3 lipca, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USB-C będzie obowiązkowy dla telefonów sprzedawanych w UE do jesieni 2024 r.

USB-C będzie obowiązkowy dla telefonów sprzedawanych w UE do jesieni 2024 r.

prawodawcy UE osiągnął porozumienie w sprawie przepisów, zgodnie z którymi wszystkie przyszłe smartfony sprzedawane w UE – w tym iPhone firmy Apple – będą musiały być wyposażone w uniwersalny port USB-C do ładowania przewodowego do jesieni 2024 r. Przepis ten będzie dotyczył również innych urządzeń elektronicznych, w tym tabletów i aparatów cyfrowych. , słuchawki, przenośne konsole do gier wideo i e-czytniki.

Ustawodawstwo było rozważane od lat, ale porozumienie co do jego zakresu i szczegółów osiągnięto dziś rano po negocjacjach między różnymi organami UE.

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego ogłosiła tę wiadomość w tweecie Przed konferencją prasową zaplanowaną na 12:30 CET (6:30 ET) później dzisiaj. Ustawodawstwo musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament UE i Radę jeszcze w tym roku, ale wydaje się, że jest to bardziej formalność niż cokolwiek innego. w informacja prasowaParlament Europejski zapowiedział, że ustawa wejdzie w życie „do jesieni 2024 roku”.

„Dzisiaj urzeczywistniliśmy funkcję Shared Charger w Europie!” Sprawozdawca Parlamentu Europejskiego Alex Agios Saliba powiedział w oświadczeniu. „Europejscy konsumenci od dawna są sfrustrowani zaległościami związanymi z wieloma ładowarkami do każdego nowego urządzenia. Teraz będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich swoich przenośnych urządzeń elektronicznych”. jako harmonizacja standardów szybkiego ładowania.

Przepisy są próbą ograniczenia e-śmieci w Unii Europejskiej poprzez zapewnienie interoperacyjności ładowarek do urządzeń elektronicznych. Prawodawcy mają nadzieję, że w przyszłości telefony nie będą potrzebowały ładowarki w pudełku, ponieważ kupujący będą już mieli w domu odpowiedni kabel i ładowarkę ścienną. Unia Europejska szacuje, że przepisy mogą zaoszczędzić konsumentom 250 mln euro rocznie na „niepotrzebnych zakupach u spedytorów” i zmniejszyć rocznie około 11 000 ton e-odpadów.

READ  Twitter bada możliwość współtworzenia tweeta przez konta

Umowa będzie miała największy wpływ na Apple, który jest jedynym dużym producentem smartfonów, który nadal korzysta z zastrzeżonego portu zamiast USB-C. W 2021 roku Apple sprzedało na całym świecie 241 milionów iPhone’ów, z czego około 56 milionów sprzedano w Europie. Komunikat prasowy UE wyraźnie stwierdza, że ​​przepisy dotyczą urządzeń „ładowalnych za pomocą kabla przewodowego”, tj. urządzeń, które Tylko ładowanie bezprzewodowe Nie musi być wyposażony w port USB-C.

Komisja Europejska ogłosiła aktualne plany legislacyjne ostatni wrzesieńale wysiłki bloku, aby zmusić producentów do stosowania wspólnego standardu ładowania, cofają się ponad dekadę. Od tamtej pory producenci Androida zbliżyli się do micro USB, a następnie USB-C jako popularnego standardu ładowania, podczas gdy Apple przeszło z oferowania telefonów z własnym 30-stykowym złączem na Lightning.

Apple wycofał się z podejmowanych przez Unię Europejską prób zmuszenia go do używania USB-C w swoich telefonach. „Jesteśmy zaniepokojeni, że surowe przepisy nakazujące tylko jeden rodzaj złączy tłumią, a nie zachęcają do innowacji, co z kolei zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie”, rzecznik Powiedzieć Reuters ostatni rok. Mówi się też, że wymuszenie przejścia na USB-C też będzie Tworzyć e-śmieci zamiast je ograniczać, ponieważ sprawiłoby to, że obecny ekosystem akcesoriów Lightning byłby zbędny.

Jednak pojawiły się doniesienia z Apple, że firma może przygotowywać się do przełączenia swoich iPhone’ów na ładowanie przez USB-C. Bloomberg wspomniany W zeszłym miesiącu firma testowała wewnętrznie iPhone’y z USB-C, a analityk Apple Ming-Chi Kuo twierdził, że może dokonać zmiany. Na początku przyszłego roku. Z dala od swoich telefonów Apple był wielkim zwolennikiem standardu USB-C i używa go już na wysokiej klasy laptopach i iPadach.