22 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wizyta premiera Modiego w Polsce: powiązanie „Dobry Maharadża”, szacunek dla indyjskich żołnierzy, skupienie się na migrantach

Premier Narendra Modi odwiedzi Polskę w najbliższy weekend. Jest pierwszym indyjskim premierem, który odwiedza ten kraj po 45 latach. Morarji Desai ostatni raz odwiedził ten kraj w 1979 r., a przed nim Indira Gandhi w 1967 r. i Jawaharlal Nehru w 1955 r. Premier Modi odwiedzi kraj 21 i 22 sierpnia. Podczas tej podróży spotyka się z polskim premierem Donaldem. Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę.

Jednym z głównych punktów wizyty będzie złożenie przez Premiera Modiego hołdu Jamsahebowi Digvijaysinhji Ranjitsinghji Jadeja, byłemu władcy książęcego stanu Gujarat Nawangar na „Placu Dobrego Maharadży” w m.st. Warszawie.

Jamzaheb, jak go powszechnie nazywano, udzielił schronienia tysiącowi polskich dzieci podczas II wojny światowej, kiedy kraj był okupowany przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki pod rządami Stalina. Jego rola w ochronie polskich dzieci przyniosła mu światowy szacunek, a rola Jamzaheba jest wciąż pamiętana w Polsce.

W 2014 roku plac w Polsce został nazwany Placem „Dobrego Maharadży”, który odwiedzał premier Modi. Gujarat to rodzinny stan premiera Indii, który w przeszłości chwalił rolę Jamshaha.

×

Kolejnym ważnym elementem jest hołd złożony indyjskim żołnierzom, którzy brali udział w bitwie pod Monte Cassino, która doprowadziła do wyzwolenia Rzymu w 1944 roku. Polscy i indyjscy żołnierze walczyli razem pod dowództwem armii brytyjskiej w jednej z największych wspólnych kampanii II wojny światowej.

Premier Modi składa hołd indyjskim żołnierzom pod pomnikiem w stolicy Polski, Warszawie.

Wizyta premiera Modiego mającego na celu otwarcie nowego rozdziału w stosunkach indyjsko-polskich: najwyższego rangą polskiego dyplomaty

W ciągu ostatnich kilku lat Indie podkreślały rolę, jaką odegrali żołnierze indyjscy podczas II wojny światowej, a która w przeszłości była bagatelizowana. Indyjscy żołnierze odegrali ważną rolę w kampanii w Afryce Północnej, Afryce Wschodniej, Birmie i we Włoszech.

W zeszłym roku premier Narendra Modi odwiedził kilka pomników na całym świecie, aby złożyć hołd indyjskim żołnierzom, którzy walczyli podczas II wojny światowej, w tym cmentarz wojenny Wspólnoty Narodów Heliopolis w Kairze w Egipcie.

Premier Modi zwraca się także do Indian z diaspory. Społeczność indyjska w Polsce, szacowana na około 25 000, to biznesmeni, którzy przybyli po upadku komunizmu oraz specjaliści zatrudnieni w międzynarodowych i indyjskich firmach, szczególnie w sektorach oprogramowania i IT.

Obecnie w Polsce działa około 11 indyjskich firm informatycznych, zatrudniających ponad 10 000 specjalistów, które prowadzą swoją działalność w Europie z tego kraju.

Na różnych uczelniach w całej Polsce studiuje około 5000 indyjskich studentów. W tym środkowoeuropejskim kraju działa także ponad 100 restauracji indyjskich.

Polska jest także silnym ośrodkiem indologii. W 1860 roku rozpoczął naukę sanskrytu na 600-letnim Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Katedra Indologii Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego jest największym ośrodkiem studiów indyjskich w Europie Środkowej.

Joga jest również popularna w kraju. Szacuje się, że w Polsce praktykuje jogę około 300 000 osób, istnieje około 1000 ośrodków jogi i 8 000 nauczycieli.

Siddhan Sibal

Siddhan Sibal jest głównym korespondentem dyplomatycznym WION. Kiedy nie pracuje, znajdziesz go bawiącego się z psem.