(MENAFN-UkrinForm) Ukraina, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska wydały wspólne oświadczenie zakazujące rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w międzynarodowych igrzyskach, na które ma się zebrać zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w najbliższych dniach.
Tekst raportu został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, poinformował Ukrinform.
„Zbliżając się do kolejnego spotkania Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w dniach 28-30 marca 2023 r., chcielibyśmy powtórzyć stanowisko Ukrainy w sprawie niedawnych wezwań MKOl do zbadania możliwości udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w Igrzyskach jako „neutralni sportowcy” – czytamy w oświadczeniu.
Autorzy stwierdzili, że są świadomi obaw zgłaszanych przez specjalnych sprawozdawców ONZ w kwestii niedyskryminacji sportowców wyłącznie ze względu na narodowość.
„Żałujemy, że MKOl wykorzystał te obawy jako pretekst do radykalnej zmiany swojego wcześniejszego dobrze uargumentowanego stanowiska w sprawie zalecenia, aby nie zapraszać ani nie zezwalać rosyjskim i białoruskim sportowcom i działaczom na udział w międzynarodowych zawodach. Chcemy podkreślić, że nie Narodowość sportowców określa ich rolę, ale jej rolę wobec Ukrainy. Są albo finansowani/wspierani przez swoje rządy lub firmy wspierające reżim Kremla, który prowadzi agresywną wojnę, albo są bezpośrednio powiązani z rosyjską armią, napisano w raporcie.
Ukraina, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska podzielają wspólny pogląd, że nie ma powodu, aby odchodzić od systemu zwolnień dla rosyjskich i białoruskich sportowców ustanowionego rok temu przez MKOl. Inwazja na pełną skalę na Ukrainę.
Czytaj więcej: fm kuleba: Putin wprowadza do sportu zbrodnie wojenne
„Jesteśmy głęboko przekonani, że nie jest to czas, aby rozważać otwieranie drogi do powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców na igrzyska olimpijskie pod żadnym pozorem. Chociaż MKOl nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji, zdecydowanie wzywamy go do ponownego rozważenia. Zaplanuj i powrót do pierwotnego, dobrze sprawdzonego stanowiska wspieranego przez społeczność międzynarodową” – powiedział.
Autorzy zauważają, że Rosja i Białoruś mają przed sobą długą drogę, zanim ich sportowcy powrócą do międzynarodowej społeczności sportowej. Uznane granice.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35