efekcie priorytetu lub pierwszego wrażenia, co utrudnia jej obalenie, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe.

„Użytkownicy często widzą zdjęcia i filmy potwierdzające te kłamstwa i wierzą w nie” – powiedział Kirchner. „Jednak gdy później zostaną przedstawione sprzeczne i prawdziwe informacje, ta sama grupa ludzi może podwoić się na poziomie psychologicznym i nie chcieć przyznać, że została oszukana, lub może nie zdawać sobie sprawy, że została oszukana w dalszym ciągu przedstawiają swoje pierwsze wrażenie jako fakt pomimo niespójności dowodów. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy dezinformacja i dezinformacja wspierają istniejącą wcześniej ideologię użytkowników, jak ma to miejsce w Jemenie i Iranie.

Innym bezprecedensowym aspektem wpływu mediów społecznościowych na szerzenie tego typu dezinformacji jest wielkość potencjalnej publiczności.

„Każdy może publikować bzdury w dowolnym momencie” – kontynuował Kirchner. „Jednakże dyskusyjne jest, czy ich treść dotrze do znaczącej grupy odbiorców”. „Jednak potencjał jest zawsze obecny, więc zarówno użytkownicy, jak i właściciele botów rozpowszechniają fałszywe treści w mediach społecznościowych w nadziei, że dotrą one do możliwych do wykrycia odbiorców, jeśli takie posty dotrą do Jemenu, Iranu lub gdziekolwiek indziej materiał.” Jeżeli efektem priorytetu jest jakakolwiek wskazówka, wszyscy powinniśmy się obawiać, że szkody spowodowane przez te słupy będą trudne do odprogramowania.