2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

US Navy „dotknięta” przez piratów wspieranych przez Chiny: Sekretarz Marynarki Wojennej

US Navy „dotknięta” przez piratów wspieranych przez Chiny: Sekretarz Marynarki Wojennej

  • Sekretarz marynarki wojennej Carlos del Toro powiedział w czwartek CNBC, że amerykańska marynarka wojenna została „dotknięta” przez hakerów wspieranych przez chińskie państwo.
  • Włamanie, którego celem była infrastruktura w Stanach Zjednoczonych i na Guam, zostało ujawnione w środę przez Microsoft i Agencję Bezpieczeństwa Narodowego wraz z innymi agencjami wywiadowczymi.
  • Microsoft ostrzegł, że zagrożona jest poufna komunikacja, infrastruktura morska i transport.

Okręt podwodny z pociskami kierowanymi Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych | AP

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych została poddana włamaniu sponsorowanemu przez chińskie państwo, które Microsoft ujawnił w środę, sekretarz marynarki wojennej Carlos del Toro powiedział w czwartek Morganowi Brennanowi z CNBC.

Del Toro powiedział, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych została „dotknięta” cyberatakami, dodając, że „nie jest zaskakujące, że Chiny działały w ten sposób nie tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, ale przez dziesięciolecia”.

Odmówił podania więcej szczegółów na temat wtargnięcia, ale zauważył, że Marynarka Wojenna od lat zajmuje się takimi cyberatakami.

Microsoft wydał ostrzeżenie w środę, podobnie jak agencje wywiadowcze, w tym Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury oraz agencje bezpieczeństwa cybernetycznego w czterech innych krajach. Ostrzeżenia zaalarmowały firmy i instytucje publiczne, że wspierana przez chińskie państwo grupa hakerska z powodzeniem wykorzystała lukę w słynnej grupie zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Microsoft powiedział w środę, że luka, która została wykorzystana przez grupę o kryptonimie „Vault Typhoon”, wpływa na krytyczną infrastrukturę cybernetyczną w wielu branżach. Firma twierdzi, że chińscy hakerzy zaatakowali sektory telekomunikacyjny i morski Guam, na którym znajduje się główna baza wojskowa USA.

Microsoft powiedział, że grupa hakerska skupia się na monitorowaniu, a nie na zakłócaniu pracy. Ale wyżsi urzędnicy wywiadu i badacze wyrazili zaniepokojenie, że Guam stał się celem ataku New York Times Terytorium wyspy miałoby kluczowe znaczenie dla odparcia inwazji Chin na Tajwan, której od dawna się obawiano.

READ  Protest Peru w związku z wyciekiem ropy: turyści przetrzymywani jako zakładnicy przez tubylczą grupę uwolnieni, mówi urzędnik

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych i kontrolowana przez państwo prasa odrzuciły ustalenia Microsoftu i społeczności wywiadowczej jako „dezinformację”.

Wcześniej w czwartek rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że konieczne jest zachowanie czujności przez rząd i opinię publiczną. „Będziemy kontynuować współpracę z naszymi sojusznikami i partnerami, aby rozwiązać ten krytyczny problem” – powiedział rzecznik Matthew Miller na konferencji prasowej.