Na obrzeżach zauważono duże stado żubrów, liczące do 170 osobników. Puszczy Białowieskiej We wschodniej Polsce. Naukowcy twierdzą, że jest to największy, jaki kiedykolwiek widzieli.
Grupę wyśledzili dronem pod koniec grudnia badacze z Instytutu Mammalogii PAN w Białowieży, którzy tropili żubry i badali ich rozród. Opublikowali zdjęcie stada pokazane powyżej.
„Byliśmy zaskoczeni, widząc tak dużą liczbę żubrów w jednym miejscu” – powiedział TVP Rafał Kowalczyk, który prowadzi badania żubrów w IBS PAN.
„Do tej pory monitorujemy stada żubrów w wielu miejscach w Polsce i za granicą [previous] Duże skupisko 136 osobników zaobserwowaliśmy tej zimy na obrzeżach Lasu Nicejskiego. [in Poland],” on dodał.
„Kiedy zobaczyliśmy duże stado na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, zastanawialiśmy się, czy dorównuje gnieźnieńskiemu” – kontynuuje Kowalczyk. Nagranie z drona rozwiało wszelkie wątpliwości.
Uważa się, że stado, które obejmuje 40 cieląt, wyewoluowało z połączenia kilku mniejszych grup żubrów widzianych na tym obszarze wcześniej zimą.
Udomowiona krowa uciekła ze swojego gospodarstwa i spędziła zimę ze stadem dzikich żubrów w Puszczy Białowieskiej.
Lokalny naukowiec mówi, że „wybrała wolność” https://t.co/KXu90vZC7S
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 stycznia 2018 r
Być może zbiegły się one z nagłym nadejściem zimy, obfitymi opadami śniegu i temperaturami spadającymi poniżej 0°C. W takich sytuacjach żubry gromadzą się w duże stada, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie.
Informacje o ogromnym stadzie nie zostały natychmiast ujawnione przez naukowców, aby uniknąć dużej liczby fotografów i innych obserwatorów dzikiej przyrody.
Żubry, na które polowano na wolności w Polsce i innych krajach Europy na początku XX wieku, przeżyły tylko w niewoli. Jednak plany ich ponownego wprowadzenia zapoczątkowano w latach pięćdziesiątych XX wieku. Polska ma obecnie największą liczbę zwierząt na kontynencie.
Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) liczba żubrów potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat, z około 1800 w 2003 r. do ponad 6200 w 2019 r. W Europie istnieje 47 niezależnych stad, głównie w Polsce, na Białorusi iw Rosji.
Prowadził IUCN w 2021 roku Zmiana statusu żubra z „wrażliwego” na „prawie zagrożonego”. – co oznacza, że nie grozi mu już globalne wyginięcie – nad nim Czerwona lista gatunków zagrożonych.
„Liczebność żubrów w Puszczy Białowieskiej – iw całej Polsce – stale rośnie” – zauważa IBS PAN. „Ubiegłej zimy Białowieski Park Narodowy naliczył w puszczy 779 żubrów. Część populacji migruje sezonowo z lasów na tereny otwarte.
Rosnąca liczebność gnu w Polsce również doprowadziła do ich reintrodukcji Kuszący cel dla niektórych drapieżników. Raport Greenpeace z 2017 roku wykazał, że myśliwi płacą do 12 000 złotych (2500 euro) za zorganizowane polowania na żubry, które mogą odbywać się legalnie, jeśli należą do ograniczonych stad.
Źródło głównego zdjęcia: Instytut Biologii Saków Polskiej Akademii Nauk
Anna Hackett jest asystentką redakcji magazynu Notes z Polski. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w Irish Independent News & Media Group. Jest polskiego pochodzenia
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35