26 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W Republice Południowej Afryki trwają rozmowy w sprawie rządu jedności narodowej między AKN a Sojuszem Demokratycznym

W Republice Południowej Afryki trwają rozmowy w sprawie rządu jedności narodowej między AKN a Sojuszem Demokratycznym

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Rządzący Afrykański Kongres Narodowy po raz pierwszy od 30 lat stracił większość parlamentarną

  • autor, Barbara Plett Asher
  • Rola, Korespondent BBC w Afryce
  • Raport z Kapsztad

tak jak Parlament Republiki Południowej Afryki zbiera się po raz pierwszy od czasu, gdy rządzący Afrykański Kongres Narodowy utracił większość w ubiegłomiesięcznych wyborach, a negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu nadal trwają.

Afrykański Kongres Narodowy twierdzi, że osiągnął „przełom” w tworzeniu rządu jedności narodowej, ale jest za wcześnie, aby podawać szczegóły.

Reprezentująca tę partię podczas rozmów Helen Zille, była przywódczyni opozycyjnego Sojuszu Demokratycznego, powiedziała BBC, że w przypadku nieosiągnięcia porozumienia nie poprze reelekcji prezydenta Cyryla Ramaphosy.

Oczekuje się, że jednym z pierwszych obowiązków Parlamentu w piątek będzie tajne głosowanie w sprawie pozostania prezydenta Ramaphosy.

Jednak pani Zell stwierdziła, że ​​obie strony są bardzo blisko osiągnięcia porozumienia.

„Dziś rano o 2 w nocy myśleliśmy, że osiągnęliśmy ostateczne porozumienie, ale dziś rano pojawiły się pewne problemy i po prostu próbują je rozwiązać”.

W wyborach 29 maja AKN po raz pierwszy od 30 lat straciła większość parlamentarną, uzyskując 40% głosów.

Oznacza to, że utrzymanie Ramaphosy u władzy wymaga wsparcia innych partii.

„Rozmawiamy z partiami politycznymi tak, jak rozmawiamy teraz” – powiedział reporterom sekretarz generalny ANC Fikile Mbalula po spotkaniu wyższych urzędników partii w czwartkowy wieczór, dodając, że nie może podać dalszych szczegółów.

Powiedział, że byłoby to przesunięcie w stronę centrum politycznego, ponieważ odłamowe lewicowe partie AKN oświadczyły, że nie przystąpią do koalicji.

Mbalula dodał, że AKN i Sojusz Demokratyczny nie uzgodniły dokładnie, w jaki sposób będą współpracować.

„Jeśli Sojusz Demokratyczny osiągnie część z tych rzeczy, których chce, będzie to oznaczać, że AKN umrze” – dodał.

DA zajęła drugie miejsce w wyborach z 22% głosów.

Malazzi, rzecznik Sojuszu Demokratycznego, powiedział programowi BBC Newsday: „Nadal pozostają nierozstrzygnięte główne kwestie, które powinny były zostać sfinalizowane do wczorajszego końca”. [Thursday]. „Tak się nie stało ze względu na charakter prowadzonych przez nas negocjacji”.

Zuluska nacjonalistyczna Partia Wolności Inkatha oświadczyła, że ​​będzie uczestniczyć w rządzie jedności narodowej. Zajął piąte miejsce z 4% głosów.

Prezydent Ramaphosa już wcześniej oskarżył Sojusz Demokratyczny – który czerpie poparcie głównie z mniejszości etnicznych – o „zdradziecki” i „reakcyjny”.

Pani Zille stwierdziła, że ​​prokurator okręgowy i AKN są „silnymi rywalami od dziesięcioleci” i że próba zbudowania zaufania w ciągu 10 dni była „wyzwaniem”.

Jakakolwiek umowa z prokuratorem okręgowym byłaby niepopularna wśród wielu działaczy ANC.

Partia opowiada się za gospodarką wolnorynkową, co jest sprzeczne z lewicowymi tradycjami AKN i przez jej krytyków jest postrzegana jako reprezentująca interesy białej mniejszości.

ANC określiła koalicję jako rząd jedności narodowej, ale nie udało jej się pozyskać trzeciej i czwartej co do wielkości partii – uMkhonto weSizwe (MK) byłego prezydenta Jacoba Zumy i partii Bojowników o Wolność Gospodarczą (EFF) Juliusa Malemy. Aby do niego dołączyć.

MK uznał rezygnację Ramaphosy za jeden z warunków wejścia do koalicji, lecz AKN odrzucił tę prośbę.

Malema powiedziała w czwartek wieczorem, że Front odmówił przyłączenia się do rządu, w skład którego wchodzi Sojusz Demokratyczny, twierdząc, że jest to część „programu imperialistycznego”.

Ramaphosa sprzeciwił się temu, mówiąc, że AKN nie utworzy koalicji z partiami, które chcą zmienić konstytucję.