22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wideo nie pokazuje amerykańskich czołgów w pociągu w Polsce | Kwiecień

Roszczenie: Wideo pokazuje, jak amerykańskie czołgi i bojowe wozy piechoty są transportowane pociągiem w Polsce po tym, jak prezydent Biden ogłosił, że USA wyślą czołgi na Ukrainę.

Fakty: Wideo zostało nakręcone przez mieszkańca autostrady 40 w pobliżu Gorham w stanie Kansas. Po tym, jak Biden ogłosił w środę, że Stany Zjednoczone wyślą ukraińskim siłom 31 czołgów bojowych M1 Abrams, użytkownicy mediów społecznościowych udostępnili niepowiązany klip wideo przedstawiający pojazdy wojskowe transportowane pociągiem w Kansas, błędnie przypisane Polsce.

Film z jadącego samochodu pokazuje niekończące się czołgi i inne wojskowe pojazdy bojowe poruszające się po szynach przez pokryte śniegiem pole. Eddy Johnson, lokalny mieszkaniec, który nakręcił wideo, powiedział AP, że został przyłapany na jeździe autostradą 40 poza Gorham. Film Johnsona pokazuje skrzyżowanie z okolicznym terenem pokrytym śniegiem i zielony znak z napisem „Hwy 40” za znakiem stop. Skrzyżowanie 400th Ave i Hwy 40 w Mapach Google pokazuje tę samą lokalizację punktu orientacyjnego z linią kolejową, jak pokazano na filmie.

Johnson powiedział na Twitterze 24 stycznia, że ​​opublikował to wideo jako „rodzaj żartu” w odpowiedzi na tweet, w którym twierdził, że Biden „rozważa” wysłanie czołgów na Ukrainę. „Czy ta decyzja już została podjęta? Dziś jest Kansas” – czytamy na Twitterze.

Mapa Departamentu Transportu Kansas Union Pacific obsługuje linię kolejową przez Gorham. Rzeczniczka Union Pacific powiedziała AP w e-mailu, że nie może ujawnić żadnych informacji związanych z konkretną przesyłką, ale potwierdziła, że ​​transportuje ładunek do armii USA.

Johnson wysłał drugie, podobne wideo do AP, które pokazuje Gorhama z większej odległości. Johnson, który powiedział, że jest wykonawcą pola naftowego i dużo jeździ, zamieścił ten sam film na swoim koncie na Twitterze, pokazując naklejkę z datą serwisowania pojazdu i adresem dealera Toyoty w Kansas.

READ  Oczekuje się, że branża wzrośnie o 2,7% w 2022 r., w porównaniu z poprzednią prognozą 4,2% ze względu na Rosję-Ukraina.

Dr Gian Gentile, starszy historyk w RAND Corporation, bezstronnej organizacji badawczej, wysłał e-mail do AP, że wideo pokazuje czołgi Abrams, ale nie jest jasne, jakiego typu są. Gentile był również w stanie zidentyfikować kilka pojazdów, w tym pojazdy bojowe Bradley.

Rzecznik wojskowy powiedział AP w e-mailu, że nie może zweryfikować, kiedy film został nagrany ani gdzie został przydzielony sprzęt. Według raportu AP amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że dostarczenie czołgów Abrams na Ukrainę zajmie „kilka miesięcy”.

— Powiązana pisarka prasowa Karina Phan z Los Angeles przyczyniła się do powstania tego raportu.