15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna z Ukrainą: polska Tuda ostrzega przed „problemami” migracyjnymi | Wiadomości o migracji

Polski prezydent mówi, że niedobory żywności w Afryce Północnej spowodują chaos i problemy migracyjne w Europie.

Polski prezydent ostrzegł, że jeśli wojna na Ukrainie spowoduje niedobory żywności w Afryce Północnej, może to doprowadzić do masowej migracji do Europy.

Andrzej Duda powiedział we wtorek grupie w Davos w Szwajcarii, że „jeśli będzie głód w Afryce Północnej… będzie ogromny problem migracyjny w całej Hiszpanii i południowej Europie”.

„Dzisiaj musimy skupić się na eksporcie zbóż przez Ukrainę”.

Ukraina odpowiada za 80 procent zapotrzebowania Egiptu na zboże, a niewysyłanie zboża do Afryki Północnej spowodowałoby „duże zamieszanie”, dodał Tuda.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział inni przywódcy zagraniczni, którzy przedstawili swoje poglądy na globalną perspektywę geopolityczną.

Według danych rządowych Polska przyjęła 3,2 mln ukraińskich uchodźców, w tym 519 tys. dzieci, odkąd trzy miesiące temu rozpoczęła się wojna Rosji z Ukrainą.

Ale tego szacunku nie da się imigrantom i uchodźcom z innych krajów.

(Al Jazeera)

W listopadzie ubiegłego roku Polska udaremniła próbę przedostania się do kraju setek uchodźców i migrantów ze wschodniej Białorusi, a na jej granicy stacjonowała 12 000 żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej i policji.

W tym czasie na granicy znajdowało się około 4000 migrantów i uchodźców, a rzecznik rządu powiedział, że Polska jest gotowa na „powstanie” o „zbrojnej naturze”, wskazując na przyszłe wysiłki osób próbujących przekroczyć granicę.

Polska i jej sojusznicy twierdzą, że Białoruś szuka zemsty za zachodnie sankcje nałożone na administrację prezydenta Aleksandra Łukaszenki”

Białoruś temu zaprzecza, zarzucając jej niehumanitarne traktowanie polskich uchodźców.

Budowa nowego 186 km (115 mil) muru na granicy z Białorusią zostanie ukończona w przyszłym miesiącu, aby uniemożliwić uchodźcom przekraczanie granicy.

Kryzys uchodźczy z 2015 roku, w którym setki tysięcy ludzi uciekło do Europy z Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Afryki, nie został w Polsce dobrze przyjęty.

Wraz ze Słowacją, Węgrami i Czechami Polska oskarżyła Unię Europejską – zwłaszcza Niemcy – o zbyt liberalne standardy w przyjmowaniu syryjskich uchodźców.