9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraińskie flagi są wywieszone w całym Maine.  Dlaczego?

Ukraińskie flagi są wywieszone w całym Maine. Dlaczego?

WALDOBORO, Maine — poszukiwacze małży odwiedzają sklep żelazny Elaine i Ralpha Johnstonów w nadmorskim miasteczku Waldoboro, aby kupić ostrygi i brodzić. Odkąd Rosja najechała Ukrainę, udało im się również zdobyć jeszcze bardziej egzotyczny przedmiot: ukraińską flagę, która kosztuje 15,99 USD.

W Maine żółto-niebieska flaga – żółta symbolizująca obfite pola pszenicy na Ukrainie i niebieska – niebo nad głową – powiewa na maszcie flagowym. Ozdabia pływaki z homarami, wrota do stodół, domy z gontem posypane solą morską i domki w sosnowych lasach.

W przeciwieństwie do miast takich jak Nowy Jork czy Chicago, gdzie symbole ukraińskiej dumy częściowo odzwierciedlają dużą społeczność diaspory, w Maine jest niewiele osób pochodzenia ukraińskiego. Ale szeroka obecność flagi w państwie pokazuje inny rodzaj solidarności. Mainers lubią mówić, że ich duch jest solidny, zrodzony z surowych zim i równie trudnej gospodarki.

„Ludzie tam wykonują dobrą robotę, walcząc o swoją ziemię i przetrwanie, a nam w Maine to się podoba” — powiedziała pani Johnston. „Sprzedajemy flagi ludziom, którzy czują to, co my”.

W Skowhegan, miasteczku w głębi stanu Maine, Tom McCarthy, wykonawca, który prowadzi również firmę zajmującą się wytwarzaniem wieńców bożonarodzeniowych, zadzwonił do producenta flag, którego warsztat znajduje się w pobliżu.

„Powiedziałem:„ Zrób mi największą ukraińską flagę, jaką możesz ”- powiedział McCarthy. „on zrobił.”

Pan McCarthy nie ma rodzinnych powiązań z Ukrainą, chociaż gościł kiedyś studenta z wymiany z sąsiedniej Białorusi, rządzonej przez autorytarnego przywódcę sprzymierzonego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Większość ludzi w Maine wie, jaka to walka, od papierówki po pola ziemniaczane, od jagód po wodę krabową – wiemy, że jednego dnia masz coś, a innego nie” – powiedział McCarthy. „Mieszkańcy Ukrainy też są ocaleni i wywieszają swoją flagę, cóż, to mały symbol. Ale to coś, co mogę zrobić”.

READ  Co pozostało do policzenia w domu? Republikanie zamykają się w większości

Bill Swain, twórca flag, do którego dzwonił McCarthy, powiedział, że musi wyszukać w Google kształt ukraińskiej flagi, kiedy zadzwonił do niego sąsiad. Pan Swain zwykle robi hotelowe zasłony i flagi ozdobione sosną i gwiazdą, starym godłem stanu Maine.

Powiedział, że specjalny odcień niebieskiego na górnej połowie ukraińskiej flagi musiał być specjalnie zamówiony. Jest to rzadki błękit nieba (Pantone 2935, w żargonie firmowym, który jest uważany za autorytet koloru), a nie ciemnoniebieski (Pantone 281) flag norweskich i liberyjskich ani królewski błękit (Pantone 293) flag holenderskich i słoweńskich.

Pan Swain zamówił dużo sukna w Pantone 2935. Pan McCarthy, od którego kupił flagę o wymiarach pięć na osiem stóp, powiedział mu, że ukraiński symbol zyska popularność.

Odkąd stworzył swoją pierwszą ukraińską flagę w kwietniu, pan Swain sprzedał ich ponad 2000, czyli szybciej niż jego flagi amerykańskie i Maine. Prośby napływają z całego kraju – przypominając, że wywieszanie ukraińskiej flagi to nie tylko fenomen Maine – i jedną czwartą dochodów przekazuje organizacji charytatywnej działającej na Ukrainie. Najstarszy twórca flag w jego firmie ma 73 lata. Pan Swain sam wiesza pierścienie.

„Kiedy tworzysz flagę, chcesz zrobić to dobrze” — powiedział pan Swain. „Kiedy widzisz flagi, które są drukowane, a nie szyte jak nasze, możesz od razu stwierdzić, że nie przetrwają”.

Maine jest podzielone politycznie między południowe wybrzeże i rozległe wnętrze i jest jednym z dwóch stanów, w których okręgi głosują oddzielnie w Kolegium Elektorów. W wyborach prezydenckich w 2020 r. prezydent Biden zajął wybrzeże, a byłego prezydenta Donalda J. Trumpa w środku.

Jednak zbliżenie z Ukrainą jest dwustronne.

„Ukraina to nie kwestia czerwono-niebieska, to sprawa niebiesko-żółta” – powiedział McCarthy, weteran wojny wietnamskiej.

