3 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unijny sąd oddalił skargę Polski w sprawie niepłacenia kar za wydobycie węgla

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej, która nałożyła na Polskę karę w wysokości 68,5 mln euro za niezastosowanie się do nakazu TSUE nakazującego wstrzymanie działalności kopalni Durov.

Sąd odrzucił tym samym skargę byłego polskiego rządu, w której podnosił, że Komisja działała nielegalnie, przejmując pieniądze po tym, jak Polska zawarła z Czechami ugodę kończącą spór górniczy.

Czechy po raz pierwszy wniosły sprawę przeciwko Polsce do TSUE w 2021 r. Stwierdził, że decyzja Warszawy o przedłużeniu eksploatacji odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w pobliżu czeskiej granicy jest sprzeczna z prawem UE i spowoduje szkody dla środowiska. Republika Che.

Jako środek tymczasowy TSUE nakazał zawieszenie działalności wydobywczej na czas postępowania sądowego. Polska nie zgodziła się na to, argumentując, że dalsze funkcjonowanie kopalni i pobliskiej elektrowni, która wytwarza 7% polskiej energii elektrycznej, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

W rezultacie TSUE zaczął nakładać na Polskę dzienne kary w wysokości 500 000 euro do czasu wywiązania się z nich we wrześniu 2021 r. Polska odmówiła później zapłaty tych kar, co doprowadziło do tego, że Komisja Europejska potrąciła z polskich funduszy UE łącznie 68,5 mln euro.

W 2022 r. Polska złożyła skargę na działania Komisji Europejskiej po osiągnięciu porozumienia z Czechami w sprawie zakończenia sporu górniczego.

Jest to „Rozwiązanie [with the Czech Republic] Konsekwencje finansowe zarządzonych przez sąd środków przestały mieć charakter precedensowy” – napisał TSUE w środowym komunikacie prasowym ogłaszającym orzeczenie.

„Polska przedstawiła Komisji swoje zobowiązanie [of the money from EU funds] Jest to zatem nielegalne” – dodał. Pieniądze nałożone przez komisję pochodziły z kar finansowych nałożonych na Polskę przed porozumieniem z Pragą, ale zostały odebrane po osiągnięciu porozumienia.

W środowym wyroku TSUE odrzucił w całości skargę Polski. Uznał, że wykreślenie sprawy z sekretariatu sądu w następstwie ugody z Republiką Czeską nie zwalnia Polski z obowiązku uregulowania już pobranych kar finansowych.

„W przeciwnym razie cel okresowych kar pieniężnych, jakim jest zapewnienie skutecznego stosowania prawa UE, gdyż takie stosowanie jest istotnym elementem praworządności, nie zostanie osiągnięty” – zauważył sąd.

W związku z tym Komisja Europejska odpowiedzialna za ściąganie kar pieniężnych uznała, że ​​„kwota okresowej kary pieniężnej może zostać zgodnie z prawem zaliczona na poczet kwoty należnej Polsce przez UE”.

Polska może jeszcze odwołać się od wyroku. Decyzja ta będzie jednak teraz podejmowana przez nowy, prounijny rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska, który w grudniu zastąpi PiS.

– powiedziała eurodeputowana PiS Beta Kempa Zrób Rzeczy Tusk spodziewa się, że rząd złoży apelację w ciągu kilku tygodni. Wyraził jednak także wątpliwości co do autentyczności tego apelu.

Anna Salewska, jego koleżanka z BIS w Parlamencie Europejskim, wezwała rząd do podjęcia w tej sprawie „zdecydowanych działań w celu ochrony interesów Polski”. Nazwał orzeczenie TSUE „haniebną decyzją”, która „legitymizuje niezgodność z prawem”.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Petr Vodička/Wikimedia Commons (poniżej CC BY-SA 4.0)