25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska zwraca się do Polski o „wyjaśnienia” w związku z zarzutami dotyczącymi oszustw wizowych

Frederic Florin/AFP/Getty Images

Europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, na zdjęciu 5 kwietnia 2022 r., wezwała Polskę do wyjaśnienia doniesień, że jest rzekomo zaangażowana w nielegalny program uzyskiwania pieniędzy na wizy.



CNN

the Komisja Europejska Wysłał wiadomość do Polska Żądanie „wyjaśnień” w doniesieniach Że polscy urzędnicy byli zamieszani w rzekomy skandal związany z pieniędzmi za wizy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i polskie konsulaty zostały oskarżone o udział w zakrojonym na szeroką skalę nielegalnym programie, w ramach którego wydawane były polskie wizy imigrantom z Afryki i Azji w zamian za duże sumy pieniędzy.

Ponieważ Polska należy do strefy Schengen bez paszportów, wydawane przez nią wizy umożliwiają jej posiadaczowi swobodny wjazd do 27 państw członkowskich UE, a także Szwajcarii i Islandii.

Zarzuty te mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację w Europie Napięcia w sprawie dostaw zboża, co spowodowało, że Polska oświadczyła, że ​​nie będzie już wysyłać broni na Ukrainę, a Kijów złożył pozwy przeciwko trzem państwom członkowskim UE, w tym Polsce.

Według rzeczniczki Komisji Europejskiej Anity Heber, Bruksela „uważnie śledzi najnowsze doniesienia mediów na temat domniemanych przypadków nadużyć finansowych i korupcji”.

„Te zarzuty są niezwykle niepokojące i rodzą pytania o przestrzeganie prawa UE” – stwierdziła Heber w środowym oświadczeniu. „Dlatego komisarz (Ylva) Johansson napisała list do polskich władz, prosząc o wyjaśnienia”.

Heber powiedział, że Johansson wysłał notatkę zawierającą „zestaw szczegółowych pytań” i poprosił polskie władze o udzielenie odpowiedzi do 3 października.

„Dlatego liczymy, że polskie władze przekażą komisji niezbędne informacje i zbadają te zarzuty” – dodał Heber.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło zarzuty, jakoby ministerstwo „importowało setki tysięcy imigrantów z krajów islamskich i afrykańskich”.

„To nieprawda” – stwierdziło ministerstwo w oświadczeniu z 15 września. Ministerstwo dodało, że nieprawdziwe są także twierdzenia, że ​​Polska jest liderem w UE w wydawaniu zezwoleń na wjazd do strefy Schengen.

Jednak polska prokuratura ogłosiła, że ​​postawiła zarzuty siedmiu osobom w związku ze skandalem związanym z wydaniem wiz, który, według oficjalnej Polskiej Agencji Informacyjnej, doprowadził do odwołania wiceministra spraw zagranicznych.

„Śledztwo wszczęto 7 marca na podstawie informacji przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne” – powiedział na konferencji prasowej 14 września Daniel Lerman, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Prokuraturze Krajowej. zgłoszone. .

„Ochrona płatna ma na celu przyspieszenie procedur wizowych w przypadku kilkuset wiz” – powiedział, dodając, że większość wiz została odrzucona.

PAP podała, że ​​wnioski wizowe dotyczą cudzoziemców, którzy ubiegali się o wizę w polskich placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Indiach, Singapurze i na Filipinach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydano 1 951 000 wiz krajowych i wiz Schengen.

Z tej liczby 990 tys. wydanych wiz przypadło obywatelom Ukrainy, 586 tys. Białorusinom, a 374 tys. osób innych narodowości. Ministerstwo stwierdziło, że liczba wiz wydawanych obywatelom Rosji „znacznie spadła w ostatnich latach”.

Wielokrotnie odrzucała „fałszywe” zarzuty jakoby konsulowie otrzymywali polecenia ministerstwa w sprawie wydawania wiz, dodając, że decyzje w sprawie tych wniosków podejmowane są niezależnie.

Ministerstwo stwierdziło: „Przedstawiciele administracji MSZ nie mają prawa wyznaczać konsulów do wydania konkretnej decyzji w sprawie wizy”.

„Nie jest prawdą, że Polska zleciła całe wsparcie techniczne przy rozpatrywaniu wniosków wizowych firmie zewnętrznej, a firmy pośrednictwa wizowego pełniły funkcję personelu konsularnego” – dodało ministerstwo.

Ministerstwo poinformowało, że wnioski wizowe kandydaci składają bezpośrednio w urzędzie konsularnym lub w punkcie przyjmowania wniosków wizowych.