Kimberly Richards, która mieszka w Friendship w stanie Maine, jest żoną poławiacza homarów w trzecim pokoleniu i maluje białe cedrowe pływaki w niestandardowych kombinacjach kolorystycznych. Komercyjni homarcy używają kolorowych pasków do oznaczania boi unoszących się nad ich pułapkami. W tym roku dużo maluje na żółto i niebiesko, a niebieską farbę kupiła w sklepie z narzędziami Johnstons w Waldoboro.

READ  Najnowsze wiadomości z Bidena i Izraela: aktualizacje na żywo

„Prawie wszyscy w Maine, rozumiemy niesprawiedliwość, która się tam dzieje i chcemy pokazać nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego” – powiedziała pani Richards.

Rodzina pani Johnston, właścicielki sklepu z narzędziami, przybyła do Stanów Zjednoczonych z Finlandii, która została najechana przez Związek Radziecki na początku II wojny światowej. Babcia pani Johnston przybyła do Maine, gdy była małą dziewczynką, i zamieniła jeden zaśnieżony kraj na inny.

„Wiemy, co czują Ukraińcy, że Putin zachowuje się w ten sposób” – powiedziała pani Johnston.

Fale Finów wraz ze Szkotami i Szwedami przybywały do ​​Maine, aby pracować w kamieniołomach granitu. Inni imigranci przybyli, aby wozić drewno i karmić papiernie na ziemi, która była domem Konsorcjum Wabanaki, federacji rdzennej ludności.

Jednak tylko 4 procent obecnej populacji Maine urodziło się za granicą, mimo że w ostatnich latach do stanu przybyli imigranci z Afryki i Azji, z których wielu zostało przesiedlonych w wyniku konfliktu.

Muhyiddin Leib, który jest pochodzenia bantu-somalijskiego, przybył do Lewiston w stanie Maine w 2005 roku po wygraniu na loterii wizowej. Pomaga prawie 2000 Bantu w stanie uzyskać dostęp do usług społecznych i stosować ich tradycyjną wiedzę rolniczą w chłodniejszym klimacie. (Bantu, mniejszość w Somalii, byli kiedyś niewolnikami innych grup etnicznych).

Pan Lebah widzi ukraińskie flagi powiewające z gospodarstw rolnych, gdy jeździ po wiejskim stanie Maine, szukając ziemi, którą mógłby zasadzić Bantos.

„Ukraińskie flagi są na podwórkach w Maine, dobrze widzieć to wsparcie” – powiedział Lebah.

Zauważył jednak, że podczas gdy wielu Ukraińców znalazło schronienie poza swoim krajem wkrótce po inwazji, on spędził 20 lat w obozie dla uchodźców w Kenii, zanim zyskał szansę na emigrację do Stanów Zjednoczonych.

„Myślę, że po części zależy to od ludzi, którzy mają do czynienia z białymi Ukraińcami” – powiedział Lebah. „Chcesz pomóc komuś w tarapatach, kto wygląda jak ty. Czy czuliby to samo w stosunku do uchodźców afgańskich lub bantu?”

READ  Antonio Guterres mówi, że świat jest w niebezpieczeństwie

W porównaniu z wysiedleńcami z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu, ukraińscy uchodźcy byli przyjmowani szybciej i szerzej w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Oleg Opalnik, pochodzący z Ukrainy, przybył do Maine w 2002 roku i obecnie jest właścicielem firmy budowlanej i zajmującej się nieruchomościami. Szacuje się, że w państwie jest zaledwie kilkudziesięciu Ukraińców. Kiedy Rosja napadła na Ukrainę, pragnął coś zrobić.

„Na początku chciałem pojechać na Ukrainę i walczyć, ale potem zdałem sobie sprawę, że mogę pomóc większej liczbie ludzi stąd niż stamtąd”.

Pan Opalnik do tej pory wsparł 24 Ukraińców, którzy przybyli do Maine w ramach programu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który pozwala około 100 000 Ukraińców na pobyt w Stanach Zjednoczonych przez okres do dwóch lat, jeśli mają sponsora finansowego. Powiedział, że pan Opalnik opiekuje się także 18 innymi Ukraińcami, którzy przybędą do Maine w nadchodzących tygodniach.

Tylko jeden z 24 Ukraińców, którzy przybyli do tej pory, otrzymał pozwolenie na pracę, powiedział Opalnik, co sprawia, że ​​dalsze powitanie ze strony społeczności jest tym ważniejsze. Mieszkańcy Lewiston i Auburn, gdzie Ukraińcy zamieszkali w mieszkaniach zapewnionych przez pana Opalnika, przekazali ubrania, meble i żywność.

„Widzą ukraińską flagę wszędzie, na samochodach i budynkach, i czują się szczęśliwi w Maine” – powiedział pan Opalnik, odnosząc się do przybyszów. „Amerykanie, zwłaszcza Mainers, mają wrażliwe serca dla ludzi, którzy cierpią”.