Polska nie chce otwierać swoich granic na ukraińskie produkty rolne— poinformował 19 lipca premier Mateusz Morawiecki.
„Chronimy nasze rolnictwo, dlatego nie otwieramy granic dla produktów rolnych z Ukrainy” – powiedział Morawiecki.
Czytaj więcej: Polska udaremnia rosyjski plan ataku na ukraińskie pociągi z pomocą humanitarną
„Wojna na Ukrainie ma coraz poważniejszy wpływ na rynek rolny i negatywnie wpływa na Polaków, dlatego nałożyliśmy embargo na towary z Ukrainy”.
„Za dwa miesiące Unia Europejska chce ponownie otworzyć granice dla importu zboża z Ukrainy” – przyznał.
„Nie zgadzamy się na to, nie otworzymy granic i nie pozwolimy, żeby to zdestabilizowało naszą gospodarkę. Zależy nam na ochronie polskich interesów i naszego rolnictwa” – powiedział polski premier.
Czytaj więcej: Ukraina proponuje kontynuację inicjatywy zbożowej z Morza Czarnego bez Rosji – premier
Na spotkaniu ministrów rolnictwa osiągnięto porozumienie i podpisano petycję w sprawie przedłużenia zakazu importu czterech zbóż z Ukrainy do końca 2023 roku – poinformował minister rolnictwa Robert Delusch.
„Ograniczenie importu zboża z Ukrainy nie wpłynęło na transport. W lutym transport kukurydzy wyniósł 114 tys. ton, a w czerwcu 260 tys. ton. Dlatego decyzja Komisji Europejskiej o otwarciu granic 15 września nie jest uzasadniona” – powiedział.
Telush powiedział, że ministrowie rolnictwa Ukrainy i Mołdawii zostali zaproszeni na spotkanie w Polsce, ale nie mogli w nim uczestniczyć. Wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania z przywódcami obu krajów.
Czytaj więcej: Rosja atakuje terminale zbożowe w portach w Odessie i Czarnomorsku – zdjęcia
„Chcemy pomóc w transporcie na Ukrainę. „Wiemy, że jest to bitwa, którą musimy wygrać”, powiedział, dodając: „Zostanie ona wygrana, gdy zostaną wprowadzone rozwiązania, które pomogą nam to zrobić”.
Ukraina stanowczo sprzeciwia się jego kontynuacji Dyskryminacyjny unijny zakaz dostaw wielu ukraińskich produktów rolnych do Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii Po 15 września minister gospodarki i wicepremier Ukrainy Julia Sviridenko powiedziała na spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu 19 lipca.
Zapytany, jaka byłaby reakcja Ukrainy, gdyby zakaz został przedłużony, powiedział, że Ukraina byłaby zmuszona rozważyć środki wet za wet.
„Nie chcę być zbyt głośny, nie sądzę, aby był to realistyczny ruch, ale uważamy, że można by zastosować pewne miary lustrzane” – powiedział.
Kwestia eksportu zboża z Ukrainy nabiera w ostatnim czasie coraz większego znaczenia Rosja jednostronnie wycofała się z Inicjatywy Zbożowej Morza CzarnegoGrozi to masowym zakłóceniem światowego bezpieczeństwa żywnościowego i spowodowaniem głodu w wielu krajach.
Czytaj więcej: FM Kuleba mówi, że Ukraina powinna pracować nad zapewnieniem eksportu zboża do USA, Afryki, Azji
Po wycofaniu się Rosji z traktatu Okupant zaatakował ukraińskie obiekty transportu zboża w obwodzie odeskim W kolejnej próbie zakłócenia rynków. Z trzech portów w regionie Odessy wysyłano ukraińskie zboże w ramach Black Sea Grain Initiative.
Przynosząc światu głos Ukrainy. Wsparcie Przekaż nam darowiznę raz lub Gospodarz!
Przeczytaj oryginalny artykuł Nowy głos Ukrainy
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35