14 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wznowienie wierceń w 7-kilometrowym odwiercie geotermalnym w Szaflarach w Polsce


Wiertnica na terenie Pańskiej BGP-4 w Szaflarach w Polsce (Źródło: Rafał Skardziński:)

Wznowiono wiercenie w 7-kilometrowym odwiercie geotermalnym w Szafflery w Polsce po zawieszeniu prac ze względu na powolną penetrację i problemy z integralnością odwiertu.

Wiercenie głębokiego odwiertu geotermalnego w Polsce zostało wznowione po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej problemami z małą szybkością wierceń i zapadnięciami odwiertów. Szereg konsultacji z ekspertami z branży wiertniczej zaowocował zmianami w sprzęcie i praktyce wiertniczej. Obecnie planuje się kontynuację wierceń do docelowej głębokości 7 kilometrów.

Ogłoszony po raz pierwszy w 2019 r. odwiert Banska PGP-4 w Szaflarach to najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce, sięgający głębokości 7 km. Cele projektu obejmują gromadzenie danych na temat geologii podziemnej Kotliny Botalańskiej (lub Kotliny Botale) oraz wykorzystanie zasobów geotermalnych o temperaturach powyżej 120°C.

Na początku tego roku ogłoszono, że projekt osiągnie głębokość 5 kilometrów. Uzyskane wówczas wyniki są obiecujące w dwóch dotychczas napotkanych strefach zasilania – jednej o temperaturze 85°C na długości około 3000 metrów i drugiej o temperaturze 120°C na długości 5000 metrów. Oczekuje się, że trzeci poziom wodonośny będzie dostępny na głębokości 7000 metrów i będzie miał temperaturę 150°C.

Prace przerwano na głębokości około 5900 metrów ze względu na bardzo powolne tempo penetracji. Przed ostatnimi dwoma tygodniami przestoju wykopano zaledwie 5 metrów. W tym projekcie wcześniej prace kopane trwały od 40 do 50 metrów dziennie. Ściany studni również zaczęły się zapadać.

Po zacementowaniu zawalonego obszaru przystąpiono do dalszych wierceń przy użyciu nowego wiertła i zmodyfikowanej płuczki wiertniczej. Inżynierowie uważają, że zwiększone ciśnienie w formacji umożliwi wiercenie na docelową głębokość. Obecnie nie wiadomo, kiedy wiercenia zostaną zakończone, a pierwotny plan zakłada termin zakończenia na marzec lub kwiecień 2024 r.

Energia geotermalna ze studni wykorzystywana jest do celów ciepłowniczych na terenie gminy Szaflary i miasta Nowy Targ. Wybudowany zostanie gazociąg o długości około 10 km, który połączy studnię w Szaflarach z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplej (MPEC) i obszarami mieszkalnymi Nowego Targu.

Źródło: Jakobejska Viborsa I Bankier