Prowadzący poszukiwania archeolog Jacek Borkowski ogłosił odkrycie, nazywając je „wielkim sukcesem”.
Do niezwykłego odkrycia doszło 11 sierpnia, kiedy właściciel posesji postanowił oczyścić swoją zarośniętą działkę. W trakcie prac wykopaliskowych z płytkiego gruntu zaczęły wyłaniać się fragmenty uroczystej zbroi pomnika z 1724 roku. Operator szybko zrozumiał wagę tego, co odkrył i wezwał Borkowskiego.
„Znaleźliśmy centralną rzeźbę pomnika – trzy czwarte postaci Fryderyka Wilhelma I, jego ciało. Tego właśnie szukaliśmy” – powiedział Borkowski PAP. Pomnik zniknął z koszalińskiego rynku Starego Miasta pod koniec II wojny światowej i uważano, że zaginął na zawsze.
Skarb z przeszłości
Borkowski, który działa pro bono pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, jest przekonany o autentyczności znaleziska.
„Istnieje bogaty zbiór pocztówek i fotografii z Rynku Starego Miasta, dlatego ikonografia związana z tym pomnikiem jest niezwykle bogata. W Muzeum Architektury w Berlinie znajdują się zdjęcia pokazujące zniszczenia pomnika na przestrzeni lat” – wyjaśnił. .
Chociaż nie odkryto jeszcze hełmu i głowy króla, odkrycie tułowia stanowi znaczący postęp. Dzieła przed przekazaniem do muzeum w Koszalinie przejdą teraz przez fachowców wstępne czyszczenie i konserwację.
Fryderyk Wilhelm I, który rządził Prusami od 1713 do 1740 roku, uczynił z nich potęgę militarną. Mieszkańcy pruskiego Kozla postawili mu pomnik w podziękowaniu za pomoc w odbudowie miasta po niszczycielskim pożarze w 1718 roku.
(jh)
Źródło: PAP
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35