W tym tygodniu temperatury osiągnęły rekordowe poziomy.
W dniach następujących po Dniu Niepodległości termometry w wielu częściach świata wzrosły do nienormalnych poziomów. Przy tak wysokich temperaturach może dziwić wiadomość, że w czwartek (6 lipca) o godzinie 16:06 czasu wschodniego (2006 GMT) nasza Ziemia osiągnie punkt na swojej orbicie, w którym znajduje się najdalej od Słońca w przestrzeń.
Nazywane aphelium, Słońce będzie w tym momencie 94 506 364 mil (152 093 250 km) od Ziemi (mierząc od środka do środka) lub 3 103 330 mil (4 994 325 km) dalej niż wtedy, gdy Ziemia była najbliżej niego (tzw. peryhelium). 4 stycznia różnica odległości wynosi 3,29%, co daje różnicę ciepła promieniowania odbieranego przez Ziemię o około 7%; Zmień tylko jedną część z 30.
Powiązany: Jak daleko jest ziemia od słońca?
W rzeczywistości nie jest zaskakujące, że jeśli zapytasz większość ludzi, w którym miesiącu roku Ziemia jest najbliżej Słońca, najprawdopodobniej powiedzą, że jesteśmy najbliżej w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Ale nasza ciepła pogoda nie zależy od naszej odległości od słońca. Ze względu na nachylenie osi Ziemi o 23,5 stopnia, słońce znajduje się nad horyzontem przez różne okresy czasu w różnych porach roku. Od nachylenia zależy, czy promienie słoneczne padają na nas pod mniejszym kątem, czy bardziej bezpośrednio.
Na szerokości geograficznej Nowego Jorku prawie bezpośrednie promienie podczas przesilenia letniego 21 czerwca wytwarzają trzy razy więcej ciepła niż promienie ukośne podczas przesilenia zimowego 21 grudnia. Ciepło odbierane przez dowolny obszar zależy od długości światła dziennego i kąta padania promieni słonecznych na horyzont, stąd wyraźne różnice temperatur notowane w różnych częściach świata.
Błąd klimatyczny
Kiedy uczęszczałem do gimnazjum im. Henry’ego Brucknera nr 101 w Bronksie, mój nauczyciel nauk o ziemi, pan Saul Shenberg, powiedział nam, że ponieważ w lipcu jesteśmy dalej od słońca, a w grudniu bliżej, ta różnica ma tendencję do ocieplania zimy i ochładzania lato… przynajmniej na półkuli północnej.
To z pewnością brzmi logicznie, jednak faktem jest, że przewaga dużych mas lądowych na półkuli północnej działa w drugą stronę i faktycznie powoduje, że zimy na północy są zimniejsze, a lata gorętsze!
Co ciekawe, czasy, w których Ziemia znajduje się najbliżej i najdalej od Słońca, z grubsza pokrywają się z dwoma ważnymi świętami tutaj w Stanach Zjednoczonych: jesteśmy najbliżej słońca w Nowy Rok i najdalej od słońca w Dzień Niepodległości.
Dla mieszkańców Kanady Apogee z grubsza zbiega się z ich świętem narodowym — Dniem Kanady — 1 lipca.
Ale w rzeczywistości, w zależności od roku, data peryhelium może wahać się od 1 stycznia do 5 stycznia, a data apogeum może zmieniać się od 2 lipca do 6 lipca.
Joe Rao jest nauczycielem i gościnnym wykładowcą w Nowym Jorku Planetarium Haydena. Pisze o astronomii dla Dziennik historii naturalnej, Almanach rolników i inne publikacje.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych