Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
SINGAPUR, 12 czerwca (Reuters) – Ukraina ustanowiła dwie trasy przez Polskę i Rumunię, aby eksportować zboże i zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu, chociaż sankcje spowolniły łańcuch dostaw, powiedział w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Kijowa.
Dmytro Senik powiedział, że globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę powstrzymała eksport zboża z Morza Czarnego do Kijowa, powodując powszechne niedobory i wzrost cen.
Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie, z około 30 milionami ton zboża przechowywanych na terytorium Ukrainy, które starają się eksportować transportem drogowym, rzecznym i kolejowym. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Senec powiedział, że Ukraina prowadzi rozmowy z krajami bałtyckimi w sprawie dodania trzeciego szlaku dla eksportu żywności.
Nie podał szczegółów, ile ziaren zostało już przeniesionych lub zostanie przeniesionych na tych trasach.
„Te trasy nie są idealne, ponieważ stwarzają pewne przeszkody, ale w międzyczasie robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ulepszyć te trasy” – powiedział Reuterowi na uboczu azjatyckiego szczytu bezpieczeństwa w Singapurze.
Ukraiński system kolejowy kursuje na innej trasie niż sąsiedzi europejscy, np. Polska, więc zboże musi być przeładowywane do różnych pociągów na granicy, gdzie nie ma już bazy przeładunkowej ani magazynowej.
Przekierowanie zboża do Rumunii wiąże się z transportem go koleją do portów nad Dunajem oraz załadunkiem zi do portu w Konstancy, co jest złożonym i kosztownym procesem. Czytaj więcej
Moskwa, która nazywa wojnę specjalną operacją wojskową, zaprzecza atakowaniu celów cywilnych i rolniczych, obwiniając zachodnie sankcje na wyznaczone przez Rosję i Ukrainę kopalnie morskie za spadek eksportu żywności i rosnące ceny na świecie. Jest także dużym eksporterem zbóż.
Wojna ukraińska zdominowała dialog Shangri-La na spotkaniu w Singapurze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński zwrócił się w sobotę do delegatów za pośrednictwem łącza wideo, stwierdzając, że ich wsparcie jest ważne nie tylko dla pokonania rosyjskiej inwazji, ale także dla utrzymania porządku opartego na rządach prawa. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana i Elaine Hardcase
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35